$
בארץ

פרסום ראשון

המשרד להגנת הסביבה קנס את פז ב-906 אלף שקל

הסיבה לקנס: פליטת עשן מהלפיד בבית הזיקוק באשדוד באפריל 2017, שגרמה לזיהום אוויר ואי עמידה בתנאי הפעלת בית הזיקוק

ליאור גוטמן 12:1426.01.20

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת פז עיצום כספי של כ-906 אלף שקל, בגין זיהום אוויר ואי עמידה בתנאי הפעלת בית הזיקוק. כך נודע לכלכליסט. העיצום אמור להיות משולם תוך כחודש, ובמקביל לפרסם את הנתונים לציבור תוך ציון נסיבות הטלת העיצום. מדובר על אירוע מאפריל 2017 שבו הפסקת חשמל פתאומית גרמה לרצף נדיר של תקלות שבגינן נפלט עשן שחור מהלפיד (שסתום הביטחון של המפעל) במשך כשעה.

 

 

הכוונה להטיל עיצום כספי נולדה לפני כשלוש שנים ואף פורסמה בעבר במסגרת הדו"חות של פז, כאשר החברה מצידה ערערה על הכוונה. כאמור, הערעור נדחה מה שהוביל להטלת העיצום הכספי האמור.

מה דעתך על מניית פז נפט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

עיון בתגובה שנשלחה לפז מטעם גורמי האכיפה מעלה שההחלטה להטיל את הקנס נולדה לאחר פליטת עשן שחור לפרק זמן של כשעה מבית הזיקוק, פעולה שמתוארת כהפרת תנאי הפליטה. "אין חולק כי נפלט עשן שחור ממקור הפליטה לפרק זמן של כשעה על כל המשמעויות הסביבתיות הנובעות מכך לרבות לאיכות האוויר", כותבים במשרד, ומחדדים ש"על פי גורמי המקצוע במשרד, עשן שחור מורכב מחומר מחלקיקים של חומר בעירה, ובמקרה דנן - מחלקיקים של תוצרי נפט - שנפלטו לאוויר כתוצאה משריפה לא שלמה. חלקיקים אלו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות".

בית זיקוק פז באשדוד בית זיקוק פז באשדוד צילום: עמית שעל

 

בפז ניסו להסביר שמדובר באירוע נקודתי וקטן, ואף ניסו לדחות או להפחית את גובה הקנס, אולם במשרד ענו להם ש"לאור זאת, ברור כי לא ניתן לקבל את טענת החברה, ולפיה ההפרה של התנאי בהיתר הפליטה במקרה דנן, היא קלה וגובלת ב"זוטי דברים של ממש". כך גם לא ניתן לקבל את הטענה כי פרק זמן של שעה הוא "פרק זמן קצר מאוד", ובפרט כאשר עסקינן בפליטה של עשן שחור על המשמעויות הסביבתיות הכרוכות בכך".

 

מפז נמסר בתגובה ש״מדובר בהליך מנהלי שנפתח על-ידי המשרד להגנת הסביבה למול בית הזיקוק באשדוד עוד בשנת 2017. מקור האירוע המדובר הינו בתקלה חריגה. בית הזיקוק נוקט בפעולות רבות על מנת לעמוד בתקנים המחמירים ביותר למען שמירה על איכות הסביבה״
x