$
בארץ

המשרד להגנת הסביבה מאשר: רק 5% מהבנזן הצפוי נפלט בנישוב

נובל אנרג'י אמרה שתפלוט 76 ק"ג בנזן והדבר גרם לתושבים רבים להתפנות מהאיזור. בסופו של דבר הליך פליטת המזהמים היה קצר מאוד וכעת נמסר שרוב החומרים לא נפלטו לבסוף לאוויר

ענת רואה וליאור גוטמן 13:3002.01.20

הליך ההרצה של אסדת לווייתן שהגיע ביום שלישי לשיאו כשהחלה הזרמת הגז, בוצע באופן שבו רק 5% מהמזהמים שהיו צפויים להיפלט לאוויר – אכן נפלטו. כך עולה מהודעה לעיתונות שפרסם כעת המשרד להגנת הסביבה.

 

ההודעה נמסרה למעלה מיממה לאחר שכלכליסט פנה בשאלות בנושא למשרד להגנת הסביבה, אך במשרד הסבירו שנדרש להם זמן רב על מנת לבדוק את השאלות ולהשיב. בין השאלות שנשאלו היו - כמה מהחומרים שהיו אמורים להיפלט אכן נפלטו ומה עלה בגורל המזהמים שעדיין לא נפלטו.

 

 

 

קידוח גז לווייתן קידוח גז לווייתן צילום: אלבטרוס

 

לפי הודעת המשרד להגנת הסביבה השלב השני של הנישוב יימשך ביום שני בשבוע הבא. בינתיים, נמסר כי המשרד "השלים את אימות כמויות הבנזן והפחממנים שנפלטו ביום ג' במהלך הנישוב באסדת לוויתן: הכמויות היו פחות מ-4 ק"ג של בנזן, כ-220 טון מתאן וכ-4.2 טון תרכובות אורגניות נדיפות".

 

לפי הודעת המשרד, מדובר בכמויות פליטת מזהמים נמוכות משמעותית מהתחזיות המוקדמות אשר דיברו על 72 ק"ג בנזן, 1,473 טון מתאן ו-22 טון תרכובות אורגניות נדיפות.

 

למעשה עולה מהדברים שנפלט 5% בלבד מהבנזן שנמסר כי ייפלט וכ-15%-20% מהמתאן והתרכובות האורגניות הנדיפות.

 

המשרד להגנת הסביבה לא הסביר עד כה לתושבים מדוע נפלטו חומרים בכמויות נמוכות מהמתוכנן והאם יתר החומרים יפלטו בהמשך או לא. אתמול פרסם ארגון שומרי הבית הנאבק באסדה הודעה לפיה המצלמה הטרמית של הארגון מתעדת כבר מספר שעות של פליטת חומרים כלשהם. לפי הנטען הרוחות אתמול בשעות הללו היו מזרחיות לכיוון הים, מה שמרחיק את החומרים מהחוף.

 

בעקבות זאת נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי הגיעו אליו תלונות תושבים על חשש לפליטות חריגות מהאסדה. "הדיווחים של החברה נבחנים על-ידי המשרד. המשרד מדגיש, כי בחן את נתוני תחנות הניטור הפרוסות באזור המגורים מול אסדת לווייתן, ולא נרשמה בהן כל עלייה בערכי הבנזן מעבר לערכים השגרתיים".

 

לדברי המשרד, פעולות הנישוב הראשונה באסדה הסתיימה עם פליטות נמוכות מהצפוי, כאשר גם ריכוזי הבנזן שנמדדו לאורך כל שעות היום בתחנות הניטור מול האסדה היו דומים לאלה שנמדדו בשבועות האחרונים. לא נצפתה שום עלייה בעקבות פעולת הנישוב מעבר לריכוזי הבנזן השגרתיים בחוף.

 

מנובל אנרג'י נמסר, "לא היה נישוב אתמול. הרצת אסדת לוויתן מתקדמת כמתוכנן. יודגש כי לא התרחשה אתמול פעילות באסדה שתואמת לטענות. מומלץ לבדוק את המצלמה שעל פי המצלמים עצמם לא מותאמת לטווח העולה על 3 קילומטרים".

x