$
בארץ

עכשיו זה רשמי: תעריף החשמל יירד בינואר בכ-4%

רשות החשמל הודיעה הבוקר על ההחלטה, שכוללת הוזלה של כ-5% בתעריף המשקי - לפיכך מינואר ישלמו הצרכנים כ-53 אג' לקילוואט/שעה, לעומת כ-55 אג' כיום; ההפחתה מגלמת בתוכה בין היתר את חיבור מאגר לוויתן לרשת, מכירת תחנת כוח אלון תבור, ירידה במחירי הפחם ופשרת הגז המצרי

ליאור גוטמן 08:5824.12.19

רשות החשמל, היא הרגולטור שקובע את תעריפי החשמל במשק, מדווחת הבוקר שהסתיים השימוע הרשמי לקביעת התעריף לשנה הבאה, כאשר ההחלטה היא הוזלה של 4.13% בתעריף הביתי והוזלה של כ-5.3% בתעריף המשקי (תעשיה, מאור רחובות וכו').

 

לפיכך, מינואר הקרוב ישלמו צרכנים כ-53 אגורות לקילוואט/שעה, זאת במקום כ-55 אג' כיום.

 

 

הפחתת התעריף החדשה, ששיעורה פורסם בכלכליסט עוד בחודש שעבר מגלמת בתוכה את השפעות חיבור מאגר לוויתן לרשת. בניגוד לפרסומים שונים בתקשורת, כניסת מאגר לוויתן תרמה כ-3.3% להוזלה ההמיועדת בתעריף.

 

תחנת כוח אלון תבור של חברת חשמל תחנת כוח אלון תבור של חברת חשמל צילום: ערן יופי כהן

 

עוד תרמו להפחתה: ירידה במחירי הפחם (הפחתה של כ-4.1% מסך העלויות בשנת 2019); מכירת תחנת הכוח אלון תבור במסגרת הרפורמה בחברת החשמל (הפחתה של כ- 3.9%); פשרת הגז המצרי – פיצוי צרכני החשמל בגין אי אספקת גז טבעי מצרי ממצרים (הפחתה של כ- 1.4%) ועדכון מינורי יחסית של הפעלת מתקן "אגירה שאובה" (ייצור חשמל באמצעות טורבינות מונעות במים ממאגר מלאכותי) שצפוי להתחיל לפעול במהלך שנת 2020.

 

מנגד, ברשות החשמל מציינים מספר גורמים שקיזזו חלקית את הוזלת התעריף, עם גידול מאסיבי בכניסת אנרגיות מתחדשות ותוספת מתקנים המחליפים ייצור מזהם, רובם ככולם מסובסדים על ידי המדינה (תוספת תעריף של כ-3%). למעשה זו הפעם השניה ברציפות שכניסת מתקני חשמל "ירוקים" מכה בתעריף, כאשר בחישוב לתחילת 2019 השפעת הסבסוד הממשלתית הייתה בשיעור של כ-3.12%.

 

שעון חשמל חברת החשמל שעון חשמל חברת החשמל צילום: מאיר פרטוש

 

עוד מצאו ברשות החשמל קיזוז נוסף בדמות החזרי עלויות משנים קודמות (תוספת של כ-1.3%), והסעיף שאולי עוד ניתן לשנות אותו בהחלטת שר האוצר משה כחלון, והוא חזרה לגביית מס על שימוש בפחם.

 

בתחילת 2019 השר כחלון ביטל המס על הפחם שהיה אמור להכנס לקופה, ומנע התייקרות חדשה בתעריף החשמל. השנה השר עוד לא הכריע בנושא, אולם כך או כך לפי רשות החשמל ההשפעה של המס היא תוספת של כ-3.1% בתעריף.

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, הגיב הבוקר על ההוזלה שמקורה גם בחיבור מאגר לוויתן (שחברת החשמל לקוחה שלו) ואמר ש"מדובר בבשורה של ממש ללקוחות. חברת החשמל הובילה שורה של מהלכים עסקיים כחלק מיישום הרפורמה והתוצאות באות לידי ביטוי מיידי. אני מברך על ההחלטה וגאה בתרומה של הרפורמה להורדת יוקר המחייה בישראל".

x