שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יועצו לשעבר של הנשיא שוב חשוד בעבירות שוחד, מירמה והפרת אמונים

בית משפט השלום בראשון לציון האריך בשבוע את מעצרו של זאב דולינסקי, יועצו לשעבר של הנשיא רובי ריבלין. הוא חשוד בעבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים. הוא נעצר הבוקר בהמשך לחקירה קודמת בפרשה אחרת, שגם בה הוא חשוד שעשה שימוש בתפקידו ותוארו על מנת לקבל טובות הנאה. נציג המשטרה בדיון: "הנשיא לא נחקר ולא תושאל ולא חשוד בדבר". עו"ד ששי גז הכחיש את החשדות נגד דולינסקי

עמיר קורץ 18:2514.01.20

זאב דולינסקי, יועצו לשעבר של נשיא המדינה רובי ריבלין, הוא עובד הציבור שנעצר הבוקר לחקירה באזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 בחשד לעבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים. ביחד איתו נעצרו עוד ארבעה חשודים נוספים, והמשטרה חושדת שדולינסקי פעל על מנת לקדם את ענייניהם בתמורה לטובות הנאה שוות כסף. שופט בית משפט השלום בראשון לציון גיא אבנון, האריך הערב את מעצרו עד ליום שני הקרוב.

 

מדובר בהסתעפות של חקירה קודמת נגד דולינסקי שהפכה לגלויה לפני חצי שנה, שעסקה גם היא בעבירות מתחום טוהר המידות. אז הוא נחשד כי השתמש במעמדו ותפקידו כדי לקבל טובות הנאה תמורת קידום עניינים עסקיים של אחרים. בהמשך הגיע למשטרה מידע חדש, בעקבותיו נפתחה כעת חקירת הפרשה החדשה, שבה ישנם חשודים אחרים. כמו בחקירה הקודמת, גם בזו הנוכחית, המשטרה הדגישה כי החשדות נוגעים אך ורק לחשוד עצמו וכי הנשיא אינו קשור לפרשה.

 

זאב דולינסקי זאב דולינסקי צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של זאב דולינסקי

 

בבקשת המעצר נכתב, כי על פי החשד, דולינסקי "עשה שימוש בתפקידו, בתוארו ובמעמדו הציבורי על מנת לקדם את הטיפול בענייניו שלו ושל מקורביו ועל מנת לקדם את הטיפול בבקשות שונות שהופנו אליו במסגרת עבודתו ובתמורה לקבלת טובות הנאה שונות, באופן שעולה לכדי חשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מירמה והפרת אמונים, וזאת במספר רב של מקרים ולאורך תקופה ארוכה".

 

בדיון בבית המשפט אמר נציג המשטרה כי הבקשה להארכת המעצר מבוססת על פעולות חקירה חדשות שבוצעו החל ממועד שחרורו של דולינסקי לביתו בתנאים מגבילים ובראיות חדשות שנאספו. לדבריו, "אין זה סוד שחוט מקשר אחד עובר בין כל הפרשיות וזה החשוד כאן". הוא טען עוד כי קיים יסוד סביר ששחרור דולינסקי יביא לשיבוש החקירה.

 

בדיון שאלו סנגוריו של דולינסקי עו"ד ששי גז ושחר ליס האם הנשיא ריבלין עצמו נחקר בפרשה, ונציג המשטרה אמר: "הנשיא לא חשוד בדבר וחצי דבר, לא נחקר ולא תושאל". עוד ציין נציג המשטרה כי דולינסקי הוא העובד היחיד מבית הנשיא שנחקר כחשוד. בנוסף חשפה המשטרה בדיון כי בחקירה נמצאו לפחות 10 מקרים של העברות כספיות לדולינסקי במועדים שונים. יש לנו חשדות מבוססים, שזה רק קצה הקרחון", אמר נציג המשטרה בדיון.

 

עו"ד ששי גז עו"ד ששי גז צילום: אוראל כהן

 

עו"ד גז הכחיש בדיון את החשדות נגד מרשו, הדגיש את מצב בריאותו הלקוי וטען כי אין חשש שדולינסקי ינסה לשבש את החקירה וכי "מדובר באיש ששמר על החוק כל החיים שלו". אולם בית המשפט לא נעתר לכך והאריך את מעצרו. השופט אבנון כתב בהחלטתו: "נחה דעתי כי קיים חשד סביר הקושר את החשוד לביצוע העבירות המיוחסות לו בריבוי מקרים".

 

מעצרם של שלושה מהחשודים הנוספים במתן שוחד לדולינסקי הוארך על ידי בית המשפט - מעצרם של שניים מהם הוארך בשלושה ימים, ומעצרו של חשוד נוסף בשבוע ימים, לאחר שגם ניסה לשבש הבוקר את החקירה עם מעצרו.

 

דולינסקי (55) מירושלים, הוא איש ליכוד ותיק, המלווה את ריבלין כבר כשני עשורים כיועץ פוליטי ואיש אמון עוד מתקופתו של ריבלין כחבר כנסת ויו"ר הכנסת. כאשר ריבלין מונה לנשיא המדינה הוא הביא עמו כמה מאנשיו הקרובים ביותר שהולכים עמו כברת דרך ארוכה ומהווים את הכוורת המצומצמת שלו - ודולינסקי ביניהם. הוא מונה ביולי 2014 כיועץ אישי לנשיא במשרת אמון לפי חוזה מיוחד בבית הנשיא, ונחשב לאחד הגורמים המקורבים לריבלין.

 

החשדות בחקירה הקודמת נגד דולינסקי מתייחסים לעבודות ייעוץ שהוא ביצע עבור חברה ישראלית המשווקת תרופות באפריקה, ונוגעת לרווחים שהוא גרף ממנה. המשטרה חושדת כי דולינסקי ניצל את מעמדו, תוארו וקשריו כדי לסייע לחברה שפיתחה תרופה נגד מחלת הצהבת, לשווק ולמכור אותה בכמה ממדינות אפריקה. תמורת הצלחתו בפתיחת הדלתות לאותה חברה קיבל דולינסקי שכר, שהמשטרה ראתה בו טובת הנאה. דולינסקי מנגד טען בחקירתו כי לא עבר שום עבירה, פעל כחוק וכי דיווח על כל ההכנסות שקיבל לרשויות המס.

 

לאחר פתיחת החקירה נגדו הושעה דולינסקי מעבודתו בבית הנשיא למשך חצי שנה, ההחלטה התבססה על חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה שלפיה "מחומר הראיות שנאסף עולה כי יש נגד דולינסקי חשדות משמעותיים לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, הפרת אמונים, שיבוש הליכי משפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון בהיקף משמעותי" – עבירות שיש עמן קלון. עוד נכתב בחוות הדעת כי "החשד הוא שעבירות אלה נעשו במסגרת עבודתו הציבורית, תוך ניצול הקשרים הנובעים ממעמדו ומתפקידו".

 

בחודש דצמבר נחשף ב"כלכליסט" כי המשטרה הקפיאה לדולינסקי עם פתיחת החקירה נגדו חסכונות כספיים ונדל"ן בשווי כולל של מיליוני שקלים. בין היתר, תפסה המשטרה את הזכויות בדירה שרשומה על שמו של דולינסקי במעלה אדומים וזכויות בדירה נוספת שרשומה על שם אשתו בטי בירושלים. עוד תפסה המשטרה פוליסות ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, קרן השתלמות וקופת גמל של דולינסקי בהיקף כולל של כמיליון שקל.

x