$
בארץ

השלטון המקומי: משרד החינוך מעכב העברת 280 מיליון לבניית כיתות

לטענת היו"ר חיים ביבס, העיכוב מסכן את פתיחת חלק ממוסדות החינוך בספטמבר. יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג', מצטרף לטענו; משרד החינוך: "הכסף לבינוי מועבר ואין אתו כל בעיה"

שחר אילן 18:5522.01.20

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס מאשים את משרד החינוך והאוצר בעיכוב העברת תשלומים להקמת מוסדות חינוך בהיקף של 280 מיליון שקל, שמסכן את פתיחת חלק מהם בתחילת השנה הבאה. בין השלטון המקומי למשרד החינוך התגלתה מחלוקת על העובדות. במשרד החינוך מכחישים, אומרים שהעבירו את כל ההתחייבויות שלהם ואינם מכירים את העיכוב האמור.

 

 

 

במכתב ששלח ביבס לפני כשבועיים הוא טוען ש"הובא לידיעתי כי על אף המאמצים החריגים שעשו כלל הגורמים השותפים: משרד החינוך, ועדת הכספים של הכנסת, מרכז השלטון המקומי ואחרים, להביא לשחרור תקציבים להרשאות חדשות לבינוי כיתות לימוד, המשרד אינו עושה כן וההרשאות אינן מוצאות לרשויות המקומיות". בלי הרשאות כאלו הרשויות אינן יכולות לצאת למכרזים ולהתחיל בבניית כיתות שיפתחו בספטמבר.

 

 

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי צילום: ענר גרין

 

עוד טוען ביבס, כי "תשלומים בהיקף של 280 מיליון לבינוי ואולי מעלה מכך טרם שולמו". לדבריו, "ברור לכל כי לא נוכל לשבת בחיבוק ידים כאשר משרד החינוך מונע במו ידיו צעדים חיוניים אלו לפתיחת שנת הלימודים תשפ"א". הוא דורש שפרץ יפעל בדחיפות לשחרור ההרשאות והתשלומים. עלות כיתה היא 325 אלף שקל כלומר מדובר לטענת השלטון המקומי בעיכוב של כ-850 כיתות או שווה ערך. ביבס אומר ש"זו קריאת השכמה למשרד החינוך ולאוצר. אל תתנו לקיפאון התקציבי לפגוע בחינוך".

 

יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג',מצטרף לטענות ואומר ש"הקפאון התקציבי יוצר כאוס בלתי נסבל. כבר נעצרה בניית כיתות שאמורות לקלוט תלמידים בשנת הלימודים הקרובה". במועצה האזורית גליל תחתון טוענים שעיכוב תקציבים מאיים למנוע פתיחת בית ספר בו אמורים ללמוד ילדים שנמצאים היו במבנים ניידים.

 

מימין: שר החינוך רפי פרץ ושר האוצר משה כחלון מימין: שר החינוך רפי פרץ ושר האוצר משה כחלון צילומים: טלי מאייר, עמית שאבי

 

במכתב ששלחה ראשת המועצה האזורית עמק חפר, גלית שאול, למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב נטען, כי המשרד חייב למועצה 17

מיליון שקל וכי הדבר "מביא לפגיעה ממשית במגוון רחב של שירותים להם זכאים תושבי המעוצה". לטענתה גם מערכות הבחירות החוזרות "אינן מצדיקות הטלת העליות האמורות על קופת הרשות המקומית". היא מזהירה שהמועצה תאלץ להפסיק לשלם לעובדים וקבלנים ולעצור הליכי בינוי והסעות לתלמידים.

 

יו"ר איגוד מנהלי מחלקות החינוך ברשויות המקומיות אבי קמינסקי אומר ש-280 המיליון כוללים הרשאות חדשות לפרויקטים שאושרו אבל בלי הרשאות אי אפשר להוציא אותם לדרך וכן כיסוי לתקציבים שכבר הוצאו. לדבריו, מבנים קטנים כמו גני ילדים או אגפים בבתי ספר שיתחילו בבנייתם עכשיו ניתן יהיה לסיים עד ספטמבר אבל והעיכוב מונע זאת.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "לא ידוע לנו במה מדובר. ערכנו בדיקה מול כל הגורמים הרלוונטיים במשרד, הכסף לבינוי מועבר ואין אתו כל בעיה".

x