$
בארץ

נתניהו: "הצעתי לטראמפ להזמין את גנץ"

ראש הממשלה נפגש עם סגן נשיא ארצות הברית בשגרירות האמריקנית בירושלים ואמר כי "ההזמנה היא ביטוי לשלום וביטחון". גורמים בימין: "מתנת חייו של נתניהו, ריבונות במקום חסינות". בליכוד שוקלים לבקש לדחות דיון בחסינות, כחול לבן מסרבים

ynet 20:4823.01.20
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (ה') להזמנת הבית הלבן להיפגש בוושינגטון איתו ועם יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כדי לדון ב"עסקת המאה". בפגישה עם סגן הנשיא האמריקני, מייק פנס, סיפר נתניהו: "הצעתי שבני גנץ יוזמן לאירוע הזה, כדי שלא נפספס את ההזדמנות ההיסטורית הזו".

 

 

 

נתניהו הוסיף: "הנשיא מחפש לתת לישראל שלום וביטחון שהיא ראויה להם ואני שמח לקבל את הזמנתך לבוא לוושינגטון ולשוחח על הרעיונות שלו ולקדם את זה. אנחנו צריכים להביא לקונצזוס גדול כמה שיותר ולהשיג שלום וביטחון לישראל".

הצהרת פנס ונתניהו, הערב הצהרת פנס ונתניהו, הערב צילום: קובי גדעון/לע״מ

 

מימין: נתניהו, טראמפ וגנץ מימין: נתניהו, טראמפ וגנץ צילום: AFP, EPA

 

גורמים בימין תיארו את ההזמנה האמריקנית "מתנת חייו של נתניהו". הגורמים טענו כי בכך ישתנה השיח הציבורי מדיוני החסינות לריבונות: "יש פה מעורבות מלא מלא של האמריקנים בבחירות פה". בליכוד אסרו על חברי הכנסת להתראיין בנושא.

 

הפגישה הצפויה עם אנשי הבית הלבן תוכננה ליום שלישי, בעוד שאחד מדיוני החסינות של ראש הממשלה צפוי להיערך ביום חמישי. נתניהו צפוי לבקש דחייה של הדיון - אולם בכחול לבן הבהירו כי אם רה"מ וגנץ ייאלצו להיעדר מהמליאה - הם יתקזזו.

 

שר הביטחון נפתלי בנט אמר כי "מפלגת ימינה לא תאפשר למסור אדמה לערבים, או להקים מדינה פלסטינים", אך הדגיש כי יתייחס לתוכנית עצמה כשתתפרסם. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מסר כי "מהמעט שידוע לנו על התוכנית, יש בה הזדמנויות אך גם סיכונים רבים. לא נאפשר להקים מדינה פלסטינית ולהפוך את ירושלים וכפר סבא לעוטף יהודה ושומרון".

 

"הנשיא טראמפ והממשל האמריקני הם תומכי ישראל", מסר שר החינוך רפי פרץ. "‏אך על רקע פרסום תכנית המאה אנו אומרים בצורה ברורה: לא נאפשר מסירת חבלי מולדת. לא כמדינה פלסטינית ולא בצעדים חד-צדדיים. נחלת אבותינו לא נתונה למשא ומתן". ואילו יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, לא הכביר במילים וצייץ בחשבון הטוויטר כי מפלגתו מציעה "גם החלת ריבונות וגם הסרת חסינות".

 

נפתלי בנט נפתלי בנט צילום: מיכל פתאל

 

ב"עוצמה יהודית" של איתמר בן גביר ציינו כי "כל תוכנית שתכיר בריבונות ישראלית ביישובי יהודה ושומרון היא מבורכת, אך מנגד צריך לומר באופן ברור: לנתניהו אסור למצמץ מול דיבורים על אסון בדמות הקמת מדינה פלסטינית".

 

הרשימה המשותפת: "זו הצטרפות פעילה לקמפיין הליכוד"

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) תקף את ההזמנה לנתניהו ולגנץ: "מדובר בהצטרפות פעילה לקמפיין הבחירות של הליכוד. מעולם לא הייתה כזו התגייסות והתערבות של גורם זר בבחירות בישראל בהסכמת שני הצדדים. הצגת עסקת המאה שתביא לסיפוח התנחלויות ושטחים שנכבשו ב-1967 היא אולי מתנה למתנחלים אבל מתכון להמשך הסכסוך והחרפתו ויצירת אפרטהייד הלכה למעשה. שום ממשל אמריקני לא יצליח לחסל שאיפותיו של עם להשתחרר מהכובש ולזכות בחירות".

 

חברו לסיעה, ח"כ איימן עודה, אמר: "הפתרון לסכסוך ידוע כבר שנים אבל ממשלות ישראל מעדיפות את עופרה ויצהר על סיום הכיבוש ועתיד של שלום לילדינו. דיל המאה האמיתי הוא ראש ממשלה שמואשם בשחיתות ונשיא תחת משפט הדחה שמנסים להציל אחד את השני בעזרת מהלך מדיני מסוכן שיקבע את השליטה הצבאית על העם הפלסטיני בשטחים הכבושים לעוד דורות קדימה".

 

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ, אמר בתגובה להזמנה האמריקנית: "עמדתנו ברורה - חייבים תוכנית שתתניע מהלך מדיני אמיתי, שמבוססת על עיקרון שתי מדינות לשני עמים ולא על סיפוחים חד צדדיים. לארה"ב יש תפקיד חשוב בהתנעת מהלך מדיני אזורי שמבוסס על הסדר כולל וגבולות הקבע, אך זה יוכרע בהידברות בין ירושלים לרמאללה. על ישראל להתמודד עם האתגרים החשובים ולכך דרושה מנהיגות אמיצה שתעשה את הפעולות שיבטיחו את עתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

בשבועות האחרונים ניהל השגריר האמריקני דייוויד פרידמן מגעים רציפים עם ראשי ההתנחלויות כדי להכשיר את התוכנית. בכירים ביהודה ושומרון אמרו כי התוכנית האמריקנית מציעה להחיל ריבונות על ההתנחלויות - אך להכיר בתמורה במדינה הפלסטינית שתקום. לפי אותם בכירים, האמריקנים ניסו לרכך את ראשי ההתנחלויות לפני הצגת התוכנית.

 

"לפי בכירים אמריקנים אנחנו מבינים שהעסקה תכלול ריבונות על יהודה ושומרון - אך נתניהו מונע זאת ומתמקד רק בבקעה. זה אבסורד", טענו גורמים בהתנחלויות. על ההכרה במדינה פלסטינית אמרו כי "אם זה נכון - מדובר ב"עזה 2" כאן בלב המדינה. אנחנו נהיה עדים לטילים על כפר סבא ורעננה, ולחדירות של מחבלים לגוש דן", אמרו הגורמים.

 

ראש מועצת בית אל, שי אלון, אמר כי "מדינה פלסטינית בין הבקעה לים תדרדר את האזור לרף גבוה וחדש של טרור ואלימות שלא הכרנו ואנחנו לא רוצים להכיר".

 

 

x