$
בארץ

הכנסת תדון בשבוע הבא בהקמת "ועדת החסינות"

כך הודיע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין; בליכוד ינסו לעכב את הקמת ועדת הכנסת, שאמורה לדון בבקשת החסינות של נתניהו, כדי שלא יתקיימו הצבעות בנושא לפני הבחירות

צבי זרחיה 18:3819.01.20

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע הערב על כוונתו לכנס את מליאת הכנסת ביום שלישי בשבוע הבא, כדי לאשר את הקמתה של ועדת כנסת שתדון בבקשות רה"מ בנימין נתניהו וח"כ חיים כץ לקבל חסינות.  אדלשטיין קיבל את ההחלטה לאחר שהוגשו לו חתימות של 25 חברי כנסת.

 

 

בליכוד דרשו שאדלשטיין כלל לא יכנס את המליאה לדיון בנושא. ואולם יו"ר הכנסת החליט, למרות הלחצים האלה, לכנס את המליאה. עם זאת הוא נמנע לעשות זאת בשבוע שעבר או בשבוע הנוכחי, כך שגורמים בכחול לבן אמרו כי מדובר בניסיון לסכל את הקמת הוועדה ולסייע לראש הממשלה.

יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת צילום: אלכס קולומויסקי

 

בליכוד ינסו לעכב את הקמת הוועדה כמו גם את דיוניה על מנת לגרום לכך שלא יתקיימו הצבעות לפני הבחירות ב-2 במרץ. לפי הערכות אם נתניהו יתקשה להדוף ולעכב את הדיונים, אז הוא עשוי ברגע האחרון להסיר את בקשת החסינות שלו.

 

יצוין כי לפי היועץ המשפטי של הכנסת, אין לדון ולהצביע על החסינות זמן קצר (שבועיים-שלושה) לפני הבחירות. בכחול לבן מתכוונים להאיץ את קצב הדיונים בוועדת הכנסת שתוקם בראשות ח"כ אבי ניסנקורן כדי לקיים את ההצבעות בשבוע השני של חודש פברואר.

 

אדלשטיין אמר, "כפי שאמרתי לפני שבוע – הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם. סיעות הבית יהפכו את דיוני ועדת הכנסת לתעמולת בחירות אסורה ובית המחוקקים יהפוך לג'ונגל. טעימה מרה מכך הורגשה בדיון שהתקיים בוועדה המסדרת לפני מספר ימים".

 

הוא הוסיף, "במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר הצהרתי: 'לא אעכב ולא אזרז את הדיון. את כל ההחלטות אקבל על פי אותם ערכים בהם אני דוגל כל חיי ובהתאם להוראות החוק, תקנון הכנסת ופסיקה משפטית קיימת'. כך בדיוק פעלתי כעת. אף שאני חולק על עמדת היועץ המשפטי לכנסת, אני סבור שכדי לשמור על אמון מוסד יו"ר הכנסת על ידי כל סיעות הבית קיימת חשיבות לקבלה".

 

אדלשטיין הסביר כי לא ניתן לכנס את המליאה השבוע כי "בשבוע מדיני חשוב בישראל, במהלכו מגיעים למדינה, וגם לכנסת, עשרות מנהיגים מהעולם, לא אאפשר במשכן הכנסת התכתשות, שבכל מקרה היא פסולה, ומהווה ביזוי בית המחוקקים. קל וחומר שלא אאפשר לקיים דיון בכנסת בנושא השנוי במחלוקת ביום השואה הבינלאומי שיחול ביום שני הבא".

 

מכחול לבן: "נתניהו מפעיל כל לחץ אפשרי בניסיון למנוע את הדיון בבקשת החסינות אבל למרות מאמצי העיכוב - דיוני החסינות יחלו בשבוע הבא, יתנהלו בענייניות ובהוגנות ויסתיימו לפני הבחירות".

x