$
בארץ

המבקר הודף הביקורת על צינזור דוחות: "אף דוח לא נגנז או צונזר"

בשבוע שעבר נחשף בכלכליסט שעובדים במשרד המבקר התלוננו על אווירת פחד וטרור ועל שינוי דוחות סופיים; היום כתב אנגלמן: "כשהדו"חות יפורסמו ניווכח שמדובר בדו"חות אפקטיביים שחושפים ליקויים משמעותיים"

צבי זרחיה 16:2229.12.19

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודף את הביקורת על צינזור דו"חות הביקורת. בהודעה שפרסם היום (א') כתב אנגלמן: "הפרסומים כנגד עבודת הביקורת מציגים מצג שווא הפוגם באמון הציבור ובעבודת המשרד למול הגופים המבוקרים, וזאת בטרם פורסם ולו דו"ח אחד לציבור. כאשר הדו"חות יפורסמו ניווכח כולם שמדובר בדו"חות מאוד משמעותיים ואפקטיביים שחושפים ליקויים משמעותיים והמלצות בגופים הציבוריים".

 

 

המבקר הוסיף כי "בניגוד מוחלט לפירסומים בכלי התקשורת, אף דו"ח ביקורת לא נגנז או צונזר. עבודת הביקורת נעשית בצורה מקצועית, מכבדת ומכובדת, ללא משוא פנים, לצד הקפדה על מינהל תקין וטוהר המידות. אנו חותרים למצוינות בביקורת, בהלימה ליעדים לאומיים ותוך גיוון תחומי הביקורת".

 

המבקר הדגיש כי "בחלק ניכר מהדו"חות ביקשתי מהגורמים המקצועיים במשרדי הבהרות והשלכות לנכתב בדו"ח ובמידת הצורך העמקת הבסיס העובדתי". המבקר הוסיף כי "הממצאים העולים בטיוטות הדו"ח הינם ראשונים ואינם סופיים ומוחלטים, שהרי הטיוטא באה לאפשר למבוקרים לתת הסבר לדברים המועלים בה. רק עם השלמת ההליך, הדו"חות מתפרסמים לציבור כמקובל. משרד מבקר המדינה אינו מגיב לממצאים הכלולים בטיוטות של דו"חות אלה".

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מבקר המדינה מתניהו אנגלמן צילום: עמית שאבי

 

 

כפי שנחשף בשבוע שעבר בכלכליסט, עובדים במשרד המבקר התלוננו על אווירה של פחד וטרור במשרד. המבקר הוציא מהדו"ח הסופי תלונות של פלסטינים על קציני מטה במינהל האזרחי ביהודה ושומרון. תלונות אלה התקבלו במסגרת "שיתוף הציבור". כמו כן, המבקר שינה את הדו"ח הסופי של הביקורת על חשד להטיה של הגירעון בתקציב המדינה לשנת 2018, תוך שהוא מנקה את שר האוצר משה כחלון ובכירי משרדו. אנשי החטיבה הכלכלית במשרדו שכתבו את הדו"ח על הגירעון סירבו לחתום על הנוסח הסופי. כמו כן, שונה הדו"ח הסופי על המועצה לשידורי טלוויזיה בכבלים ובלוויין ומועצת הרשות השנייה.

 

ביום שלישי הקרוב ימסור המבקר לאגף המפקח הכללי במשרד רה"מ 25 דו"חות ביקורת על החטיבה הכלכלית במשרדו, החטיבה לענייני ביטחון והחברה לחברה ולרווחה. על פי החוק, הם יתפרסמו לציבור לאחר 10 שבועות - כלומר לאחר הבחירות שיערכו ב-2 במרץ 2020.

x