$
חקירות בזק: התמלילים

בלעדי לכלכליסט

"סטלה הנדלר פגועה, עצרנו מיליון שקל לערוץ 10"

בהתכתבויות בין בעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ' למנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה טען אלוביץ': RGE מנצלת את השליטה בערוץ 10 לפגוע ב־yes. בזק עצרה תקציבי פרסום, וישועה גויס לפעול מול בכירי הערוץ

תומר גנון וליטל דוברוביצקי 07:1221.01.20
מדוע עצרה בזק תקציבי פרסום לערוץ 10, מי השפיע על התכנים בערוץ, ומי גוייס לפעול מול ראשי RGE? תשובות מלאות וחלקיות לשאלות הללו ניתן למצוא בהתכתבויות בין בעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ', לבין מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה, שנתפסו במסגרת חקירת תיק 4000.

 

 

ההתכתבויות חושפות את הקרבות, התסכולים וכיפופי הידיים שהתרחשו בשוק הטלוויזיה במחצית השנייה של 2015. ביוני באותה השנה התרחשו שני אירועים מקבילים: הראשון היה השלמת עסקת בזק־yes שבמסגרתה עברה השליטה המלאה בחברת שידורי הלוויין לידי קבוצת בזק.

 

השני - קבוצת RGE, אז בשליטת איש העסקים אביב גלעדי, השלימה את רכישת השליטה בערוץ 10. במקביל המשיכה RGE להחזיק בערוצי הספורט שמהווים חלק מחבילות הבסיס (5, 5+) וערוצי הפרימיום בתשלום (5 גולד ו־5 לייב).

 

אלוביץ' טען בהתכתבויות כי RGE ניצלה את שליטתה בערוץ 10 לפגוע ב־yes, מה שהוביל את בזק לעצור תקציבי פרסום בהיקף של מיליון שקל לערוץ 10.

 

בעל השליטה בבזק לשעבר שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק לשעבר שאול אלוביץ' צילום: אוראל כהן

 

 

ב־27 בנובמבר 2015 העביר אלוביץ' לישועה התכתבות שלו עם בנו אור, שעסקה בתכנים ששודרו בערוצי הטלוויזיה ערב קודם לכן: "לא יאמן", כתב אלוביץ', "מקדמים בערוץ 10 קודי (תוכנה לניהול מדיה שמשמשת גם לצפייה חינמית בסדרות וסרטים ששודרו בתשלום ב־yes וב־HOT ‑ ת"ג). בושה וחרפה. זה דורש תלונה לרשות השנייה. RGE משכנע לנטוש פלטפורמה (yes ‑ ת"ג). לא יאמן. מעניין מה עם הדואופול של ערוץ 2 וערוץ 10. צריך לשכנע את הלקוחות לעבור לדואפול של RGE ושל ONE ואלי עזור (הכוונה לערוצי הספורט ‑ ת"ג)".

 

ישועה: "השבוע אני עושה צהריים עם יוסי (ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10 ‑ ת"ג) ואיתן (מדמון, מנכ"ל גלובס ‑ ת"ג) זה לבקשת יוסי... אני חושב שצריך לחבק. ובמקביל להציג למודי (פרידמן, מנכ"ל RGE דאז ‑ ת"ג) את האבסורד וההגזמה במצב".

 

אלוביץ': "אני מחוץ לתמונה. סיכמתי עם סטלה (הנדלר, מנכ"לית בזק לשעבר ‑ ת"ג) שהיא הפגועה והיא עומדת מול יוסי במידה וימשיך להתרעם על מיליון השקלים שעצרנו לו".

 

אלוביץ' סיפר עוד לישועה כי נפגש עם בעלי RGE אביב גלעדי. "גלעדי בא אליי לפגישה. מה להגיד לך, האנשים הזויים וחיים בסרטים. לא אמרתי לו מה שאני חושב עליהם, נתתי לו להתפתל לבד".

