$
בארץ

"חבלה בזדון באחת מתחנות הניטור שאמורות למדוד את הזיהום מלווייתן"

איגוד הערים שרון-כרמל, האחראי לשמירה על איכות האוויר באזור, הגיש תלונה במשטרה על מספר מקרים שבהם הופסק החשמל באחת מתחנות הניטור. בזמן הפסקת החשמל הוזרמו נתונים לא רלוונטיים למשרד להגנת הסביבה. המשרד: "התחנה אינה אחת מאלה שנדרשו על ידינו בהיתר הפליטה לתקופת ההרצה"

ליאור גוטמן 13:1826.12.19

איגוד ערים שרון-כרמל לשמירה על איכות הסביבה הגיש אתמול (ד') תלונה במשטרה, שבה טען לחשש לחבלה בזדון באחת מתחנות הניטור שאמורות למדוד את רמות הזיהום של אסדת לוויתן.  

 

בהודעה בדף הפייסבוק שלו מודיע האיגוד ש"בתקופה האחרונה אירעו מספר מקרים בהם הופסקה פעילות מערכת החשמל בתחנה ככל הנראה על ידי גורם חיצוני. במקרים אלה דוגלה המדידה - כלומר הנתונים הפיקטביים שנמדדו בעת אי אספקת החשמל נמחקו אך נשארו במאגר הנתונים ודווחו למשרד להגנת הסביבה וזאת בהתאם לחוק".

 

 

עוד מספרים שם ש"אתמול אירע אירוע נוסף בו הופסקה פעילות מערכת החשמל בזדון. בעקבות כך הוגשה תלונה במשטרה והופסקה פעילות התחנה לאחר התייעצות עם המשרד להגנת הסביבה". 

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

במשרד להגנת הסביבה מאשרים את הפרטים ומוסיפים שהפעילות של האיגוד מתואמת איתם. "תחנת הניטור בנחשולים היא אחת מבין שלוש תחנות שהציב האיגוד למדידת איכות האוויר באסדת לוויתן. הנתונים משודרים און ליין באתר האיגוד בשקיפות ואמינות מלאים.

 

יודגש, כי תחנה זו אינה אחת מהתחנות שנדרשו על-ידי המשרד להגנת הסביבה בהיתר הפליטה לתקופת ההרצה. פרט לתחנה זו, מערך הניטור מול אסדת לוויתן לתקופת ההרצה מונה 7 תחנות ניטור, שכולן מודדות גם בנזן", מסכמים שם.

 

לפי המידע באתר האיגוד הוא הוקם בשנת 1979 בצו שר הפנים, כאשר מדובר בהתארגנות אזורית של מספר רשויות שמכיל 18 ערים ורשויות מקומיות. שטח השיפוט שלו מצוי במישור החוף הצפוני, ממגידו במזרח, דרך גבולה הדרומי של חיפה ועד לכפר יונה, נתניה ופרדסיה, בה מתגוררת לטענתם כ-600 אלף איש.

x