$
בארץ

הרצת אסדת לווייתן שוב נדחתה: "נובל אנרג'י לא עמדה בתנאים"

ארבע שעות לפני שנובל אנרג'י היתה אמורה להתחיל להזרים את הגז הטבעי לאסדה ולאחר שרבים מהתושבים כבר התפנו – הודיע המשרד להגנת הסביבה כי הפעולה תידחה; שותפות לווייתן: "הגז ייצא מהאדמה במהרה"

ליאור גוטמן וענת רואה 22:3623.12.19

עוד תפנית דרמטית בנוגע להפעלת אסדת לווייתן: חברת נובל אנרג'י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהציב לה המשרד להגנת הסביבה לקראת פעולת הנישוב שתוכננה להתקיים עוד ארבע שעות באסדה, ומשום כך, הפעולה תידחה שוב למועד אחר. לפי המשרד, "על חברת נובל להשלים את הדברים החסרים עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה כי היא עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב". במקרה זה הכוונה היא לפעולות הניטור על התהליך, על אף שבמשרד לא חוששים מאפשרות לזיהום.

 

 

 

מהמשרד מסרו שהם מודעים לאי הנוחות הנגרמת כתוצאה ממצב זה לתושבי האזור, ואולם עומדים על כך שכל התנאים שהציב על מנת לפקח בצורה מלאה על פעילות ההרצה ימולאו למען הציבור והסביבה.

 

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

התושבים מופתעים וזועמים

הודעת המשרד שהתקבלה אחרי השעה 22:00 הלילה כבר תפסה חלק מתושבי האיזור לאחר שהתפנו עם משפחותיהם. רבים אחרים הלכו לישון מוקדם מתוך כוונה לקום מחר לפנות בוקר ולהתפנות מהאזור. התושבים בחלקם חוששים מאוד מהשלכות הליך הנישוב ופיזור רעלים אפשרי, ואחרים הצטרפו לצעדי הפינוי מתוך אקט של מחאה.

 

ההודעה על דחיית הנישוב תפסה לפיכך בהפתעה את התושבים ורבים מהם הגיבו בכעס. יחד עם זאת, הסיבה לביטול ברגע האחרון של הנישוב היה העובדה שהמשרד איפשר לנובל אנרג'י להודיע לציבור על המועד, בטרם הוא עצמו אישר שהחברה עומדת בתנאים. כך נוצר מצב שהחברה לא עמדה בתנאים עד למועד הקובע והנישוב בוטל.

 

לפי הודעת המשרד להגנת הסביבה זו הסיבה לדחיית הנישוב: "המשרד דרש מחברת נובל אנרג'י לפרסם הודעה באתר האינטרנט שלה על המועד החדש - בהתאם להתחייבות לעדכן את הציבור שני ימי עסקים מראש. זאת, בתנאי שתעמוד בכל התנאים שהמשרד הציב.

 

"המשרד לא אישר עדיין את תוכנית הדיגום והניטור באסדה במהלך הנישוב, מכיוון שלא נחה דעתו עד לשעה זו מדו"חות הכיול ובקרת האיכות שהוגשו, הנוגעים למכשירי האנליזה על האסדה לבדיקת הרכב הגז המנושב. אסדת לווייתן נמצאת כעת בתקופת הרצה. כמקובל במתקנים חדשים, כל המערכות לרבות מתקני הטיפול בפליטות - נכנסות לפעילות באופן הדרגתי".

 

המשרד להגנת הסביבה מסר כי "בדק את תוכניות החברה עבור תקופת ההרצה והנישוב, ובנוסף, ביצע מודל פיזור מזהמים במצבים סינופטיים שונים. הממצאים הראו כי לא צפויה חריגה מערך הסביבה לבנזן בקו החוף, במועדי הנישובים המהותיים. תרחישי הפיזור המחמירים ביותר הצביעו כי פליטות הבנזן מהאסדה לא צפויות להביא לעלייה משמעותית בריכוזי הבנזן באזור החוף. מהבדיקות שבוצעו, ניתן לקבוע כי לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים".

 

ביום הנישוב, צוותי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה יהיו נוכחים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של נובל.
הצבת תחנת ניוטר בנווה ים לקראת הנישוב הצבת תחנת ניוטר בנווה ים לקראת הנישוב

 

המשרד להגנת הסביבה חידד כי אין כל הנחיות מיוחדות באשר להפסקת פעילות או שינוי בהתנהלות היום-יומית של תושבי האזור, גם לא בעת הנישוב באסדה. המשרד הדגיש, כי "אין בסיס לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות בתקופת הרצת האסדה והנישוב. ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק".

 

משותפות לווייתן נמסר בתגובה: "הגז מלווייתן חיכה הרבה זמן כדי לצאת מהאדמה, והדבר יקרה במהרה. הופתענו מאוד והצטערנו לשמוע על החלטת המשרד להגנת הסביבה. נובל אנרג׳י מקפידה על עמידה קפדנית בכל ההיתרים והאישורים השונים שהונפקו לה ואשר קיבלו את אישורם של בתי המשפט השונים. המשרד להגנת הסביבה מבקש לבצע תיקוף נוסף למיכשור האנליזה מעבר לתיקוף הקיים ונובל פועלת להעביר מידע זה למשרד. שותפי לווייתן נרגשים, מוכנים ודרוכים לקראת הפקת הגז הטבעי והפיכתה של ישראל למעצמת אנרגיה".

 

דחייה על דחייה

נובל אנרג'י הודיעה לפני כשבועיים כי בכוונתה לבצע את השלב השלישי בהרצה באחד הימים בשבוע שעבר. במקביל הוגשו לבית המשפט מספר עתירות ובקשות לצווי בינתיים וביום שלישי שעבר בהחלטה דרמטית הורה שופט בית המשפט המחוזי בירושלים אלי אברבאנל על צו ארעי שאסר על נובל אנרג'י להמשיך בפעולות ההרצה, עד לדיון בבית המשפט. זאת בעקבות עתירה דחופה שהגישו חמש רשויות מקומיות, ובראשן זכרון יעקב, ועמותת צלול. ביום למחרת התקיים דיון בצו הארעי ובחלוף 36 שעות מועד מתן הצו – הוא בוטל בידי השופט.

 

אז הודיעה נובל אנרג'י שהיא תקיים את הנישוב בלילה שבין ראשון לשני (כלומר אתמול). ב"כלכליסט" נחשף כי ההודעה לא תאמה את ההוראות של המשרד להגנת הסביבה שכן לא ניתנה התראה מספקת לציבור. בסופו של דבר המשרד להגנת הסביבה הודיע לנובל אנרג'י שלא יאשר לה לבצע את הנישוב במועד זה והורה לה כאמור לפרסם הודעה שני ימי עסקים מראש לא כולל שישי שבת. לפיכך הודיעה נובל לציבור שהנישוב יתקיים הלילה, וההודעה נמסרה מראש כמקובל. אולם לבסוף נרשמה דחייה נוספת.

 

יש לציין כי נושא הניטור על גבי האסדה עלה גם בדיון בבית המשפט בשבוע שעבר, כאשר העותרים טענו שאין זה תקין שנובל אנרג'י לא חויבה לבצע ניטור של חומרים שונים על גבי האסדה אלא רק באמצעות ניטור מהחוף. עם זאת באותו דיון המשרד להגנת הסביבה היה בדעה שאין חובה לבצע ניטור מתמיד על האסדה של אותם חומרים.

x