שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לראשונה: ישראל תאפשר לאזרחים לטוס לסעודיה

שר הפנים דרעי חתם לראשונה על היתר לישראלים לבקר בסעודיה לצורך פגישות עסקים או חיפוש השקעות, על רקע ההתחממות ביחסים עם מדינות המפרץ. כעת לא יצטרכו ישראלים לנסוע לסעודיה בהיחבא

אמיר אלון ואיתמר אייכנר, ynet 14:0926.01.20

על רקע ההתחממות ביחסים עם מדינות המפרץ הפרסי, שר הפנים אריה דרעי חתם היום (א') לראשונה על צו שיתיר יציאה של ישראלים לסעודיה.

 

עד כה הותרה יציאה לסעודיה רק לערביי ישראל, לצורך קיום מצוות העלייה לרגל, וכעת יורחב ההיתר גם ליהודים, המעוניינים לנסוע לממלכה לצורך עסקים.

 

 

כיום אוסר החוק לצאת לשורה של מדינות ערב ובהן סעודיה, ללא היתר משר הפנים. לפי החוק למניעת הסתננות משנת 1954, "היוצא, ביודעין ושלא כדין, מישראל ללבנון, לסוריה, למצרים, לעבר הירדן, לסעודיה, לעיראק, לתימן, לאיראן או לכל חלק מארץ ישראל שמחוץ לישראל, דינו - מאסר ארבע שנים או קנס חמשת אלפים לירות".

 

ההחלטה, לפי הודעת משרד הפנים, מתואמת עם גורמי הביטחון, עם משרד החוץ, המטה לביטחון לאומי ועם "שאר הגורמים הרלוונטיים".

ריאד, בירת סעודיה ריאד, בירת סעודיה צילום: בלומברג

 

לפי ההודעה יינתן כעת היתר לישראלים לצאת לסעודיה כדי להשתתף בפגישות עסקיות או לשם חיפוש השקעות. יציאה לסעודיה לענייני עסקים תותר לתקופה של עד תשעה ימים, בתנאי שהמבקש יציג הזמנה מגורם רשמי והסדיר את כניסתו לסעודיה.

 

ביקורים של אנשי עסקים ישראלים בסעודיה היא תופעה שהולכת ומתרחבת בשנים האחרונות, וכעת הוחלט להסדיר אותה ולחסוך מאנשי העסקים את הצורך לצאת לסעודיה בהיחבא.

 

אריה דרעי אריה דרעי צילום: עמית שעל

 

ההחלטה התקבלה על רקע מגעים לאפשר גם טיסות מישראל לסועדיה. בשנים האחרונות התקיימו מגעים שקטים בין ארה"ב, הרשות הפלסטינית, סעודיה, ירדן וישראל כדי לתאם טיסה ראשונה של עולי רגל פלסטינים מנמל התעופה בן גוריון לסעודיה, עם עצירת ביניים קצרה בדרך.

 

הכוונה היא לארגן מטוס ייעודי שבו יוכלו לטוס אך ורק נוסעים פלסטינים שיוכלו לטוס בין ישראל לסעודיה כצעד סמלי של נורמליזציה. ואולם בגלל שאין קשרים גלויים בין ישראל לסעודיה אמור היה המטוס לנחות נחיתה קצרה בשדה התעופה בעמאן שבירדן. עם זאת עד היום לא יצא המהלך אל הפועל.

x