$
בארץ

פרסום ראשון

היסטוריה: שותפות לווייתן החלה בהזרמה של גז למצרים

עם הזרמת הגז הלילה החל למעשה יצוא הגז הרשמי מישראל למצרים, כאשר המאגר הראשון שימכור גז הוא לווייתן, ובקיץ הקרוב אמור להצטרף אליו גם מאגר תמר

ליאור גוטמן 07:1815.01.20
היסטוריה במשק האנרגיה המקומי: שותפות לווייתן החלה הלילה בהזרמה מסחרית של גז טבעי מישראל למצרים, כך נודע לכלכליסט. ההזרמה החלה לאחר קבלת האישורים וההשלמות הטכניות במהלך הימים האחרונים לרבות כאלו שנדרשו בצד המצרי ובאזור אל עריש.

  

 

אסדת לוויתן אסדת לוויתן צילום: אלבטרוס

 

פרט להזרמה ניסיונית ולא מסחרית בקיץ האחרון, עד היום הזרמת הגז הייתה בכיוון ההפוך, כלומר ממצרים לישראל, זאת עד לפיצוץ הצנרת המצרית בתחילת 2011. בשנה האחרונה השלימו דלק ונובל אנרג'י את רכישת חלק מצנרת הגז המצרית (39%), שנרכשה בשותפות עם egas הממשלתית המצרית בעבור כ-520 מיליון דולר.

 

עם הזרמת הגז הלילה החל למעשה יצוא הגז הרשמי מישראל למצרים, כאשר כאמור המאגר הראשון שימכור גז הוא לווייתן, ובקיץ הקרוב אמור להיצטרף אליו גם מאגר תמר.

 

משרד האנרגיה פרסם הודעה בשם ממשלות ישראל ומצרים:  "החלה הזרמתו של גז טבעי מישראל למצרים. מדובר בהתפתחות חשובה, שתשרת את האינטרסים הכלכליים של שני הצדדים". לטענת שני הצדדים המהלך "יאפשר לישראל גם לייצא חלק מהגז הטבעי שלה לאירופה באמצעות מתקני הנזלת הגז (LNG) במצרים, ויקדם את מעמדה של מצרים כשוק גז אזורי".

 

מי שיציג את ההתקדמות בתחום האנרגיה הם שרי האנרגיה של המדינות, טארק אל מולא ויובל שטייניץ, שידברו על הנושא במהלך כינוס של פורום הגז המזרח תיכוני שיתקיים היום (ד') בקהיר. במהלך הכינוס צפויים שרי האנרגיה של ישראל, מצרים, איטליה, יוון, קפריסין, ירדן והרש"פ לאשר את הפיכתו של הפורום לארגון אזורי.

 

במקביל לפגישות השרים, פעלה המשלחת הישראלית, בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי מול משלחות מצרים, יוון, ירדן, איטליה, קפריסין והרשות הפלסטינית על מנת לגבש את חוקת ארגון הגז האזורי EMGF. בתום המפגש צפויים, כאמור, השרים לחתום בראשי תיבות על חוקת הארגון, דבר שיהווה צעד משמעותי נוסף בדרך לגיבוש הארגון ולביסוס פעילותו.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x