$
בארץ

נתניהו הגיש את בקשת החסינות: "כתב האישום הוגש בחוסר תום לב"

מוקדם יותר הערב אמר ראש הממשלה: "החסינות לנבחרי ציבור אינה ניתנת לתמיד; היא מתבטלת עם סיום כהונת הכנסת. אתייצב בבית המשפט לרסק את כל העלילות המופרכות נגדי"; ליברמן: "נצביע נגד חסינות לנתניהו"; גנץ: "לנתניהו לא אכפת מעתידה של מדינת ישראל, אלא אך ורק מעצמו וגורלו האישי"

צבי זרחיה ו-ynet 22:0201.01.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש הערב (רביעי) באופן רשמי את בקשת החסינות, שעות ספורות לפני פקיעת המועד האחרון להגשתה. עורכי דינו של נתניהו כתבו בראשית הבקשה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי נתניהו מבקש "לקיים את ההליך הדמוקרטי ולכבד את רצון הבוחרים", והדגישו כי החסינות היא למשך תקופת כהונה של כנסת אחת והמשפט בעניינו יתקיים בכל מקרה.

 

נתניהו טען בבקשתו כי עילות החסינות שעומדות לצידו הן הפליה בינו לבין ראשי ממשלה אחרים, חוסר תום לב בהגשת כתב האישום נגדו, נזק של ממש לתפקוד הכנסת בשל ניהול ההליך הפלילי. כמו כן, נתניהו ציין כי כל פעולותיו נעשו כדין וחלקן אף במסגרת תפקידו כראש ממשלה.

 

מוקדם יותר, ב-20:00, הודיע נתניהו כי יפנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לבקש חסינות. בהצהרה שנשא בירושלים אמר: "יש ניסיון לגרור את מערכת המשפט לפסול את ההתמודדות שלי לראשות הממשלה. את הניסיון הזה צריך לדחות על הסף. בדמוקרטיה רק העם מחליט מי ינהיג. כדי להמשיך להוביל את ישראל בכוונתי לפנות ליו"ר הכנסת כדי לממש את זכותי, חובתי ושליחותי". 

נתניהו נתניהו צילום: אי פי איי

 

לדברי נתניהו, "החסינות לנבחרי ציבור אינה ניתנת לתמיד; היא מתבטלת עם סיום כהונת הכנסת. אתייצב בבית המשפט לרסק את כל העלילות המופרכות נגדי. חוק החסינות נועד להגן על נבחרי ציבור מתפירת תיקים. החוק נועד להבטיח שנבחרי העם יוכלו לשרת את העם לפי רצון העם".

 

רה"מ הוסיף כי "מעניין שהדלפות מגמתית ופליליות כאלה זוכות לזרקורים של אור. צריך להסיר צווי פרסום על עבירות פליליות שנוגעים לכל מי שחקר והכין את כתבי האישום נגדי".

 

במקביל, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע כי מפלגתו תצביע נגד בקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "עכשיו ברור מעבר לכל ספק. כל מה שעניין ומעניין את נתניהו זו החסינות. מדינת ישראל הפכה לבת ערובה של הבעיה האישית והפרטית של נתניהו. הדבר היחיד שעומד לנגד עיניו זה קואליציית חסינות. לא נהיה חלק מקואליצית החסינות, נצביע נגד חסינות לנתניהו", אמר ליברמן.

 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר בתגובה כי "היום ברור על מה אנחנו נאבקים. נתניהו יודע שהוא אשם".

 

לדבריו, "זה יום קשה למדינת ישראל ויום עצוב גם לי. לחמתי 38 שנים עבור המדינה הזו. נכנסתי לפוליטיקה כדי להיאבק על דרך, ואני רואה אותה היום מונהגת בידי אדם שמוכן להסית אותנו לשוליים. נתניהו מסכן את הבסיס האזרחי שחונכנו כולנו עליו - כל אדם שווה בפני החוק.

 

"מעולם לא תיארתי לעצמי שנגיע ליום שבו ראש ממשלת ישראל יימנע מלהתייצב בפני החוק ומערכת המשפט, שלראש הממשלה לא יהיה אכפת מעתידה של מדינת ישראל אלא אך ורק מעצמו ומגורלו האישי". 

 

בני גנץ בני גנץ צילום: מיכל פתאל

  

אדלשטיין דחה פניית ניסנקורן

 

כעת אמורה ועדת הכנסת לדון בבקשת החסינות, ואולם הוועדה לא הורכבה בשנה האחרונה, בשל שלוש מערכות הבחירות הרצופות. 

 

יו"ר הכנסת אדלשטיין דחה הערב (ד') את פנייתו של יו"ר הועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) לכינוסה מחר של הוועדה המסדרת, לצורך הקמתה של ועדת הכנסת שתדון במתן החסינות לנתניהו.

 

יצוין כי מעת שהכנסת התפזרה לבחירות ועד לכינונה של כנסת חדשה, יו"ר הכנסת נדרש לאשר את כינוסן של הועדות הזמניות שהוקמו: הועדה המסדרת שדנה במקומה של הכנסת בניהול ענייני הכנסת, ועדת הכספים הזמנית וועדת חוץ וביטחון הזמנית.

 

אדלשטיין השיב לניסנקורן: "בהתאם להחלטת הוועדה המסדרת בדבר מועדי הבחירות לכנסת  ה-23 ופעילות הכנסת בפגרה מיום 15.12.19, "הוועדה המסדרת וועדת הכנסת רשאיות לקיים ישיבות בעניינים שבסמכותן, באישור יושב ראש הכנסת לאחר שקיבל חוות דעת מהיועץ המשפטי לכנסת".

 

יו"ר הכנסת הודיע כי בתחילת השבוע ייפגש עם היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, כדי לקבל את חוות דעתו. לאחר מכן יגבש יו"ר הכנסת את עמדתו באשר לכינוס הוועדה המסדרת.

 

מכחול לבן נמסר בתגובה: "תשובתו של אדלשטיין היא ניסיון מביש למנוע מהכנסת לדון בבקשת החסינות של נתניהו. לא האמנו שיו״ר הכנסת ינצל את מעמדו הממלכתי כדי להפוך את כנסת ישראל לעיר מקלט". 

x