$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אחרי חצי שנה בלבד: מנכ"ל מקס סטוק מפנה את הכיסא

לבעל השליטה ולמנכ"ל היו חילוקי דעות בנוגע לאופן הניהול. הרשת עומדת לקראת הנפקה, ככל הנראה השנה

גולן חזני 07:1819.01.20

כחצי שנה בלבד לאחר שמונה כמנכ"ל הרשת עוזב ראובן יהושע את תפקיד מנכ"ל מקס סטוק. 

העזיבה מוסברת כהחלטה הדדית, אולם ככל הידוע, מי שיזמו את המהלך הם מייסד הרשת היזם אורי מקס וקרן איפקס, המחזיקים יחדיו בבעלות על החברה.

יהושע מונה לתפקיד המנכ"ל באוגוסט 2019 במסגרת רה־ארגון ברשת, אולם לאחר פרק זמן קצר החליט אורי מקס לחזור ולנהל את החברה בעצמו. רשת מקס סטוק מתמחה במכירת מוצרים במחיר נמוך במיוחד. 

חנות מקס סטוק חנות מקס סטוק צילום: אתר מקס

 

יהושע שימש לפני הגעתו כמנכ"ל חטיבת הסחר באלקטרה מוצרי צריכה שבשליטת האחים זלקינד. לפני כן שימש מנהל שיווק בתנובה.

 

במסגרת הרה־ארגון מונתה יועצת משפטית לרשת והחלו הכנות לכתיבת טיוטת תשקיף להנפקה של החברה בבורסה. ההערכות הן כי ההנפקה תתקיים במהלך 2020.

 

נראה כי בין אורי מקס ושותפו אבן ניומן הדרום אפריקאי לבין יהושע היו חילוקי דעות על אופן הניהול. בעלי שליטה בחברות קמעונאיות נוטים לשלוט בניהול החברות שבבעלותם, ומעטים המקרים של מינוי מנכ"ל חיצוני. כך לדוגמה רמי לוי, נחום ביתן הבעלים של יינות ביתן, ומשפחת יוחננוף.

 

אייפקס רכשה את השליטה (55%) במקס סטוק לפני שנתיים מידי אורי מקס ושותפו השקט אבן צ'ארלס ניומן, ששילשלו לכיסם 170 מיליון שקל. הרשת, שמנתה בזמן המכירה 41 סניפים, השיקה בחודש שעבר את הסניף ה־50 ברחוב לח"י בבני־ברק, והמחזור שלה מוערך בכ־350 מיליון שקל. הרווח הנקי של הרשת בזמן הרכישה היה כ־40 מיליון שקל.

 

מקס סטוק קונה את מוצריה בסין ונהנית מרווח גולמי גבוה מאוד ומהוצאות נמוכות. לדוגמה, הרשת אינה מפרסמת, והמטה שלה היה עד כה מצומצם ביותר. היא מוכרת מגוון עצום של קטגוריות: מיצירה, ריהוט קל לבית, ממתקים ועד ציוד חזרה לבית הספר, במחירים נמוכים במיוחד ובתחלופה גבוהה.

x