$
בארץ

יועמ"ש הכנסת: אין מניעה להקים את הוועדה שתדון בחסינות נתניהו

עו"ד איל ינון סבור כי ניתן להקים את ועדת הכנסת, שתדון ותכריע בבקשת החסינות של ראש הממשלה עוד לפני הבחירות; יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עיכב עד כה את כינוס הוועדה לדיון בנושא

צבי זרחיה 13:2805.01.20

אין מניעה להקים עוד לפני הבחירות את ועדת הכנסת על מנת שתדון בבקשת החסינות של רה"מ בנימין נתניהו, כך קובע היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון.

 

השאלה היא האם יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) ישתמש בסמכותו למנוע את כינוסה של ועדת הכנסת לעניין החסינות, זאת לאחר שיש כעת רוב בעד אי מתן חסינות לנתניהו.

 

 

 

אדלשטיין דן בעניין עם יו"ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן והיועץ המשפטי ינון. ניסנקורן הציג חתימות של 65 ח"כים התובעים להקים מיד את ועדת הכנסת שתדון בחסינות נתניהו.

 

ינון העביר לניסנקורן, המשמש כיו"ר הוועדה המסדרת, את חוות דעתו בשאלה האם בסמכותן של ועדת הכנסת ומליאת הכנסת לקיים דיונים בבקשות לקביעת חסינות בפגרת הבחירות. זאת, בהמשך לחוות הדעת שניתנה לפני כחודש, ושלפיה אין חובה אך גם אין מניעה משפטית להקים את ועדת הכנסת בטרם כוננה הממשלה. 

עו"ד איל ינון היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון היועץ המשפטי של הכנסת צילום: אוהד צויגנברג

 

בחוות הדעת מפרט היועץ המשפטי לכנסת את הקשיים שבקיום דיוני חסינות בתקופת הבחירות, ובעיקר העובדה שבתקופה זו הכנסת אינה נוהגת לעסוק בעניינים שנויים במחלוקת.

 

עם זאת, מסקנתו היא כי "התנהלותה הרגילה של הכנסת בפגרת הבחירות, שטעם רב בבסיסה, אינה יכולה לאיין את הסמכות של ועדת הכנסת ומליאת הכנסת לדון בבקשת חסינות ולגבור על הוראת המחוקק לעשות כן "בהקדם האפשרי".

 

 בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: איי פי

 

 

"לפיכך, על אף הקשיים השונים שאכן מתעוררים בקיומם של דיוני חסינות לאחר שהכנסת החליטה על התפזרותה והיא מצויה בפגרת בחירות, ועל אף התקדימיות שבכך, עמדתו היא כי אין בכל אלה כדי לקבוע שוועדת הכנסת ומליאת הכנסת מנועות מלדון ולהכריע בבקשות חסינות בעת הזו".

 

ח״כ מיקי זוהר בתגובה, "החלטת היועמ"ש של הכנסת היא לא פחות מהזויה. החלטתו לאפשר לכנסת להיות כלי משחק פוליטי בידי השמאל בפגרת בחירות זה אבסורד ענק. ברור לכולם שאותו יועמ״ש לא היה מאפשר לליכוד לקדם את החוק להעלאת קצבאות הקשישים והנכים בתקופת בחירות בדיוק כפי שהתנגד לחוק המצלמות כדי למנוע שימוש בכנסת לצרכים פוליטיים בתקופת פגרת בחירות. זו פשוט בושה וחרפה לכנסת וליועמ״ש הכנסת שתיזכר לנצח״.

 

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, "חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת מאולצת ומופרכת. הליך החסינות הוא הליך מעין שיפוטי. כאשר הוא מתקיים בתקופת בחירות, זכותו של המבקש לנסות לשכנע חברי ועדה מהצד הפוליטי הנגדי, נשללת בפועל. מישהו באמת מאמין שח"כ מכחול לבן למשל ירשה לעצמו לתמוך בחסינות או אף להימנע בזמן בחירות, כשהוא חבר במפלגת רק לא ביבי"?

 

המחנה הדמוקרטי מסר בתגובה על החלטת יועמ"ש הכנסת: ״מברכים על ההחלטה. התנהלות הליכוד - כמשפחת פשע המגוננת על הסנדק״.

 

״אנו מברכים על החלטת יועמ"ש הכנסת, וקוראים לכנס בהקדם את ועדת הכנסת לדון בנושא החסינות. הכנסת אינה עיר מקלט לעבריינים נמלטים. התנהלות הליכוד כמי שמנסים להגן על הסנדק מפני משפט היא התנהלות של משפחת פשע. סיעת המחנה הדמוקרטי מחתימה בימים אלה את חברי הכנסת על דיון חירום בעת הפגרה, על כתבי האישום ודרישת נתניהו לחסינות״.

 

לשכת יו"ר הכנסת: "יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נפגש עם יו"ר הוועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן ועם יועמ"ש הכנסת עו"ד איל ינון. היו"ר שמע קשב רב את עמדת ח"כ ניסנקורן וקיבל לידיו את חוות הדעת של יועמ"ש הכנסת באשר לאפשרות להקים ועדת כנסת ולדון בבבקשת החסינות של ראש הממשלה, גם בעת הזאת. חוות הדעת דומה בעיקרה לזו שהוציא יועמ"ש הכנסת לפני מספר שבועות. יו"ר הכנסת אדלשטיין ביקש מינון חוות דעת משפטית באשר לסמכותו על עצם כינוס הוועדה המסדרת. לאחר קבלת חוות הדעת היו"ר יודיע על החלטתו".

 

שר התקשורת דודי אמסלם בטוויטר, "משום מה, רק כדי לפגוע בנתניהו, מוכנים לשבור את כל נוהגי הכנסת ולהפוך את ועדת ההסכמות, שהיא הוועדה שקובעת את הכללים וההתנהלות בכנסת בתקופת מעבר - למרמס ולצחוק. עצוב שהמטרה מקדשת את כל האמצעים וכדי להפיל את נתניהו, אנשי השמאל, מוכנים גם לרמוס את הכללים ולשרוף את המועדון".

מכחול לבן נמסר, "אסור לאדלשטיין לבזות את קודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו קוראים לו לאפשר את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות שמבקש נתניהו. אסור לאפשר את הפיכתה של כנסת ישראל לעיר מקלט של נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. אדלשטיין - נבחרת ליו"ר הכנסת ולא ליו"ר מטה נתניהו בכנסת. עליך לפעול בהתאם".

 

x