שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

טראמפ: "תוכנית המאה" תפורסם לפני המפגש עם נתניהו וגנץ

נשיא ארה"ב הודיע בלילה שיפרסם את תוכנית השלום עוד לפני הפגישה עם נתניהו וגנץ וטען: "ייתכן שהפלסטינים יתנגדו, אך התוכנית תועיל להם". פרטי התוכנית לפי גורמים ישראליים: ישראל תספח 30-40% משטחי C וירושלים תישאר בשליטתה. הפלסטינים יקבלו מדינה עם הגבלות. גורמים מדיניים: "הקהילה הבינלאומית תלעג לתוכנית"

ynet 07:4924.01.20
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע הלילה (בין חמישי לשישי) כי יפרסם את "עסקת המאה" לשלום במזרח התיכון לפני הגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון ביום שלישי. נתניהו הוזמן לפגישה יחד עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. טראמפ אמר כי ממשלו עדכן את הפלסטינים וכי הם "עשויים להתנגד לתוכנית בהתחלה, אך היא תועיל להם". הנשיא האמריקני הוסיף: "זו תוכנית מצוינת שיכולה באמת לעבוד".

 

גורמים בכירים בממשלה טוענים כי תוכנית המאה הוצגה במלואה לנתניהו בשבועות האחרונים וכי ההזמנה לבית הלבן נעשתה על דעתו ובתיווכו. נתניהו היה זה שביקש לצרף את גנץ, ככל הנראה במטרה לחשק אותו ולהציב בסדר היום את המחלוקת הכי קשה בכחול לבן – הנושא המדיני. עיתוי ההזמנה – ליום שלישי הבא – הוא לא מקרי והוא נופל הן על דיוני החסינות בכנסת והן על דיוני ההדחה של טראמפ, כך שהגשת התוכנית מסייעת פוליטית לשניהם.

 

טראמפ אמר הלילה לכתבים במטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" כי היה "מופתע" שנתניהו וגנץ הסכימו להגיע לוושינגטון בעיצומה של מערכת הבחירות בישראל: "שניהם רוצים את העסקה, הם רוצים שלום וגם הפלסטינים רוצים שלום. כולם רוצים שלום אבל לא תמיד מוכנים להגיד זאת", אמר הנשיא האמריקני.

 

נתניהו, טראמפ וגנץ נתניהו, טראמפ וגנץ צילום: AFP, EPA

 

סיפוח התנחלויות בודדות וירושלים מאוחדת

 

לפי גורמים ישראליים שנחשפו לפרטי תוכנית השלום האמריקנית, הצד הישראלי מקבל סיפוח של 30-40% משטחי C שנמצאים כיום בשליטה ביטחונית ואזרחית של ישראל. החלת הריבונות תחול בחלק מהמקרים רק על היישובים עצמם ובחלקים אחרים גם על שטחים פתוחים. הסיפוח הישראלי כולל גם התנחלויות מבודדות.

האמריקנים מציעים להחיל מיד את הריבונות הישראלית על כל היישובים הישראליים ביהודה ושומרון, למעט כ-15 התנחלויות, ולחבר אותן ברצף טריטוריאלי. בכירים בהנהגת ההתיישבות ביהודה ושומרון טענו כי נתניהו מעוניין רק בסיפוח בקעת הירדן. בנוסף, לפי התוכנית ירושלים השלמה נשארת בשליטה ישראלית, כולל העיר העתיקה ואילו הפלסטינים מקבלים גישה לעיר ונציגות סמלית. מדובר למעשה בביטול מתווה קלינטון, שלפיו הר הבית והשכונות הפלסטיניות יהיו בריבונות פלסטינית.

 

מדינה פלסטינית מפורזת וחילופי שטחים

 

אחרי ארבע שנים של התוכנית הפלסטינים יקבלו סוף סוף מדינה משלהם, אך עם הרבה מגבלות: ללא צבא, ללא יכולת לכרות בריתות עם מדינות זרות, ללא שליטה על השטח האווירי וללא שליטה על הגבולות. הפלסטינים נדרשים גם לפרז את רצועת עזה ולפרוק את חמאס מנשקו.

