$
בארץ

גנץ ייפגש בנפרד עם טראמפ: "בסיס להסדר"

לקראת "עסקת המאה": יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע שיטוס ביום שני לפגישה נפרדת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לא לצד בנימין נתניהו: "בתום פגישתנו החשובה אשוב לישראל כדי להוביל מקרוב את הדיונים הנוגעים להסרת החסינות". נתניהו: "הזדמנות של פעם בהיסטוריה"

יובל קרני ואיתמר אייכנר, ידיעות אחרונות 20:3525.01.20

לאחר שהוזמן על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפגישה בוושינגטון עם ראש הממשלה נתניהו ברקע הפרסום הצפוי של "עסקת המאה" האמריקנית, יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע הערב (שבת) כי יטוס לפגישה נפרדת עם הנשיא ביום שני, ויחזור לדיונים בחסינות נתניהו ביום שלישי. 

גנץ הודיע כי "בתיאום עם הממשל האמריקני, נעניתי להזמנתו האישית הנפרדת והמכובדת של הנשיא טראמפ להפגש עימו ביום שני כראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל ואני מודה לו על ההזמנה החשובה הזו. בתום פגישתנו החשובה אשוב לישראל כדי להוביל מקרוב את הדיונים הנוגעים להסרת החסינות של נתניהו". גורם מדיני בכיר מסר כי ראש הממשלה נתניהו ייפגש עם הנשיא טראמפ ביום שני וכן יתקיים מפגש נוסף ביום שלישי.  

בנימין נתניהו דונלד טראמפ ובני גנץ בנימין נתניהו דונלד טראמפ ובני גנץ צילום: AFP, EPA

 

גנץ הבהיר בפתח דבריו כי "ארה"ב היא ידידת אמת של מדינת ישראל ושל אזרחי ישראל. הברית ארוכת השנים בינינו בנויה על ערכים זהים ואינטרסים משותפים. הנשיא טראמפ הוא ידיד אמת של ישראל, אזרחי ישראל ושל יהודי ארה"ב". 

 

הוא הוסיף: "בחודשים האחרונים ניהלתי עם אנשי הנשיא הקרובים ביותר, עם בכירי הבית הלבן ועם ידידי השגריר פרידמן שורת מפגשים ושיחות הנוגעים לתוכנית המאה. אני מוקיר ומעריך את נכונותם יוצאת הדופן לעמוד לצד ישראל ולהתחשב באינטרסים הביטחוניים ארוכי הטווח שלה מתוך ידידות ומחויבות עמוקה". 

 

"תוכנית המאה שהגה הנשיא טראמפ תירשם בדברי הימים כאבן דרך משמעותית המגדירה את הדרך בה יכולים הצדדים השונים לסכסוך במזה"ת לצעוד להסכם אזורי והיסטורי. המתווה לו היה שותף גם נתניהו, עוד עתיד לחולל בקרבנו מחלוקות פנימיות גדולות וכואבות. אני מתחייב לצמצמם למינימום את המחלוקת, אך לפעול בכדי שהמתווה יהיה בסיס להתקדמות לעבר הסדר מוסכם מול הפלסטינים ומול מדינות האזור תוך המשך השותפות האסטרטגית עם ירדן, מצרים ומדינות נוספות באזור", אמר.

 

 

יו"ר כחול לבן התייחס להשפעת המצב הפוליטי בישראל ומצבו המשפטי של נתניהו: "כדי לקדם את תכנית המאה עלינו לצעוד מאוחדים, תחת ראש ממשלה שיש לו לגיטמציה ציבורית לממש אותה. כשמדובר בראש ממשלה שכנגדו עומדים שלושה כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים קיים חשש בלתי מבוסס שיכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולכן אינו יכול להוביל את ישראל, לא למלחמה חלילה ולא להסדרים מדיניים אם אלו יבשילו". 

 

דקות לפני שגנץ עלה לדבר, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו סרטון שבו אמר כי "פעם אחת בהיסטוריה יש הזדמנות כזאת ואסור להחמיץ אותה. יש לנו היום בבית הלבן את הידיד הגדול ביותר שהיה לישראל אי פעם, ולכן יש לנו את ההזדמנות הגדולה ביותר שהייתה לנו אי פעם. במשך שלוש שנים אני משוחח עם הנשיא טראמפ וצוותו, על הצרכים הביטחוניים והלאומיים החיוניים ביותר שלנו שחייבים להיכלל בכל הסדר מדיני. מצאתי אוזן קשבת בבית הלבן לצרכים הללו. לכן, אני מלא תקווה שאנחנו עומדים לפני רגע היסטורי בתולדות מדינתנו. אני יוצא לוושינגטון בתחושה של שליחות גדולה, של אחריות גדולה ושל הזדמנות גדולה, שלא תחזור על עצמה להבטיח את עתיד ישראל".

 

הנהגת כחול לבן התכנסה אתמול בבוקר כדי לדון בשאלה האם לקבל את ההזמנה, ובקרב צמרת המפלגה התגבשה הערכה כי מדובר ב"תרגיל פוליטי" וכי לא נכון שיו"ר המפלגה יהיה חלק ממהלך שהעיתוי שלו אינו ברור ונועד לשרת את צרכיו הפוליטיים של נתניהו. משה (בוגי) יעלון הביע התנגדות לנסיעתו של גנץ, ובכחול לבן אומרים כי גם יאיר לפיד טוען שיש להשיב בשלילה להזמנה. גורם במפלגה אמר: "בני גנץ לא צריך לנסוע ולהיות ניצב במופע של נתניהו וטראמפ". 

 

"גנץ לא הודיע מהרגע הראשון אם הוא מקבל את ההזמנה כי ברור שמדובר בנושא רציני וצריך לשקול אותו", אמרו מקורביו של יו"ר כחול לבן. "אם מדובר בתכנית רצינית הדבר הנכון ביותר לחכות שתקום ממשלה בישראל ואז להזמין את ראש הממשלה הנבחר כדי להציג אותה ולדון בה", הוסיפו מקורביו של גנץ. 

 

גורמים בכירים בממשלה טוענים כי תוכנית המאה הוצגה במלואה לנתניהו בשבועות האחרונים וכי ההזמנה לבית הלבן נעשתה על דעתו ובתיווכו. נתניהו היה זה שביקש לצרף את גנץ, ככל הנראה במטרה לחשק אותו ולהציב בסדר היום את המחלוקת הכי קשה בכחול לבן – הנושא המדיני. עיתוי ההזמנה – ליום שלישי הבא – הוא לא מקרי והוא נופל הן על דיוני החסינות בכנסת והן על דיוני ההדחה של טראמפ, כך שהגשת התוכנית מסייעת פוליטית לשניהם. 

 

טראמפ הודיע אתמול לפנות בוקר כי יפרסם את התוכנית לפני הגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון ביום שלישי. טראמפ אמר כי ממשלו עדכן את הפלסטינים וכי הם "עשויים להתנגד לתוכנית בהתחלה, אך היא תועיל להם". הנשיא האמריקני הוסיף: "זו תוכנית מצוינת שיכולה באמת לעבוד".  

 

טראמפ אמר לכתבים במטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" כי היה "מופתע" שנתניהו וגנץ הסכימו להגיע לוושינגטון בעיצומה של מערכת הבחירות בישראל: "שניהם רוצים את העסקה, הם רוצים שלום וגם הפלסטינים רוצים שלום. כולם רוצים שלום אבל לא תמיד מוכנים להגיד זאת", אמר הנשיא האמריקני. 

 

x