שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נובל הודיעה על מועד חדש לנישוב בלווייתן לפני שקיבלה אישור סופי

המשרד להגנת הסביבה שוב אישר לנובל להודיע על נישוב באסדת לווייתן מבלי שקיבלה את מלוא האישורים, כך שהמועד שנמסר כעת - יום שלישי הקרוב - עשוי להתבטל ברגע האחרון, כפי שקרה השבוע; מי שעשויים להיפגע מכך הם תושבים המעוניינים להתפנות בשל החשש מזיהום

ליאור גוטמן וענת רואה 16:1127.12.19

המשרד להגנת הסביבה פרסם לפני דקות אחדות הודעה לציבור בה נמסר כי אישר לנובל אנרג'י להודיע לציבור שהנישוב באסדת לווייתן צפוי להתקיים ביום שלישי הקרוב, 31 לדצמבר.

 

מהודעת המשרד עולה כי הוא שוב מאפשר לנובל אנרג'י להודיע לציבור על מועד הנישוב לפני שאישר כי החברה עומדת בכל התנאים.

 

המשמעות: ההודעה על מועד הנישוב אינה סופית, והמשרד להגנת הסביבה עשוי לבטל אותה ברגע האחרון ולטלטל שוב את האזרחים, כפי שקרה בשבוע האחרון.

 

אסדת לווייתן ממוקמת 10 ק"מ מערבית לחוף דור. על אף שהמשרד להגנת הסביבה הכריז בפני התושבים מאיזור חוף הכרמל והסביבה שאין להם כל סיבה להתפנות מבתיהם בזמן הנישוב שכן אין סכנה לפליטת מזהמים, רבים מתושבי האיזור אינם חשים בטוחים ומתכוונים להתפנות, הן מחשש לבריאותם או מתוך פינוי מחאה.

 

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

הנישוב אמור היה להתקיים ביום שלישי השבוע החל משעות הבוקר המוקדמות וכתוצאה מכך רבים מתושבי האיזור התפנו מבתיהם כבר ערב קודם לכן, ביום שני השבוע. 4 שעות לפני מועד תחילת הזרמת הגז החליט המשרד להגנת הסביבה לבטל את הנישוב מאחר שנובל אנרג'י לא עמדה במלוא התנאים והמשרד הסביר שבריאות הציבור ואי סיכונו מצויים מעל לכל שיקול אחר.

 

ההודעה שנמסרה לתושבים אחרי השעה עשר בלילה ולאחר שרבים מהם כבר התפנו גרמה לכעס רב בקרב התושבים, ולכן התחייב המשרד להגנת הסביבה שבפעם הבאה הוא לא יאשר לנובל לפרסם הודעה לציבור על הנישוב, עד שיהיה משוכנע שהחברה עמדה בכל התנאים ואין כל חשש שהנישוב יתבטל שוב.

 

אלא שכאמור לפני דקות אחדות וחרף אותה התחייבות קודמת, המשרד להגנת הסביבה, כנראה בלחץ של נובל אנרג'י שרוצה לקדם את הנישוב (הפרקליטות טענה שכל 3 ימי עיכוב עולים 60 מיליון שקל), אישר לפרסם לציבור הודעה מוקדמת, ונכתב בה כי היא תהיה כפופה לעמידה בכל התנאים הסביבתיים המקצועיים של המשרד להגנת הסביבה.

 

לפי ההודעה, "המשרד מדגיש כי לא יתפשר על עמידה בתנאים המקצועיים לביצוע הנישוב כפי שנהג עד כה, באופן הבטוח ביותר לציבור, ועם זאת, מחדד כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "בשבוע האחרון קיבל חומרים רבים מחברת נובל, לרבות תוצאות בדיקות ומסמכים נוספים, ולכן אנחנו מאשרים כעת את המשך הליך ההרצה - תחת האמירה הברורה שאם לא ימולאו כל דרישותינו, היא לא תבוצע. המשרד יבחן בכל עת את עמידת נובל בכל התנאים הסביבתיים".

x