$
בארץ

4 שעות לפני פתיחת בארות הגז: המשרד להגנת הסביבה נתן אישור לנישוב בלווייתן

המשרד להגנת הסביבה הבטיח לתת לתושבים הודעה של שני ימי עסקים אך בפועל מסר הודעה על תנאי, ומאות אלפי אנשים נותרו במתח. רק לפני דקות בודדות הודיע המשרד רשמית שהליך ההרצה של אסדת לווייתן, במסגרתו ייפלטו מזהמים רבים, יתחיל למעשה הלילה

ליאור גוטמן וענת רואה 22:1030.12.19

בעוד פחות מארבע שעות ייפתחו בארות הגז ויתחיל השלב הסופי והמכריע של הרצת אסדת הגז הטבעי לווייתן, במסגרתו ייפלטו מזהמים רבים – כך הודיע הערב (ב') המשרד להגנת הסביבה.

 

 

 

המשרד התחייב לתת לתושבים זמן סביר להתארגן, אך רק אחרי השעה 22:00 מסר הודעה לציבור לפיה מפעילת האסדה, נובל אנרג'י, עמדה בכל התנאים הסביבתיים והמקצועיים של המשרד וה"נישוב" בלווייתן יתקיים לבסוף.

 

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

על פי הודעת המשרד, ההודעה כעת הינה בהמשך להודעה המוקדמת שניתנה ביום שישי, שהיתה למעשה הודעה על תנאי, ולפיכך הנישוב באסדה יתקיים מחר כמתוכנן. המשרד מחדד כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה צפויה להיות נמוכה. עוד נמסר כי אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב.

 

המשרד הוסיף עוד כי השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, מנכ"ל המשרד, בכירי המשרד וצוותים מתוגברים יהיו נוכחים מחר ביישובי חוף הכרמל, במשרדי איגוד ערים שרון כרמל בחדרה, במרכז הבקרה של נובל, ובתחנות הניטור השונות. מפקחי המשרד להגנת הסביבה יהיו גם באסדה בשעות הנישוב. לפי ההודעה, "אנו ממליצים לציבור להוריד את האפליקציה: 'אוויר בסביבה' ולהתעדכן בזמן אמת בתוצאות תחנות הניטור, המשקפות את מצב איכות האוויר באזור".

 

הפרת ההוראה של המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה ניסה למעשה להיאחז בהודעה המקדימה שנמסרה לציבור ביום שישי, כאילו בכך הוא עומד בתנאים שהם עצמו קבע. יחד עם זאת מבדיקת כלכליסט עולה שהמשרד להגנת הסביבה הפר את ההוראות בדבר הודעה מספקת לציבור, מאחר שאין כל תוקף להודעה מוקדמת שהיא על תנאי.

 

תחנת ניטור ללווייתן תחנת ניטור ללווייתן

 

ההליך שמוגדר "נישוב" הוא למעשה השלב בו מופעלת האסדה, והגז מהבארות שממוקמות במרחק 130 ק"מ מהחוף יגיע לאסדה. צינור הגז ייפתח לפי הנמסר ב-02:00, וחמש שעות לאחר מכן, בסביבות 07:00 (אך יתכן שעוד קודם לכן), יתחילו להיפלט מזהמים שונים מצינורות הגז, לאחר שזה יגיע לאסדה. במסגרת הליך זה שימשך עד 8 שעות ייפלט הגז המסרטן בנזן בכמות שמותר בשגרה לפלוט במשך שנה ורבע. גזים מזהמים אחרים ייפלטו בהיקף שמותר לפלוט בשגרה במשך שנתיים וחצי.

 

למרות שהמשרד להגנת הסביבה הודיע שלתושבים אין סיבה להתפנות מבתיהם, הציבור לא סומך על כך. לפחות שבעה בתי ספר באיזור האסדה הודיעו שהלימודים מחר יושבתו במחאה וגם שורה של רופאים שמתגוררים בישובי חוף הכרמל והסביבה הודיעו שהם יימנעו מחר מלשהות באזור על מנת שלא לקחת סיכון. "בשל חוסר הוודאות השורר ועל פי עיקרון הזהירות המונעת בכוונתי להתפנות מיישובי עוטף לווייתן ביום הנישוב של אסדת הזיקוק לווייתן", הודיעו הרופאים בהודעה משותפת שהופצה בציבור.

 

פניות כלכליסט למשרד להגנת הסביבה בשאלה מדוע המשרד מטלטל את האזרחים ואינו עומד בשני ימי הודעה מוקדמת ללא כל תנאי ולאחר שמולאו התנאים – לא נענו עד כה. המשרד רק שב ואמר שהוא מסר לציבור הודעה מוקדמת שכן הצפי לבצע את הנישוב (בתנאי שימולאו התנאים) נמסר ביום שישי.

 

ההליך שיבוצע מחר, ביום האחרון של שנת 2019, נדחה כבר מספר פעמים. בתחילה הודיעה נובל אנרג'י שתבצע אותו ב-17 בדצמבר, אולם צו מניעה זמני של בית המשפט המחוזי בירושלים מנע ממנה את המהלך. שבוע לאחר מכן היה מתוכנן ההליך לצאת לפועל, אך ארבע שעות לפני מועד פתיחת הבארות הודיע המשרד להגנת הסביבה שהפעולה מבוטלת מאחר שנובל אנרג'י לא עמדה בתנאים.

 

לאחר הביטולים הללו התחייב המשרד להגנת הסביבה שקודם נובל יעמדו בתנאים ואז תימסר הודעה לציבור. אך ההבטחה נשכחה, והמשרד הודיע שהנישוב יבוצע ביום שלישי בכפוף להודעה סופית שכאמור נמסרה לפני דקות אחדות בלבד.

 

אספקת הגז בפועל למשק הישראלי תתבצע רק במהלך השבוע, כאשר חברת החשמל הירדנית תקבל את הגז בשבוע הבא, ואילו הלקוחות המצרים כבר במהלך ינואר. צבר החוזים של ייצוא הגז הוא כ-31 מיליארד דולר לאורך 15 שנה, כאשר לפחות מחצית מהסכום הוא תמלוגים ומסים שיתקבלו לאורך השנים בקופת המדינה. גם חברת החשמל הישראלית מחכה לגז לאחר שחתמה על חוזה קצר מועד מול שותפות לווייתן במחיר נמוך בכ-25% מזה שהיא רכשה עד היום. החוזה הזה אחראי בין השאר להוזלה של 4% בתעריף החשמל כבר מיום רביעי הקרוב.

x