$
בארץ

פעילים צילמו "פליטות גזים" מלווייתן; נובל: "ייתכנו אירועי פליטה נקודתיים בכמויות זניחות"

פעילים של ארגון "שומרי הבית" פרסמו סרטון שצולם לדבריהם אתמול בלילה בו נראה עשן מיתמר מהאסדה. נובל אנרג'י טענו בתגובה כי מדובר בפעילות שגרתית. המשרד להגנת הסביבה הציב הבוקר תחנת ניטור ניידת בעתלית, בניסיון להרגיע את תושבי האיזור המודאגים לפני הנישוב שיתחיל מחר בלילה

ענת רואה וליאור גוטמן 19:1322.12.19

ארגון "שומרי הבית" שמנסה לפעול נגד אסדת לווייתן טוען שפעיליו צילמו אתמול בלילה פליטה מסיבית של גז מהאסדה. הארגון פרסם ברשת סרטון שצולם לפי הנטען במצלמה טרמית ומתעד כביכול את פליטת הגז.

 

 

 

בעקבות זאת פרסמה חברת נובל אנרג'י שמפעילה את האסדה הודעה וציינה כי מדובר בפעילות שגרתית כחלק מהרצה של האסדה, במהלכה לפי הנטען "אירעה פליטה הכוללת בעיקר חנקן שמשמש בשלב בדיקות ההרצה ומעט גז טבעי בכמויות זניחות, כל זאת בהתאם לתוכנית ההרצה שאושרה".

 

 אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

לפי טענת נובל אנרג'י, טרם החלה הפקה מבארות לווייתן ובשלב זה כפי שמוצג בתוכנית ההרצה המאושרת "יתכנו אירועי פליטה נקודתיים בכמויות מזעריות וזניחות". עוד לדברי החברה, "הגז הטבעי בו נעשה שימוש באסדה בשלב זה הינו גז מנתג"ז, בדומה למפעלי תעשיה רבים ברחבי הארץ".

 

הדברים לא הניחו את דעתם של "שומרי הבית" שטענו בתגובה כי "נובל אנרג'י טוענת שה"נישוב" שנצפה אמש היה בעצם חנקן. אז שימו לב, המומחים שלנו מבהירים: המצלמה הטרמית הזו לא רואה חנקן! האוויר שסביבנו הוא ברובו חנקן ולכן הוא שקוף מבחינת המצלמה הזו. להערכתנו הגזים שנפלטו מקצה הלפיד הם הידרוקרבונים שנפלטו בעוצמה רבה ובכמות של לפחות 100 ק"ג לשעה. במידה ונפלט חנקן סוג כלשהו זה לא היה חנקן "ניטרלי" N2, אלא אולי תחמוצות חנקן NO2 שהן חומר מזהם מסוג גרוע ביותר".

 

הצבת תחנת ניטור בנווה ים, היום הצבת תחנת ניטור בנווה ים, היום

מספר שעות מאוחר יותר פרסם גם המשרד להגנת הסביבה הודעה והתייחס לאירוע שהועבר לידיעתו. "במשרד להגנת הסביבה התקבל מידע מחברת נובל אנרג'י, כי ביום שבת, 21.12.2019 היא ביצעה פעולת שחרור של גזים ללפיד. הגזים המוזרמים הנמצאים בצנרת מכילים בעיקר חנקן. לא נרשמה כל עלייה בריכוז המזהמים בתחנות הניטור המוצבות על חוף הים אל מול אסדת לוויתן, גם מספר שעות לאחר מכן".

 

עוד מסר המשרד להגנת הסביבה כי הוא "ימשיך לעקוב מקרוב ובהקפדה אחרי כל הפעולות בשלב ההרצה של אסדת לווייתן, כולל פעולת הנישוב ויפעל בכל האמצעים העומדים לרשות המשרד למנוע פליטה של חומרים מזהמים לאוויר".

 

המשרד להגנת הסביבה הציב תחנת ניטור ניידת בעתלית

 

השלב השלישי בהרצת אסדת לוויתן אמור להתחיל בלילה שבין יום שני ליום שלישי. למרות שהמשרד להגנת הסביבה קרא לתושבים לשמור על שגרת פעילות רגילה ואמר שאין צורך להתפנות מהבתים, רבים מהתושבים בישובים הסמוכים לאסדה שממוקמת כ-10 ק"מ מערבית לחוף דור, אינם סומכים על הודעות ההרגעה ומתכננים להתפנות מבתיהם לפרק זמן של בין כמה שעות ועד יומיים-שלושה.

 

כחלק מהמאמצים להרגיע את התושבים באזור, הביא הבוקר המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם איגוד ערים שרון-כרמל, תחנת ניטור ניידת שהותקנה בחוף הים של קיבוץ נוה ים, בסמוך לעתלית. לפי הודעת ארגון ערים שרון כרמל התחנה תפעל כבר היום ולפני הנישוב הצפוי ביום שלישי, ובהמשך תוחלף תחנת הניטור הניידת בתחנת ניטור קבועה. עוד נמסר כי באתר האיגוד ניתן לצפות און ליין בכלל תחנות ניטור האוויר.

 

מה זה נישוב?

 

נובל אנרג'י החלה את תהליך ההרצה של האסדה ב-20 בנובמבר, לאחר שקיבלה את אישורי המשרד להגנת הסביבה. השלב המשמעותי ביותר בהרצה הוא השלב השלישי המכונה "נישוב" ובו תתחיל הזרמת הגז מהאסדה. מרגע פתיחת הבארות תחל זרימת גז בצנרת הימית. כחמש שעות לאחר מכן צפוי להיפלט לאוויר חנקן ובהדרגה חנקן מעורב בגז טבעי, וזאת למשך מספר מצומצם של שעות ובהיקף מוגבל ומפוקח, כך לטענת המשרד להגנת הסביבה וחברת נובל אנרג'י. עם זאת, חלק מתושבי הסביבה מודאגים מכך שהיתר הפליטה מתיר במסגרת הנישוב לפלוט במהלך שעות ספורות כמות מזהמים שמותרת בשגרה במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי, ולכן מתכוונים לפנות במהלך הנישוב את בתיהם.

 

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית", מסר בתגובה: כש'שומרי הבית' הודיעו ע"כ למשרד ולא נובל אנרג'י. המשרד לא ידע כך בעת הודעתנו. האירוע חזר על עצמו גם היום. הגזים שנפלטו אינם חנקן בלבד, שכן חנקן אינו נראה במצלמה התרמית שזיהתה את הפליטות. הפליטות היו עוצמתיות, על פי חוות דעת שקיבלנו (מעל 100 ק"ג לשעה)". עוד הוסיף ספיר ש"נרשמה עלייה בערכי הזיהום החוף בזמן זה. יתר על כן, נצפו מחיקות של נתונים חריגים בתחנת הניטור בזכרון יעקב".

x