בארץ

אחרי עשור של תכנונים ובנייה: גשר יהודית בת"א ייפתח מחר

הגשר מחבר את רחוב יגאל אלון לשדרות יהודית ומיועד להולכי רגל ואופניים; את הקמתו עיכב במשך חודשים ארוכים שר התחבורה הקודם ישראל כץ, שבעקבות לחצים פוליטיים עצר את העבודות להנחת קורות הגשר בסופי שבוע

ליאור גוטמן 13:0319.01.20

עיריית תל אביב וחברת נתיבי איילון יחנכו מחר (ב') את גשר יהודית שמעל נתיבי איילון לתנועת הולכי רגל.

 

 

 

קבוצת אורון, קבלנית הפרויקט, מסרה כי בשבוע האחרון היא סיימה את בניית הגשר שמיועד כאמור להולכי רגל ורוכבי אופניים שם. בקבוצה אומרים כי הגשר מורכב מכ-1,400 טונות פלדה עם כ-1,500 מ"ר של רצפת (DEC) במבוק. שביל האופניים נצבע בצבע מיוחד. פתיחת הגשר תתבצע ללא הצללה או חיפוי שיגן מגשם או שמש - אלה יתבצעו ככל הנראה במהלך 2020.

 

התכנון והבנייה של גשר יהודית נמשכו שנים רבות. הפרסומים על הקמתו החלו לפני עשר שנים, ולמרות שמדובר בסה"כ בגשר להולכי רגל באורך 110 מטר, הוא ייפתח רק עכשיו. כלכליסט דיווח שרק ב-2014 אושרה בניית הגשר בוועדות השונות, אולם אז צצה שאלת המימון של הגשר, וזאת תחת חברה (נתיבי איילון) שהיתה אז מפוצלת באחזקות עליה בין עיריית תל אביב למשרד התחבורה.

 

 

גשר יהודית ערב פתיחתו לציבור גשר יהודית ערב פתיחתו לציבור צילום: אביב הברון

 

 רק ב-2017, ולאחר שעיריית תל אביב העבירה את אחזקותיה בנתיבי איילון לרשות המדינה, תמורת קבלת מחצית מאחזקות המדינה בחברת אוצר מפעלי ים (היא האחראית על אזור נמל תל אביב), יצא המכרז לבניית הגשר. בפועל מדובר בחיבור בין רחוב יגאל אלון לשדרות יהודית (בשכונת מונטיפיורי). עד היום המעבר בין שני הרחובות נעשה במחלף השלום.

 

 

גשר יהודית  פעיל גשר יהודית פעיל צילום: יעל דונר

 

בסוף 2018 ניסתה עיריית תל אביב לקדם את הבנייה, ואז היא נכנסה לקרב "ראש בראש" מול מי שהיה אז שר התחבורה ישראל כץ, שביטל את העבודות בטענה שהם יפריעו לחשמול רכבת ישראל.

 

 

תחילת העבודות תחילת העבודות צילום: תומי הרפז

 

בפועל חשמול הרכבת הושלם רק בשבועות האחרונים, כלומר שנה ויותר אחרי העיכוב של כץ, שהקפאת העבודות יוחסה לו כדי שלא להרגיז קבוצות חרדיות שטענו שהעבודות בשבת אינן כורח המציאות. גם ראש עיריית תל אביב ניצל את המשבר לקמפיין הבחירות המוניציפליות האחרון שלו ואף עתר על כך לבג"ץ.

 

יצוין, כי עבודות החשמול של הרכבת לאורך תל אביב עוד לא הושלמו, מה שמטיל ספק בתירוץ של ישראל כץ מסוף 2018; העבודות על גשר יהודית התבצעו גם בשבתות אבל גם בימי חול, וזאת מבלי להראות קשר לחילול שבת, ואילו עיריית תל אביב תפתח עשור אחרי הפרסומים גשר של הולכי רגל באורך צנוע יחסית של כ-110 מטר שאין לו הצללה או חיפוי, מבלי להסביר לתושבים למה זה לקח עשר שנים תמימות.

x