$
בארץ

הסתיים יום ההרצה הראשון באסדת לווייתן: "הגז הטבעי כעת זורם"

לדברי המשרד להגנת הסביבה: "כמות המזהמים שנפלטה בפועל היתה נמוכה משמעותית מההערכה המוקדמת". תושבי חוף הכרמל שהתפנו מבתיהם מתחילים כעת לשוב בחזרה

ליאור גוטמן וענת רואה 17:3531.12.19

לפני זמן קצר הסתיים יום ההרצה הראשון של אסדת הגז הטבעי לווייתן. המשרד להגנת הסביבה הודיע לציבור כי התהליך הסתיים בהצלחה ולא היו כל עליות או חריגות בנתוני הניטור.

 

 

 

בסופו של דבר הליך פליטת המזהמים שממנו חששו מאות אלפי בני אדם שמתגוררים בסמוך לאסדה, היה קצר במיוחד ונמשך רק שעה, לעומת צפי שהוערך תחילה במשך של עד 8 שעות. ההליך הזה החל היום בשעה 15:20 ולאחר כשעה הודיעה שותפות לווייתן כי ההליך הסתיים. "הסתיים בהצלחה שלב פתיחת הבארות ונישוב הגז הטבעי הראשון", נמסר מנובל אנרג'י, "וכעת זורם הגז למערכת ההולכה הארצית ומשם אל הצרכנים. נמשיך לעדכן לגבי ההתקדמות לקראת שלב הנישוב השני".

 

תחנת ניטור בנווה ים תחנת ניטור בנווה ים

 

בהודעה שפרסם המשרד להגנת הסביבה נאמר כי "החל משעה 15:20 ועד השעה 16:30 לערך התבצע החלק המשמעותי של הנישוב, במהלכו נפלטו כמויות גדולות של פחממנים, כולל בנזן - המרכיב שהמשרד להגנת הסביבה עקב אחריו באופן הדוק. היקף הפליטה מהאסדה בפועל, כפי שעולה מנתוני מפקחי המשרד, היה נמוך משמעותית מהכמויות שהוערכו טרם ביצוע הנישוב".

 

הפעולה, במסגרתה נפתחה באר הגז הטבעי הממוקמת כ-130 קילומטר מחוף דור והגז זרם אל האסדה שממוקמת 10 קילומטר מהחוף, החלה במהלך הלילה, כשנמסר בתחילה שהחל משעה 8 בבוקר תיתכן פליטת מזהמים והשיא יתרחש סביב שעה 13:00 היום. בפועל, סמוך לשעה 14.30 הודיע ארגון "שומרי הבית" שעומד בראש המאבק נגד האסדה כי מצלמות טרמיות שהוצבו מטעמו העלו שעד כה לא התרחשה פליטת מזהמים, כלומר שהנישוב בפועל עדיין לא התחיל.

 

לאחר זמן קצר אישרו את המידע הזה במשרד להגנת הסביבה ובלוויתן ומסרו שהפעולה תתחיל בקרוב. ואכן כאמור קצת אחרי 15:00 אחה"צ החל שלב פליטת המזהמים, שנמשך בפועל זמן קצר מאוד.

 

גם איגוד ערים מסר הודעה לסיכום היום ואמר כי: "לאורך כל היום דווחו נתונים מתחנות הניטור של האיגוד און ליין למאות אלפי תושבים בשקיפות ובאמינות. לאורך כל היום לא נרשמו חריגות והנתונים היו תקינים. יו"ר האיגוד יעקב אדרי אמר: "אנשי המקצוע של האיגוד עבדו ימים ולילות על מנת לקבוע קריטריונים נוקשים ולהתקין ולהפעיל באופן מקצועי את תחנות הניטור. אני שמח לדווח כי הנישוב עבר ללא חריגות ושמרנו על איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים".

 

מבדיקת כלכליסט עולה כי נתוני פליטות המזהמים כפי שנמדדו בתחנות הניטור השונות בישובים הסמוכים לאסדה היו נמוכים משמעותית מהתקרה. יחד עם זאת יש לציין כי שתי תחנות סמוכות מאוד, במעיין צבי, הציגו לכל אורך היום תוצאות שונות זו מזו. מדובר בתחנה אחת שמופעלת ע"י איגוד ערים ואילו השנייה באחריות חברת נובל אנרג'י. שתיהן ממוקמות בסמוך זו לזו ואמורות היו לשקף נתונים דומים מאוד. בפועל בתחנה של חברת נובל נרשמו רמות גבוהות יותר של כל סוגי המזהמים שנבדקו בהיקף של 30%-50% יותר לעומת התחנה הסמוכה של איגוד ערים. במשרד להגנת הסביבה לא ידעו להסביר את הפער בנתוני הניטור בין שתי התחנות הסמוכות ומסרו כי בכל מקרה הם מתייחסים למדידה הגבוהה יותר וכי שתי התחנות תקינות ומכויילות.

 

שומרי הבית מסרו: "נכון לעכשיו, לפי הצילומים במצלמה הטרמית שלנו, הפליטות מהאסדה נפסקו. יחד עם זאת, אנחנו ממשיכים לעקוב מקרוב משום שמשך פליטת המזהמים היה כעשרים דקות בלבד , משך שאינו מתאים לכמות של מעל 1,500 טון מתאן ו- 24 טון nmVOC, וגם קצר בהרבה מהצפי עליו דובר. לשם השוואה, בנישוב הקטן שהיה בנובמבר, בו נפלטו כביכול 1.5 טון nmVOC "בלבד", צפינו בפליטות כבדות במשך למעלה משעתיים".

 

מבחינת שותפויות הגז ומשרד האנרגיה מדובר ביום חג, לא פחות. לפי הדיווח שיצא לבורסה הזרמת הגז למצרים תחל לפני הזרמת הגז לירדן, כאשר הלקוח הראשון היא למעשה חברת החשמל. בוועידת התחזיות של כלכליסט שהתקיימה היום בתל אביב הודה יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל שרכש הגז החדש שלהם ממאגר לווייתן סייע להוריד את תעריף החשמל, ובשיעור של כ-4.13% כבר ממחר (ד') בבוקר.

 

שר האנרגיה שטייניץ אמר: "היום זהו יום היסטורי במדינת ישראל - החלה הזרמת הגז מלווייתן למערכת ההולכה בישראל". שטייניץ ביקר בחדר הבקרה בחברת נתג"ז ואמר: "יום חג לישראל. השלמת הפיתוח של לווייתן, כעשר שנים לאחר שהתגלה וכארבע שנים לאחר שגיבשתי את מתווה הגז, היא אירוע מאקרו-כלכלי וגיאו-פוליטי שקשה להפריז בחשיבתו. בזכות הפיתוח של לווייתן יזכו אזרחי ישראל להכנסות של עשרות מיליארדי דולרים ב-25 השנים הבאות, להפסקת השימוש בפחם שמזהם את האוויר ופוגע בבריאותם, לסגירת התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון, ולחיזוק ציר השלום באמצעות ייצוא עודפי הגז למצרים ולירדן ובתוך מספר שנים גם לאירופה. האינטרס של תשעה מילון אזרחי ישראל לזכות באנרגיה נקייה ולנשום אוויר נקי, ליהנות מהרווחים ומהוזלת מחירי החשמל - גברו על כל ההתנגדויות הפופוליסטיות למתווה הגז ולאסדת הגז. שהחיינו והגיענו לזמן הזה".

 

 

חדר הבקרה של אסדת לווייתן חדר הבקרה של אסדת לווייתן

x