$
בארץ

ראש העיר טבריה רון קובי הודח מתפקידו

לאחר שלא הצליח לאשר את תקציב העירייה, הורה השר זאב אלקין להפסיק את כהונתו של ראש העיר טבריה רון קובי. ההחלטה בעניינו עברה מהשר דרעי לשר אלקין בעקבות החלטת בג"ץ

אמיר אלון, ynet 17:2413.01.20

השר זאב אלקין הדיח היום (ב') את ראש העיר טבריה רון קובי שעמד במוקד סערות ציבוריות.

 

 

הוא מסר כי בחן במשך כמה ימים את נימוקי הדרג המקצועי באשר לכשלון אישור תקציב העירייה במועד הקבוע בחוק. בהתאם להחלטת בג"ץ, הסמכות להחלטה בנוגע להמשך כהונתו של ראש העיר עברה לאלקין לאחר שהדבר אושר בממשלה ובכנסת.

 

זאב אלקין זאב אלקין צילום: עמית שעל

 

יצויין כי תקציב העיריה לא אושר במועד הקבוע בחוק וגם לא בתקופת ארכה שנתן משרד הפנים בעקבות החלטת בג"ץ. המועד האחרון להעביר את התקציב היה ב-30 לספטמבר 2019.

 

על פי סעיף 206 לפקודת העיריות, מועצה שלא מאשרת תקציב עד למועד שקבע משרד הפנים – תפוזר. משכך, הופסקה כהונת חברי המועצה והמועצה פוזרה. חברי המועצה וראש העיר הופיעו לשימוע בפני מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, היועץ המשפטי של משרד הפנים, עו"ד יהודה זמרת, מנהל מחוז צפון בועז יוסף וראש אגף תקציבים במשרד הפנים סיוון להבי והעלו את טיעוניהם באשר לנושא האחריות לאי אישור התקציב. בנוסף לשימועים בעל פה, שלחו חברי המועצה וראש העיר טיעונים בכתב.

 

לאחר החלטתו של השר אלקין, כינס שר הפנים, אריה דרעי, ישיבה עם אנשי המקצוע במשרד הפנים והחליט למנות את סמנכ"ל משרד הפנים, מוני מעתוק, ליו"ר הוועדה הממונה טבריה. לחברי המועצה ימונו עובדי מדינה ממשרדים שונים:

יוסי עדס, מנהל תחום בכיר אשראי במשרד הכלכלה.

רועי דהן, מנהל אגף בכיר פיתוח ההון האנושי, במשרד הפנים.

ענת אסרף, מנהלת אגף בכירה בחירות לרשויות המקומיות במשרד הפנים.

שלמה כהן, סגן מנהל מחוז חיפה והצפון במשרד הרווחה.

יוסי חדד, מנהל מינהל אוכלוסיות מרקם ותיק במשרד הבינוי והשיכון.

 

בהתאם לחוק, המועצה הממונה תכהן בתפקידה לפחות שלוש שנים ולאחריהן יחליט שר הפנים באשר למועד בחירות חדשות בעיר.

 

רון קובי, ראש עיריית טבריה המודח בבית המשפט העליון רון קובי, ראש עיריית טבריה המודח בבית המשפט העליון צילום: עמית שאבי

 

שר הפנים אריה דרעי אמר כי "הדבר החשוב ביותר כעת הוא להחזיר את עיריית טבריה למסלול, ולהבריא אותה כדי שתושבי העיר לא ייפגעו. מיד לאחר החלטת השר אלקין, מיניתי את סמנכ"ל משרד הפנים, מוני מעתוק, עובד בכיר ותיק במשרד הפנים, לראש המועצה הממונה ואיתו פקידים נבחרים ממספר משרדי ממשלה שיכהנו כחברי מועצה ויעשו ככל יכולתם המקצועית לסייע לעיר טבריה ותושביה".

 

בחודש דצמבר האחרון התראיין קובי באולפן וטען כי השימוע שנערך לו היה "הצגה". לטענתו, "דרעי הוא גדול הנוכלים במדינה. אדם שישב בכלא מנסה לעשות הפיכה שלטונית ולזרוק ראש עיר".

 

קובי טען כי הוא דווקא הביא את עיריית טבריה לאיזון תקציבי ללא גירעון לראשונה אחרי כמעט שני עשורים: "התקציב לא עבר כי תשעה חברי מועצה עשו עד אחת עם דרעי כדי להדיח ראש עיר. בית המשפט אמר להם לפני שלושה חודשים 'תמנו ועדה לשלושה חודשים והתקציב יעבור', אבל הוא (דרעי) לא רצה שהתקציב יעבור. כי אם התקציב יעבור, זה מייתר את השימוע".

 

הסכסוך בין קובי לדרעי החל בעקבות הקו הניצי שהוביל כראש עיר נגד החרדים בטבריה, לאחר שבמהלך כל קמפיין הבחירות שלו השתמש ברטוריקה תקיפה כלפיהם. קובי הרבה לדבר נגד דרעי בחודשים האחרונים, ובעבר כינה אותו "מאפיונר", וטען כי "מקומו בכלא". לטענתו, דרעי החליט להדיח אותו בגלל הקו שהוביל נגד החרדים.

 

קובי הואשם פעמים רבות בביצוע פרובוקציות, כמו למשל בחודש אוגוסט האחרון, כאשר הגיע לאירוע שיועד לציבור החרדי בעפולה ובו הייתה הפרדה בין נשים וגברים. הגעתו של קובי למקום התסיסה את הקהל, והוא הורחק מהאירוע על ידי שוטרים. מהמשטרה נמסר אז כי "נבחר ציבור אשר נכנס למתחם מתוך כוונה לייצר פרובוקציה הורחק על ידי שוטרי משטרת ישראל, שנערכו במקום מבעוד מועד, וזאת לאחר שהופעתו במקום הביאה לתגובות מקהל הציבור ועלה חשש להידרדרות לאלימות ולפגיעה בשלום הציבור".

x