שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נחתם הסכם קיבוצי חדש לעובדי מד"א

בין ההישגים המשמעותיים הוא מעבר העובדים לחמישה ימי עבודה, במקום שישה ימים כפי שהיה נהוג עד כה. עובדים שירצו לעבוד ביום שישי יקבלו תעריף שעות נוספות

בילי פרנקל 16:3502.01.20

שלוש שנים לאחר שהגיעו להסכמות, נחתם הסכם קיבוצי חדש לעובדי מד"א: ההסתדרות ונציגות עובדי מגן דוד אדום (מד"א) חתמו אמש עם הנהלת מד"א ועם משרד האוצר, על הסכם קיבוצי מקיף, שנועד להסדיר את תנאי העבודה והשכר של כלל העובדים, בהם פראמדיקים, חובשים, מיקרוביולוגים, מדריכים, וכן עובדי מוקד ומינהל. זאת לאחר שנים ארוכות של משא ומתן.

 

אחד ההישגים המשמעותיים בהסכם הוא מעבר של העובדים לחמישה ימי עבודה, במקום שישה ימים כפי שהיה נהוג עד כה, וזאת ללא תוספת של שעות עבודה. עוד הוסכם כי עובדים שירצו לעבוד ביום השישי יקבלו תעריף שעות נוספות.

 

ניידת מד"א ניידת מד"א צילום: ניר שלהב/ תיעוד מבצעי מד"א

 

עוד סוכם, כי עבודה ביום המנוחה השבועי, החל מהשעה 15:00 ביום שישי ועד לשעה 23:00 במוצאי שבת, תזכה בתשלום בשיעור של 200% מהשכר הרגיל, וכי התשלום עבור עבודה בימי חג יעמוד על 250%. סעיף זה לא היה קיים עד כה מאחר שעד כה עבדו עובדי הארגון שישה ימים בשבוע.

 

עוד נקבע, כי על ההסכם יחולו התנאים המאפיינים את ההסכמים במגזר הציבורי, כאשר השכר יעודכן בהתאם למועדים ובשיעורים בהם יעודכן השכר לעובדי המגזר הציבורי. במסגרת זו עודכנו מנגנוני התימרוץ והתגמול לעובדים, באופן שכולל עומסים בעבודה ומטלות מיוחדות.

 

בהסכם נקבעו גם זכויות שכר וסוציאליות, בהם תנאים מיוחדים להורים כמו יום חופשה נוסף להורים מדי שנה, וכן תוספת שכר עובדים לשיש להם ילדים עד גיל 12, בסכום שמגיע עד למאות שקלים לכל ילד.

 

ההסכם חל על כלל התפקידים והסקטורים המועסקים בארגון, בהם עובדי הסקטור המינהלי, שהוחרגו עד כה.

 

בארגון מועסקים בסך הכל 2,400 עובדים, שמשתכרים שכר בסיס נמוך (שכר מינימום), אבל ההסכם קובע תוספות משמעותיות במקרה של שעות נוספות.

 

ההסתדרות וההנהלה מסרו כי ההסכם הקיבוצי משקף את מחויבותם לביטחון תעסוקתי לעובדים, תנאי העסקה הוגנים ושיתוף של העובדים בתהליכי קבלת החלטות, תוך עיגון מערכת יחסי עבודה המבוססת על אמון הדדי בין הצדדים.

 

הממונה על השכר, קובי בר-נתן, מסר בעת מועד החתימה על ההסכם, כי "שוב הוכח כי בשיתוף פעולה בין כל הצדדים ניתן להגיע להסכם שכולם יכולים להתגאות בו. אני מברך על ההסכם החדש, שלצד הגמישות שהוא מאפשר לארגון חשוב זה, הוא מסייע בידו להמשיך ולתת שירות מיטבי לציבור, ומשפר את יכולתו לגייס כוח אדם איכותי. לאחר שנים, הצלחנו להסדיר את כל סוגיות השכר וההעסקה במד"א".

 

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר כי הוא מברך על ההסכם הקיבוצי החדש, שנחתם לאחר עשרות שנים ושקובע חוקת עבודה מוסדרת ועדכנית לאנשי הארגון. לדבריו, "הסכם היסטורי זה מביא את בשורת הביטחון התעסוקתי למד"א, מתקן עיוות ארוך שנים ומעביר סוף סוף את עובדי השטח במד"א לשבוע עבודה של חמישה ימים. זו ההזדמנות לומר תודה לנשות ואנשי מד"א, חוד החנית של רפואת החירום, שעושים לילות כימים למען כל תושבי מדינת ישראל".

 

יו"ר הוועד, עוזר לייפר, אמר: "ועד עובדי מד"א, גאה ונרגש על הסכם טוב שהושג בשיתוף עם ההנהלה. היה משא ומתן ארוך אך ענייני ומכבד, הוועד מודה לאלפי העובדים על תמיכתם וכן להסתדרות ולמשרד האוצר על תרומתם ועזרתם להגעה למעמד החתימה". יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הוסיף כי "מד"א הוא אחד מגופי ההצלה והחירום החשובים והעיקריים במדינה. אני מברך על כך שבתום מו"מ ממושך, אותו ליוויתי מקרוב, הצלחנו להביא להסדרה ולהישגים של אלפי העובדים המבצעים מדי יום מלאכת קודש למען שלום הציבור בישראל.

 

יו"ר הסתדרות המעוף עו" ד גיל בר טל: "יום חשוב לעובדי מד״א שעושים לילות כימים למען אזרחי המדינה. פעלנו ונפעל שמערכת יחסי העבודה בארגון החשוב הזה תמשיך ותהיה למודל לארגוני עובדים נוספים".

 

הסכם קיבוצי גם בחברת דן

 

בתוך כך נחתם היום גם הסכם בחברת דן, שמבטיח כי כל ההסכמים הקיבוציים הקיימים בחברה ימשיכו לחול עם כניסת המשקיע החדש, והוא יחויב לכבדם וליישמם. במקביל, נקבע כי תוקף ההסכם הקיבוצי הקיים יוארך בשנה אחת עד לתום שנת 2023.

 

בנוסף, ההסכם מביא לשדרוג משמעותי בתנאי הרווחה והבריאות של הנהגים, אשר עושים לילות כימים בעבודה מאומצת לרווחת ציבור הנוסעים ושלומם. ההסכם מביא לשדרוג סעיפי ביטוחי הבריאות של העובדים וקובע כי ההנהלה תסבסד עבור העובדים את עלות הביטוחים כמעט במלואה.

x