$
בארץ

אסדת לווייתן: המשרד להגנת הסביבה עדיין לא אישר סופית את הנישוב מחר

במשרד עדיין בודקים את דוחות הכיול של נובל אנרג'י. התושבים, שהובטחה להם הודעה מוקדמת של שני ימי עסקים, מצויים בחוסר ודאות כיצד להיערך והאם הנישוב שוב יתבטל ברגע האחרון

ענת רואה וליאור גוטמן 09:2130.12.19
16 שעות לפתיחת בארות הגז וביצוע השלב המשמעותי ביותר בהרצת אסדת לווייתן, והמשרד להגנת הסביבה עדיין בודק את מכשירי הכיול של חברת נובל אנרג'י ועדיין לא נתן אישור סופי לביצוע הפעולה.

 

 

כפי שדווח בכלכליסט המשרד להגנת הסביבה מפר לכאורה את ההוראות של עצמו בכך שהתחייב לתת לציבור הודעה מוקדמת על פעולת הנישוב שאורכה "שני ימי עסקים לא כולל שישי ושבת", אך בפועל מסר הודעה על תנאי שהתושבים לא יכולים להסתמך עליה מאחר שהיא עדיין לא סופית ועשויה להתבטל.

 

אסדת גז לוויתן אסדת גז לוויתן צילום: אלבטרוס

 

בדיוק לפני שבוע ביום שני שעבר עזבו את בתיהם באיזור חוף הכרמל והסביבה תושבים רבים שחששו מפעולת הנישוב ופיזור מזהמים אך בשעה עשר בלילה הודיע המשרד להגנת הסביבה שהפעולה מבוטלת בשל אי עמידה בתנאים המחמירים שהציב. בעקבות זאת הבטיחו במשרד שבפעם הבאה לא יטלטלו כך את התושבים אלא קודם נובל אנרג'י תעמוד ב"מסדר המפקד" ורק לאחר מכן תימסר הודעה לציבור יומיים מראש לא כולל שישי שבת.

 

אלא שהמשרד החליט לבסוף שוב להודיע לציבור על מועד הנישוב, מבלי שנובל עמדו בכל התנאים אלא בכפוף למילואם עד יום שלישי.

 

חשוב לציין שבמשרד להגנת הסביבה מבהירים לציבור שאין כל סיבה להתפנות ולא צפוי זיהום אוויר במהלך הנישוב. חרף הדברים תושבים רבים לא מאמינים להרגעות ואחרים מתכוונים להתפנות כאקט של מחאה.

 

בינתיים תושבי האזור שבקרבת האסדה שממוקמת 9.7 ק"מ מערבית לחוף דור, שרויים בחוסר ודאות ולא יודעים אם וכיצד להיערך: האם להתפנות שוב הערב ולהסתכן בפינוי שווא עקב ביטול הפעולה? האם לקחת מחר יום חופש מהעבודה מאחר שהילדים לא ישלחו למסגרות? או שאולי הכל יתבטל?!

 

התשובה כנראה תתבהר בעוד מספר שעות, שכן בשעות הקרובות יקבלו במשרד להגנת הסביבה את דוחות הכיולים האחרונים שבוצעו באסדה, יבחנו אותם ויחליטו האם ניתן להוציא אל הפועל את הנישוב או שהזרמת הגז הטבעי תמתין לשנת 2020.
x