$
בארץ

קורקעה העברת 66 מיליון שקל למטוס ראש הממשלה

הכסף למטוס יועבר רק ב-2020. ח"כ מיקי לוי פוצץ את ישיבתה של ועדת הכספים בעקבות אי העברת כספים לחינוך החרדי המיוחד

צבי זרחיה 16:1524.12.19

העברת 66 מיליון שקל למימון מטוס ראש הממשלה בנימין נתניהו קורקעה ונדחתה לשנת התקציב הבאה. כפי שנחשף אתמול בכלכליסט, ועדת הכספים אמורה היתה לדון בהעברת הכספים היום (ג'), ואולם, זמן קצר לפני שהנושא הוצב על סדר יומה של הוועדה - פוצצה הישיבה. ריכוז נתוני ההוצאה התקציבית בשנת 2019 במחשב האוצר (מרכב"ה) צפוי להיסגר מחר (ד'). מאחר שבתקופת פגרת בחירות ניתן לכנס את ישיבת הוועדה בהודעה של ארבעה ימים מראש, הכסף למטוס ראש הממשלה צפוי לעבור - אם יושג רוב בוועדת הכספים - רק בשנת התקציב 2020.

 

 

 

 

מי שפוצץ את בישבה הוא ח"כ מיקי לוי (כחול לבן), וזאת לאחר שגילה שבדיון בהעברות תקציביות למשרד החינוך לא נכללה העברה תקציבית של 35 מיליון שקל כדי לקלוט ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך החרדית. אתמול (ב') נפגש יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד עם נשיא המדינה ראובן ריבלין וביקש את התערבותו להקצאת הכספים לחינוך המיוחד החרדי. הנשיא ריבלין טילפן את הממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור וביקש שהכסף יועבר לחינוך החרדי המיוחד. גם לוי טילפן היום אל מרידור, אך למרות זאת התברר כי הכסף לא נכלל בהעברה התקציבית, אף שלוועדה הוצג מכתב מעורך דין לפיו יבטלו ההורים את העתירה לבג"ץ בגין אי העברת הכספים לחינוך החרדי המיוחד.

מטוס ראש הממשלה מטוס ראש הממשלה צילום: התעשייה האווירית

 

 

בעקבות כך, הודיע לוי שסיעת כחול לבן מתנגדת לאישור ההעברה התקציבית למשרד החינוך. יצוין כי בתקופת בחירות יש צורך בהסכמה של הקואליציה והאופוזיציה להעלאתם של נושאים על סדר יומה של ועדת הכספים. חברי הכנסת החרדים הצטרפו לעמדתו של לוי, ובעקבותיהם גם יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר. כתוצאה, הכריז יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) על הפסקה בישיבת הוועדה בניסיון להגיע להסכמות. משלא הושגה הסכמה - לא חודשה ישיבת הוועדה וזו תתכנס רק לאחר שתוצג בפני חברי הכנסת פנייה של משרד האוצר להעברת הכספים לחינוך החרדי המיוחד. לוועדה נמסר כי למרות סגירת מחשב מרכב"ה לשנת 2019 לא מן הנמנע שהמחשב יפתח בימים הקרובים לצורך הכללת הפנייה התקציבית.

 

ח"כ לוי אמר לכלכליסט: "תקציבים לחינוך מיוחד חוצים גם מחלוקות פוליטיות ואידיאולוגיות. התקציב הזעום הזה לא נמצא לטענת האוצר כבר מעל חצי שנה, זאת כאשר ביומיים האחרונים נדרשה ועדת הכספים לאשר מעל 14 מיליארד שקל, ביניהם גם הרבה כספים פוליטיים. לכן הודעתי למשרד החינוך הבוקר כי עד שהמשרד לא יקצה את התקציב לקליטת אותם ילדים עם צרכים מיוחדים, כחול לבן תתנגד להעברת התקציבים הנוספים שהמשרד מבקש להעביר. אני שמח כי יתר חברי הסיעות הצטרפו אלי וכי ביחד יצרנו רוב שמחייב העברת התקציב לילדים המיוחדים, כדי שיוכלו להשתלב במערכת החינוך".

x