$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אסון הטביעה במעלית: "הוועדה המייעצת לנציב הכבאות לא התכנסה שנים"

לאחר מותם של שני הצעירים, התגלה כי ברשות הכבאות עדיין לא אמצו את המסקנות מאסון הכרמל שקבעו כי ועדה בהרכב של בכירים לשעבר תייעץ לנציב; גורם בוועדה: "אנו עושים זאת בהתנדבות. מצער שלא משתמשים בניסיוננו הרב". במקביל טוענים בהסתדרות לאי גיוס מכוון של מוקדנים: "גיוס המוקדנים נזנח"

עמיר קורץ 08:0907.01.20

אסון הטביעה במעלית הבניין בשכונת התקווה שגבה את חייהם של סתיו הררי ודין שושני ממשיך להציף כשלים בהיערכות כוחות ההצלה לסערה.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי הוועדה המייעצת לנציב הכבאות, שהוקמה במסגרת הרפורמה עליה הוחלט לאחר אסון הכרמל, לא כונסה כבר שנים.

אנשי רשות הכבאות בשכונת התקווה ביום שבת. לא לומדים מניסיון אנשי רשות הכבאות בשכונת התקווה ביום שבת. לא לומדים מניסיון צילום: דנה קופל

 

על פי חוק כיבוי והצלה הוועדה תכלול בעלי ניסיון בתחום הכבאות. כיום חברים בוועדה נציבי כבאות לשעבר, בהם שמעון רומח ומשה ורדי ובעלי תפקידים נוספים כמו יו"ר איגוד ערים לכבאות בחיפה לשעבר רמי דותן. מדובר בגוף שהיה יכול לסייע לנציב המכהן בעת שגרה וחירום, אך בפועל הנהלת רשות הכבאות לא עשתה בו שימוש. "מצער שהנציב לא משתמש בניסיון רב השנים של חברי הוועדה", מסר אחד מחברי הוועדה ל"כלכליסט". "אנו לא מחפשים כבוד ועושים זאת בהתנדבות".

 

אתמול שלח אסי לוי, לשעבר יו"ר איגוד הכבאים וחבר הוועדה המייעצת, מכתב לנציב הכבאות דדי שמחי, ודרש ממנו לכנסה באופן מיידי. "ועדה זו התכנסה פעם אחת בלבד ולא כונסה כלל בתקופת כהונתך. אתה מתעלם מקיום הוועדה וממטרותיה ומבקש לנהל את הכבאות על פי דרכך בלבד, תוך התעלמות מכל גוף מייעץ על פי חוק", כתב.

 

בכך לא תמו הטענות על כשלי כוחות ההצלה. האסון העלה לדיון ציבורי את מצוקת המוקדנים במרכזי השליטה של רשות הכבאות. נושא נוסף שעומד בלב סכסוך העבודה המתמשך בין ארגון הכבאים וההסתדרות להנהלה רשות הכבאות וחזר לדיון הוא השימוש בכבאים כמוקדנים.

 

לידי "כלכליסט" הגיעו מכתבים ששלחה ההסתדרות להנהלת הכבאות בטענה לאי גיוס מכוון של מוקדנים ואי עמידה בהתחייבות לעצור את הנוהג הפסול לטענתה של שימוש בכבאים כמוקדנים. ביום שבת האחרון לא נעשה שימוש בכבאים כמוקדנים, אך לטענת גורמים בהסתדרות מדובר בזלזול של הרשות בנושא חשוב זה.

 

מרשות הכבאות נמסר: "בשנת 2016 הכבאות החלה במעבר למרכזי שליטה מחוזיים, והוגדלה תקינת העובדים בקרב ל-70%. במהלך 2019 נקלטו עשרות עובדים לתפקידים שונים במרכזי השליטה, והושקעו עשרות מיליוני שקלים בטכנולוגיות מתקדמות, ולראשונה נוספו קצינים למערך המשל"טים. ב-2020 כלל מערכות המשל"טים יוכלו להתמודד עם כמויות רבות של ארועים".

x