$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עוגן תעמיד 70 מיליון שקל כהלוואות לעמותות שלא קיבלו את כספי התמיכה הממשלתית

מדובר ב-10% מסכום ההתחייבויות והמקדמות שהממשלה התחייבה לשלם לעמותות השונות עד לסוף ינואר 2020. ההלוואות יינתנו על ידי עוגן בריבית קבועה לא צמודה של 4.5%-5.5% וללא פקדון או בטוחות פיננסיות. אופיר עוזרי, יו"ר עוגן: "אשראי הוא צינור החמצן היחיד שיש למלכ"ר עד שהממשלה תעביר הכספים"

צלי גרינברג 08:0723.01.20
קבוצת עוגן, הנמצאת בהתמודדות על הקמת הבנק החברתי הראשון בישראל וקיבלה לאחרונה רישיון אשראי מורחב מרשות שוק ההון, מעמידה כ-70 מיליון שקל כהלוואות גישור לעמותות שלא קיבלו עדיין את כספי ההתחייבויות והמקדמות מהממשלה, בשל המצב הפוליטי.

 

מדובר בכ-10% מסכום ההתחייבויות והמקדמות שהממשלה התחייבה לשלם לעמותות השונות עד לסוף ינואר 2020, העומד על כ-700 מיליון שקל. ההלוואות יינתנו על ידי עוגן בריבית קבועה לא צמודה של 4.5%-5.5% וללא פקדון או בטוחות פיננסיות.

 

עו"ד אופיר עוזרי, יו"ר עוגן, אמר לכלכליסט, כי "אשראי הוא צינור החמצן היחיד שיש למלכ"ר עד שהממשלה תעביר לו הכספים. היעדר כינון ממשלה קבועה העלתה את קצב הפניות של המלכ"רים המספקים שירותים לממשלה ומתקשים לממנה, והמטרה של ההלוואות היא לאפשר להם לגשר על החודשים שעוברים עד קבלת תשלומי הממשלה, כדי שהמצוקה התזרימית לא תביא לפגיעה בשירותי העמותות, ומכאן באוכלוסיות הכי חלשות בחברה".

"צינור החמצן היחידי שיש למוסד ללא כוונות רווח" "צינור החמצן היחידי שיש למוסד ללא כוונות רווח"

 

 

על פי נתוני עוגן, כ-36 אלף מוסדות ללא כוונת רווח פעילות כיום בישראל, כאשר כ-3,500 מתוכן מעניקות שירותים למדינה, וכ-8,000 מתוכן מעניקות שירותים לרשויות המקומיות. כפי שנחשף אתמול בכלכליסט, הממשלה נשארה חייבת לעמותות כ-700 מיליון שקל, כאשר רוב הכספים שימשו להוצאות העמותות עבור פעילותן לשנת 2019, שעליהם קיבלו התחייבויות מימון מהממשלה.

 

עוגן מציינת, כי עד כה פנו לקבוצה 48 עמותות בבקשה לקבלת אשראי בסכום ממוצע של 650 אלף שקל. הקבוצה גם פועלת להשקת מסלול אשראי נוסף, שיאפשר לעמותות המעוניינות לפתח מקורות הכנסה עצמאיים לקבל אשראי לצמיחה, בדומה לאשראי המוצע לעסקים קטנים.

 

קבוצת עוגן, שהינה גוף ללא כוונות רווח בעצמה, פועלת להנגשת אשראי בישראל באמצעות 2 קרנות: קרן להלוואות ללא ריבית הפועלת כארגון היהודי הגדול בעולם להלוואות ללא ריבית המחזיקה כ-180 מיליון שקל שגויסו מתורמים ברחבי העולם; קרן להלוואות חברתיות המציעה אשראי בריבית נמוכה לעסקים קטנים, למשפחות הזקוקות להשלמת הון עצמי לרכישת דירה ראשונה, והלוואות גישור לעמותות שמספקות שירותים לממשלה, המחזיקה בכ-70 מיליון שקל. קרן זו גם מבקשת להפוך לבנק החברתי הראשון בישראל, כבנק ללא כוונת רווח.

 

 

מימין:שגיא בלשה ואופיר עוזרי, קבוצת עוגן מימין:שגיא בלשה ואופיר עוזרי, קבוצת עוגן צילום: דנה תמרי

 

x