שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

התכשיר "אוסילו": תיבדק התנהלותו של עובד במשרד הבריאות

בעקבות כתבת התחקיר ששודרה בערוץ 13, על התכשיר ההומאופתי שכביכול מיועד לחולי שפעת, מנכ"ל משרד הבריאות הורה לסמנכ"ל משאבי אנוש במשרד לבדוק את התנהלותו של עו"ד אייל חקו, שהוקלט משתף לכאורה פעולה עם היצרנית - חברת בוארון

אדריאן פילוט 17:5222.01.20

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הורה לסמנכ"ל משאבי אנוש במשרד, דב פסט, לפתוח בבדיקת התנהלותו של עו"ד אייל חקו, מרכז הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור, לגבי פרסום תכשיר "אוסילו" של חברת בוארון, המיועד כביכול לטיפול בשפעת.

 

"במוצאי שבת התפרסמה בחדשות 13 כתבת תחקיר בנושא תכשיר 'אוסילו'. על פניו, מהכתבה עולה תמונה כי התנהלותו של עו"ד חקו הינה התנהלות לא ראויה ולא מצופה מעובד ציבור", נאמר בפניית המנכ"ל.

 

 תכשיר "אוסילו" תכשיר "אוסילו"

 

בתחקיר של הכתב אבי עמית הוצג התכשיר ההומאופתי הנפוץ והיקר (150-200 שקל למספר קפסולות) כמורכב בעיקר מסוגים שונים של סוכרים, בניגוד לפרסומים. עוד נטען, כי לחברת בוארון אין כל מחקר מדעי או רפואי שמוכיח כי אותם סוכרים מונעים שפעת או מרפאים את החולים במחלה.

 

לפני מספר ימים שיגר ארגון הרוקחות בישראל הודעה לציבור לפיה תכשיר אוסילו "אינו מונע שפעת או כל מחלה אחרת. החברה המשווקת מבצעת הטעיה של הציבור בפרסום התוויה לתכשיר הומאופטי ללא התוויה רשומה בישראל. אנו מבקשים להבהיר כי אין מדובר בתרופה, אלא בתכשיר הומאופתי שאינו משמש כחיסון נגד מחלת השפעת. בהיעדר אכיפה של מניעת הטעיית הציבור, תכשירים הומאופתיים ימשיכו להיות משווקים על ידי היצרן כטיפול למחלת השפעת".

 

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות צילום: אוראל כהן

 

בניגוד לרושם שעולה מהכתבה, חקו אינו בכיר במשרד; למעשה הוא הורחק מהמחלקה המשפטית של המשרד ערב מינויו לתפקיד, בו הוא מכהן היום. "אבקש לבדוק עניין זה באמצעות כלי המשמעת במשרד, לרבות האישור הניתן לביצוע הראיון של עו"ד חקו", כתב בר סימן טוב לסמנכ"ל משאבי אנוש. לכלכליסט נודע כי במשרד הבריאות בוחנים האם חקו קיבל אישור רשמי לראיון מדובר המשרד אייל בסון.

 

מנכ"ל משרד הבריאות מבקש גם לבדוק "פעולות נוספות שייתכן וביצע לפני ואחרי הראיון ושידור הכתבה". בר סימן טוב רומז על שיחת הטלפון בין חקו לחברת התכשירים הרפואים, המציגים את משרד הבריאות כגוף ששומר על האינטרסים של החברה המסחרית הבינלאומית ולא של הציבור הישראלי - כפי שמצופה מעובד ציבור. בר סימן טוב אף מבקש מפסט לשקול את התערבותה של נציבות שירות המדינה.

x