$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עמוס מתן מסיים את תפקידו כמנכ"ל אירונאוטיקס, משה אלעזר יחליפו

עזיבתו עשויה לסייע לסגירת עסקת הטיעון מול הפרקליטות בתיק הפלילי נגד בכירי אירונאוטיקס. באגרת לעובדים כתב: "היה לי כבוד גדול להוביל את הקבוצה כולה כך שתמוצב כאחת מתעשיות הביטחון המובילות בארץ". מחליפו אלעזר הוא ראש זרוע יבשה וים ברפאל

עמיר קורץ 10:4212.01.20

כפי שנחשף בכלכליסט: עמוס מתן, מנכ"ל אירונאוטיקס, שבבעלות רפאל ואביחי סטולרו, מסיים את תפקידו. מחליפו יהיה ראש זרוע היבשה והים ברפאל אל"מ (מיל') משה אלעזר. כך הודיע הבוקר מתן לעובדי החברה.

 

 

 

באגרת ששלח מתן לעובדים הוא כתב: "אחרי כמעט 7 שנות עשייה אינטנסיביות במהלכן הצלחנו, בכוחות משותפים, לשקם את החברה שהיית על סף פירוק, להנפיקה בהצלחה גדולה בבורסת תל אביב ולשוב ולהפוך אותה לחברה פרטית בבעלות רפאל וסטולרו, אסיים בשבועות הקרובים את תפקידי. היה לי כבוד גדול לעמוד בראש החברה ולהוביל את הקבוצה כולה כך שתמוצב כאחת מתעשיות הביטחון המובילות בארץ".

 

 

עמוס מתן, המנכ"ל הפורש של אירונאוטיקס עמוס מתן, המנכ"ל הפורש של אירונאוטיקס

 

בין היתר מתן הזכיר בדבריו את הזכייה המשותפת האחרונה של אירונאוטיקס (כבר תחת בעלות רפאל) בפרויקט גדול של מערכת הביטחון, פיתוח מוצרים חדשניים ופורצי גבולות וכניסה לפעילות במדינות רבות וחדשות. הוא ציין גם את היכולות הגבוהות של אנשי אירונאוטיקס והודה לעובדיו ומנהליו. הוא כתב כי "בשבועות הקרובים אמשיך להוביל את החברה ובמקביל אתחיל בחפיפה עם מחליפי, משה אלעזר, ואלווה אותו ככל שיידרש להבטחת כניסתו המוצלחת לתפקיד".

 

 

משה אלעזר, המנכ"ל  הבא משה אלעזר, המנכ"ל הבא צילום: דוברות רפאל

 

כאמור, בחודש דצמבר חשף כלכליסט כי מתקיימים מגעים לעסקת טיעון בין המחלקה הכלכלית בפרקליטות לבין בכירי אירונאוטיקס, ובראשם עמוס מתן, החשודים בעבירות על חוק הפיקוח על ייצוא ביטחוני ובקבלת דבר במירמה. זאת במטרה לסגור את הפרשה הפלילית-ביטחונית, שבה נערכו בחודשים האחרונים שימועים למעורבים וזאת עוד בטרם הוגש נגדם כתב אישום. על פרטי הפרשה מוטל צו איסור פרסום.

 

מדובר בחקירה שנפתחה בנובמבר 2017 המשותפת למשרד הביטחון ולמשטרה בקשר לעסקה של אירונאוטיקס עם לקוח מהותי בחו"ל. במקביל, בעקבות החקירה, הודיע משרד הביטחון למתן ושני חשודים נוספים בחברה על ההחלטה להשעות אותם ממרשם היצוא היבטחוני עד להחלטה בנושא הגשת כתב אישום נגדם בפרשה. המשמעות היא שהם אינם יכולים לפעול בהקשרי שיווק ויצוא בטחוני מול גורמי חוץ.

 

כפי שפורסם בכלכליסט, לפי גורמים הבקיאים בפרטים, על השולחן הונחה הצעה של הפרקליטות לעסקה לפיה מתן וחלק מהמנהלים האחרים החשודים בפרשה יודו בחלק מהעבירות שיוחסו להם בכתב החשדות, כאשר העסקה תכלול הרשעה פלילית ורישום פלילי, ביצוע עבודות שירות, קנס כספי והעברה מתפקידם ועזיבת אירונאוטיקס.

 

נכון לעכשיו, עוד לא יצאה הודעה רשמית על עסקת טיעון לסגירת התיק, אף שניתן להעריך כי עזיבתו כעת של מתן סוללת את הדרך לכך.

 

ברפאל, שרכשה את מלוא הבעלות על אירונאוטיקס בשותפות עם אביחי סטולרו תמורת 850 מיליון שקל, כבר הכינו את השטח להחלפתו של מתן בתפקיד, ואף ציינו כי המועמד הכמעט ודאי להחלפתו הוא אלעזר. הבוקר הופך המינוי לרשמי, ואלעזר, שהצטרף לרפאל לפני כעשור, ייכנס בקרוב לתפקיד מנכ"ל חברת המלט"ים מיבנה.

x