בעל השליטה ב־RGE לשעבר אביב גלעדי בעל השליטה ב־RGE לשעבר אביב גלעדי צילום: רמי זרנגר

 

ישועה: "דעתי מוכרת לך. אני דווקא בעד חיבוק גדול יותר. מחילופי מהלומות אנחנו נפסיד יותר... צריך לבלוע את הרוק ולהחזיר דברים למסלול".

 

אלוביץ': "היית צריך לשמוע את אביב, מטורף. שמעתי אותו ולא הגבתי. הם לא מספיק שפויים כדי להחזיר דברים למסלול. אביב אמר לי שרק הוא ומודי (פרידמן, מנכ"ל RGE דאג ‑ ת"ג) מתערבים בתכנים ואילו יוסי מתעסק באדמיניסטרציה".

 

תיאום מחירי ערוצי הספורט

 

בהתכתבות חשף אלוביץ' מידע נוסף שנגע לדין ודברים שניהל מול RGE בנוגע לערוצי הספורט ששודרו גם על גבי הפלטפורמה של yes: "רוב השיחה היתה על ערוצי הספורט", כתב אלוביץ' לישועה. "לרון (אילון, מנכ"ל yes ‑ ת"ג) לא תישאר ברירה, אלא להגיש תביעה כספית נגדם. הם (RGE) מאבדים תכנים (בתחום הספורט ‑ ת"ג) ולא מוכנים לתאם את מחירי הערוצים. הם משוויצים שעכשיו הם מרוויחים הרבה מאוד כסף, כי יש להם הכנסות ללא הוצאות".

 

ישועה: "אני מבין, בסך הכך מודי מיישם את האסטרטגיה שלו וממנף את ערוץ 10 כאמצעי לחץ מול הבעלים של הפלטפורמות".

 

הסדרי הערוצים בין החברות

 

yes פעלה מול RGE בשני הסדרים בגזרת ערוצי הספורט: על הערצוים הפתוחים (5, 5+) שילמה חברת שידורי הלוויין מחיר שנתי קבוע, וכללה אותם בחבילת הבסיס. ההסדר השני נגע לערוצי הפרימיום (5 גולד ו־5 לייב) ובמסגרתו שיווקה אותם yes על גבי הפלטפורמה שלה בתשלום נוסף שהגיע לעשרות שקלים למנוייה, וגזרה עמלה של כ־15% מהמחיר.

 

המחיר לערוצי הפרימיום שונה בין הפלטפורמות השונות (אז היתה הוט המתחרה היחידה של yes). מכיוון שספקית הערוצים RGE נדרשת להשקעה כספית משמעותית בזכויות שידור של מפעלי ספורט אטרקטיביים (ליגת האלופות, כדורגל ספרדי ומשחקי היורוליג) היא שואפת למחירי מקסימום מול הצרכן בערוצי הפרימיום. פלטפורמות השידור גוזרות עמלה גבוהה יותר על שיווק הערוצים האלה ככל שהמחיר שלהם גבוה יותר. בשל כך, קיים חשש לניגודי עניינים שימנעו תחרות מול הצרכן ולכן אסור לפלטפורמות השידור לנסות לשכנע את RGE לפעול לכך שמחירי ערוצי הפרימיום יהיו זהים ב־HOT וב־yes.

 

מההתכתבויות לא ברור למה התכוון אלוביץ' כשכתב שב־RGE "לא מוכנים לתאם את מחירי הערוצים". אם מדובר בעדכון למטה של המחיר שמשלמת yes ל־RGE על השימוש בערוצים הפתוחים, הרי מדובר במגעים לגיטימיים בין ספק ללקוח.

 

פרקליטו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, מסר: "אין לנטען על בסיס הפרסום החלקי כל שחר".

 

מטעמם של רון איילון, סטלה הנדלר, יוסי ורשבסקי וערוץ 13 (10 לשעבר), בזק, yes ו־RGE לא נמסרה תגובה.

x