$
בארץ

חברת החשמל הירדנית החלה לקבל גז מישראל

לפי הסכם אספקת הגז, שנחתם עוד ב־2016, חברת החשמל הירדנית תרכוש לפחות 3 מיליארד מ"ק בשנה, לאורך 15 שנה

ליאור גוטמן 08:4402.01.20

משק האנרגיה הישראלי רשם אתמול את אחד מציוני הדרך הבולטים שלו ‑ הזרמת גז ממאגר לווייתן לחברת החשמל הירדנית (NAPCO).

 

 

 

שותפות הגז, שכוללת את רציו (15%), דלק קידוחים (כ־45%) ונובל אנרג'י האמריקאית (40%) הצניעו את המהלך, ובעוד שפרסמו דיווח על תחילת הזרמת הגז לישראל ובקרוב למצרים, הזרמת הגז לירדן זכתה להתעלמות.

 

לוויתן לוויתן צילום: אלבטרוס

 

 

ירדן אמנם חתמה על הסכם לרכישת גז מישראל כבר באמצע 2016, אולם מאז ועד היום נרשמו התנגדויות עזות ברחוב הירדני להסכם, לרבות בפרלמנט הירדני שקרא לבטלו. למזלה של שותפות לווייתן, החוזה, שזכה למטריה מדינית מארה"ב, היה בסכנת ביטול רק בכותרות באתרי האינטרנט. האספקה לירדן מבוצעת דרך חברת־בת של נובל אנרג'י, כך שהירדנים יכולים לומר שהם קונים גז מחברה אמריקאית ולא מהציונים.

 

אספקת הגז לירדנים תתבצע על בסיס החוזה שנחתם בין הצדדים לפני כשלוש וחצי שנים. במסגרת החוזה, חברת החשמל הירדנית תרכוש לפחות 3 מיליארד מ"ק לשנה, לאורך 15 שנות אספקה.

 

ההיקף החוזי מול הירדנים נאמד בכ־10 מיליארד דולר לכל התקופה, כשלפחות מחצית מהסכום הם תמלוגים ומסים שייכנסו לאורך השנים לקופה הציבורית. חברת נתיבי גז הממשלתית אמורה ליהנות מהכנסות הולכה של כ־140 מיליון שקל בשנה.

 

את רוב צנרת ההולכה שעוברת יבשתית לרוחב מדינת ישראל (מאזור חוף דור ועד הגבול הירדני) מימנה נובל אנרג'י, כאשר חלק מהמקטעים מומנו על ידי המפעלים באופן חלקי (42% מהעלות), בטענה שהזרמת הגז תשמש גם מפעלים ישראלים.

 

מי שעוד יהנה מהזרמת הגז הם אזרחי ישראל, שמ־1 בינואר זכו להפחתה של כ־4.13% בתעריף החשמל, בשל גז זול שמגיע מלווייתן לחברת החשמל.

 

על פי פרסומים זרים, הירדנים אמורים לשלם כ־5.5 דולר ליחידת חום (MMBTU), תמחור שאפילו היום נראה גבוה ביחס למחיר חבית נפט. מנגד, חברת החשמל הישראלית כבר תשלם השנה כ־6.4 דולר ליחידת חום, לאחר ההפחתה. התעריף הגבוה הוא פועל יוצא של ההסכם משנת 2012 שחתמה באישור ממשלתי ורגולטורי לפני פיתוח מאגר לווייתן.

 

לאורך השנים חברת החשמל ניסתה לשפר את תנאי החוזה, מה שהיה משפיע לחיוב בין 2015 ל2019 על תעריף החשמל, אולם החוזה העתיק שלה קיבל "חסינות" במתווה הגז הממשלתי.

x