$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מגעים לעסקת טיעון עם בכירי חברת אירונאוטיקס

מנהלים בחברת המל"טים עשויים להודות בחלק מהעבירות שיוחסו להם. העסקה צפויה לכלול הרשעה פלילית, קנס כספי, עבודות שירות ועזיבה של אירונאוטיקס. המועמד למנכ"ל הבא: משה אלעזר, ראש חטיבת יבשה ברפאל

עמיר קורץ 10:1826.12.19

מגעים לעסקת טיעון בין הפרקליטות לבין בכירי חברת המל"טים אירונאוטיקס, ובראשם המנכ"ל עמוס מתן, החשודים בעבירות על חוק הפיקוח על ייצוא ביטחוני ובקבלת דבר במרמה.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלה מתנהלים מגעים לסגירת הפרשה, שבה נערכו בחודשים האחרונים שימועים למעורבים, טרם הגשת כתב אישום. במסגרת העסקה, חלק מהמנהלים צפויים להודות בחלק מהעבירות שיוחסו להם בכתב החשדות. העסקה תכלול הרשעה פלילית ורישום פלילי, ביצוע עבודות שירות, קנס כספי ועזיבת אירונאוטיקס.

 

חלק מהבכירים נוטים לקבל את העסקה המוצעת, אולם מתן מתלבט, בעיקר בשל הקושי עם ההודאה בעבירה פלילית. ברפאל, שרכשה לאחרונה את הבעלות על אירונאוטיקס בשותפות עם אביחי סטולרו, מכינים את השטח להחלפתו של מתן.

יואב הר אבן, מנכ"ל רפאל. סימן את המחליף של מתן יואב הר אבן, מנכ"ל רפאל. סימן את המחליף של מתן צילום: אלי אטיאס

 

ל"כלכליסט" נודע כי המועמד המוביל הוא אל"מ במיל' משה אלעזר, המשמש כיום כראש חטיבת היבשה וסמנכ"ל בכיר ברפאל. גורם הקשור לחברה אמר ל"כלכליסט" כי אין החלטה סופית לגבי המינוי ולא מתקיימים הליכים לבחירת מחליף. אך הוסיף כי "לכולם ברור כי עמוס מתן יוחלף והשאלה היא בעיקר העיתוי". ל"כלכליסט" נודע עוד כי סמנכ"ל הכספים של אירונאוטיקס ב־7 השנים האחרונות שאול גלעד הוחלף גם הוא בשבועות האחרונים ובמקומו מונה משה שחק.

 

התליית רשיון הייצוא בוטלה בפברואר השנה

 

על רוב פרטי הפרשה שבה חשודים בכירי אירונאוטיקס חל צו איסור פרסום. החקירה, המשותפת למשרד הביטחון ולמשטרה, נפתחה בנובמבר 2017 בקשר לעסקה של אירונאוטיקס עם לקוח מהותי בחו"ל. את החקירה ביצעו צוות משותף של היחידה לחשיפת פשיעה חמורה ובינלאומית בלהב 433 ושל יחידת החקירות של הממונה על הביטחון במערכת הביטחון, בליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות.

 

באוגוסט 2018 הודיעה הפרקליטות לעשרה מעובדי החברה כי הוחלט להעמידם לדין בכפוף לשימוע. מכתבי השימוע נשלחו אל החברה, אל המנכ"ל עמוס מתן, סמנכ"ל החטיבה העסקית מאיר ריזמוביץ, מנהל השיווק של החברה דוד גולדין, מנהל חטיבת הפיתוח לשעבר חיים היבשר ולעובדים נוספים. כתב החשדות ייחס לחשודים ביצוע עבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות ועבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני בנסיבות מחמירות. השימועים החלו בנובמבר 2018, ונמשכו במהלך 2019. 

מטוס ללא טייס של אירונאוטיקס מטוס ללא טייס של אירונאוטיקס צילום: אירונאוטיקס

 

במקביל להליכים המשפטיים, מערכת הביטחון הטילה מגבלות שונות על אירונאוטיקס בעקבות הפרשה. באוגוסט 2017 החליט האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון להתלות את רישיון הייצוא של אחד מדגמי המל"טים שהחברה מייצרת (Orbiter 1k) עבור הלקוח המהותי שלה במדינה זרה. בפברואר השנה הודיע משרד הביטחון לאירונאוטיקס על ביטול התליית הרישיון ואישר לחברה להמשיך לספק את המל"ט ללקוח.

 

במקביל, הודיע משרד הביטחון למתן ולשני מנהלים בכירים נוספים על ההחלטה להשעות אותם באופן זמני ממרשם הייצוא הביטחוני. זאת, עד להחלטה בנושא הגשת כתב אישום נגדם בפרשה. המשמעות היא שהשלושה אינם יכולים לפעול בהקשרי שיווק ויצוא ביטחוני מול גורמי חוץ, עד לקבלת הכרעה משפטית בעניינם.

 

עמוס מתן, מנכ"ל אירונאוטיקס. מתלבט אם להסכים לעסקת הטיעון עמוס מתן, מנכ"ל אירונאוטיקס. מתלבט אם להסכים לעסקת הטיעון

 

בכירים בחברה חשודים בשימוש במידע פנים

 

בנוסף, התנהלה מתחילת השנה חקירה נוספת של רשות ני"ע נגד נושאי משרה בכירים באירונאוטיקס, בחשד שסחרו במניות החברה על בסיס מידע פנים. על זהות הנחקרים ועל פרטי החקירה הזו הוטל צו איסור פרסום. לפני כחצי שנה פורסם ב"כלכליסט" כי רשות ני"ע העבירה לפרקליטות את התיק, לאחר שנמצאה תשתית ראייתית לשימוש במידע פנים כנגד חלק מהחשודים. השימוש במידע הפנים נוגע למידע מהותי בקשר לאותו אירוע שבגינו התלה משרד הביטחון את רישיונות החברה ושבגינו נפתחה גם החקירה הפלילית נגדה.

 

אירונאוטיקס נמחקה בספטמבר האחרון מהמסחר בבורסת תל אביב בעקבות מכירתה לרפאל וסטולרו ב־850 מיליון שקל. הרכישה חיזקה את אחיזתה של רפאל בשוק הכלים הבלתי מאויישים. השבוע נודע כי רפאל זכתה במכרז מסווג של מערכת הביטחון בשווי מיליארדי שקלים לאספקת מערכות מודיעין. זאת לאחר שגברה על אלביט במכרז ולאחר שהתעשייה האווירית פרשה זה מכבר מההתמודדות עליו.

 

מהפרקליטות נמסר כי "התיק מצוי בהליכי שימוע. איננו מתייחסים למו"מ בין הצדדים". מרפאל נמסר: "מאחר והנושא נמצא בהליכים משפטיים, מטבע הדברים לא נוכל להתייחס. רפאל אינה עוסקת במינויים באירונאוטיקס בשלב זה".

 

מאירונאוטיקס, שנעזרה במהלך החקירה בעו"ד אורי קורב כיועץ לחברה ולדירקטוריון, לא נמסרה תגובה. מעו"ד נתי שמחוני, המייצג את מתן, ריזמוביץ וגולדין; ועו"ד נוית נגב, המייצגת את היבשר ועו"ד ציון אמיר, המייצג עובד נוסף — לא נמסרה תגובה.  

x