$
חקירות בזק: התמלילים

בלעדי לכלכליסט

"בזהירות רבה!!! לעיניך בלבד": כך עבד פילבר אצל אנשי בזק

שורה של מסמכים שהדליף עד המדינה שלמה פילבר לבכירי בזק והתיקונים שהם ערכו עליהם, מלמדת כיצד הוקרב לכאורה האינטרס הציבורי לטובת שימור כוחו של מונופול התקשורת בזק. התוצאה: פגיעה בתחרות ובצרכנים ושמירת הרווחים העודפים של בזק

תומר גנון וליטל דוברוביצקי 06:5423.12.19
אחד מסעיפי האישום בכפוף לשימוע שמסתמנים בתיק בזק, נוגע להדלפות שיטתיות של מידע ממשרד התקשורת לבזק. זאת על מנת שמנכ"ל המשרד דאז שלמה פילבר, ינסח ויתפור את הרגולציה הנוחה ביותר לצרכיו של מונופול התקשורת, שנשלט באותה תקופה על ידי שאול אלוביץ'. כל זאת על חשבון האינטרס הציבורי.

 

 

 

על פי כתב החשדות, לאחר מינויו של פילבר בשנת 2015, נרקמה בינו לבין המנכ"לית סטלה הנדלר, "מערכת יחסים פסולה, חשאית וחריגה, שנסבה על ענייניה הרגולטוריים של בזק. במסגרתה העביר פילבר לאלי קמיר (היועץ האסטרטגי של בזק, שהיה אחראי על קשר עם פילבר ואנשי משרדו - ת"ג ול"ד) והנדלר, וכן לאלוביץ' וגורמים נוספים בבזק, מסמכים פנימיים של משרד התקשורת, טיוטות של מסמכים רשמיים בטרם פרסומם, וחומרים נוספים, תוך שהוא מסתיר זאת מגורמי המקצוע במשרד".

 

צילומי המסמכים שמופיעים בעמודים אלה, הם דוגמאות למסמכים שתפסו חוקרי רשות ניירות ערך. טיוטות של מכתבים, תיקוני חקיקה או שימועים, שפילבר העביר להנדלר, לעיתים באמצעות העוזרת שלו עדי קאהן, והושבו לו עם הערות ודרישות לשינויים שנתנה סמנכ"לית הרגולציה של בזק לשעבר, שרון פליישר.

 

להנדלר מיוחסת בגינם עבירה של מרמה והפרת אמונים, משום שפעלה וסייעה לכאורה לפילבר, שחתם על הסכם עד מדינה, בהשחתה של משרד התקשורת.

 

הנדלר, פילבר, פליישר וקאהן לא מסרו תגובה.

 

 

כך מנסים לארגן הטבות בהיקף של מאות מיליוני שקלים לחברת בזק ולשאול אלוביץ'

מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מתכתב במשך שבועות רבים עם מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, במסגרת כוונתו של פילבר לקדם אינטרס עסקי של בזק ואלוביץ' לביטול ההפרדה המבנית בין החברות בקבוצת התקשורת. הדבר יכול לסייע לבזק לקבל הטבת מס מיידית של מאות מיליוני שקלים ולאפשר במקביל לבעל השליטה שאול אלוביץ' למשוך עשרות מיליוני שקלים נוספים מקופת החברה. פילבר מעביר להנדלר בין היתר (בתמונה) להערות את טיוטת מסמך המדיניות שהוא מחבר, כחודשיים לפני ההודעה הרשמית, ומבלי שאנשי משרדו ידעו על כך. הוא מוסיף אזהרה: "לעיניך בלבד".

 

 

 

 

 

 

"אם לא תשלחי, נישאר עם המסמך המקורי!!!"

הודעת מייל נלווה ששולחת סמנכ"לית הרגולציה של בזק לשעבר שרון פליישר לשאול אלוביץ' וסטלה הנדלר. מצורף אליו מסמך תעריפי הטלפוניה שהדליף פילבר, ועליו הערות של פליישר. סמנכ"לית הרגולציה מסבירה אילו שינויים ערכה במסמך, ומתייעצת עם היו"ר והמנכ"לית האם להעביר אותו לפילבר. אלוביץ' מזדעק: "מה האלטרנטיבה אם לא תשלחי? נשאר עם המסמך המקורי!!!", ופליישר מוסיפה: "ניסינו לתקן ממש רק מה שחייבים" .

 

 

 

x