התוכנית האמריקנית תכלול אמירה שלפיה הפליטים היהודים ממדינות ערב, שברחו לישראל עם הקמת המדינה, והפליטים הפלסטינים שברחו מישראל יאזנו אחד את השני ולכן תבטל זכות השיבה. עם זאת, ככל הנראה יהיה בה אלמנט שכולל החזרה סמלית של פליטים. האמריקנים מציעים גם חילופי שטחים מצומצמים שבמסגרתם הפלסטינים יקבלו פיצוי בחולות חלוצה.

 

 

האמריקנים לא בונים על אבו מאזן

 

"עסקת המאה" היא תוכנית שלבים מדורגת שכוללת אבני דרך ומבוססת על תוצאות והתנהגות טובה של הצדדים. התוכנית לא נתפרה למידותיו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. האמריקנים יוצאים מנקודת הנחה שהפלסטינים ידחו את התוכנית על הסף ולכן הם מתעלמים לחלוטין מאבו מאזן.

 

האמריקנים מאמינים שהתוכנית הכלכלית שתלווה את החלק המדיני, והוצגה בוועידת בחריין, תיצור תמריץ לעם הפלסטיני ללחוץ על המנהיגים להצטרף לתוכנית השלום. לטענת גורמים המקורבים לממשל, יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, גייס את כל העולם הערבי הסוני והצליח להשיג הבטחות לסיוע של כ-50 מיליארד דולר ליישום מיזמים ברשות הפלסטינית.

הרעיון היה ליצור חומת אש בין ההנהגה הפלסטינית לבין מנהיגי העולם הערבי הסוני המתון, ולמנוע מהם ללכת מאחורי גבם של האמריקנים ולטרפד את התוכנית. מנהיגים ערביים כמו מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי, נשמעו בשיחות סגורות טוענים כי עד היום הם רק בזבזו כסף על הפלסטינים ועכשיו הגישה השתנתה.

 

אבו מאזן אבו מאזן צילום: עמית שאבי

 

השוני ב"עסקת המאה" אל מול תוכניות שלום אחרות, הוא שאם בעבר התייחסו רק לשני פרטנרים, הפעם האמריקנים גייסו עוד פרטנרים רבים ממדינות המפרץ ויצרו מצב שלרשות הפלסטיני יהיה בלתי אפשרי לרמות או ליצור כבישים עוקפים. "תוכניות העבר היו תיאטרון והצגות בברודווי שרק גרמו לשנאה ולהרוגים", טענו גורמים אמריקנים. "לא הייתה באמת יכולת לטפל. לתוכנית הזאת אין לוח זמנים ואין לה דד-ליין, צריך סבלנות".

 

מנגד, גורמים מדיניים בכירים טענו: "מדובר במשחק 'נדמה לי'. אי אפשר להשיג תוכנית שלום במעמד צד אחד. הקהילה הבינלאומית תלעג לתוכנית כזאת ותדחה אותה על הסף. זאת אפילו לא חתונה בלי כלה, זה בקושי דייט".

משווקים את התוכנית לימין

 

הממשל האמריקני החל כבר לשווק את התוכנית מול משפיענים ועיתונאים ימין כדי להציג אותה כהישג ימני. הממשל מודאג מאוג מכך שהימין הישראלי ידחה אותה, והם חוששים בעיקר משר הביטחון נפתלי בנט, שיצא נגד מדינה פלסטינית.

  

בנט הגיב אמש בצורה זהירה: "הנשיא טראמפ, קושנר והשגריר פרידמן הם חברי אמת של ישראל. ייתכן שמדינת ישראל עומדת בפני הזדמנות היסטורית, לצד סיכונים משמעותיים. אהיה ברור – מפלגת ימינה לא תאפשר למסור אדמה לערבים או להקים מדינה פלסטינית. לאחר שיפורסמו פרטי התוכנית נתייחס לגופה".

בהנהגת ההתיישבות ביהודה ושומרון חוששים שהתוכנית תיצור מצב של יישובים סוג א' וסוג ב' ותגרום לכך שחלק מההתנחלויות יהיו מובלעות, כך שבפועל תיווצר "מפת נסיגה".

 

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שוחח עם שרים בממשלה ומנהיגים אוונגליסטים בארה"ב והציב להם ארבעה קווים אדומים מבחינת ההתיישבות: "לא לחזרה לשיח המאוס על הגושים ויצירת מפת נסיגה, לא להפקרת יישובים והפיכתם למובלעות, לא למדינה פלסטינית ולא להפקרה ומסירה של חלקים משטחי C והפיכתם לשטחי B".

x