$
בארץ

פרסום ראשון

נובל אנרג'י: נתחיל בנישוב ביום שני; המשרד להגנת הסביבה: "לא אישרנו"

אתמול בלילה העלתה נובל אנרג'י הודעה לאתר שלה ובה הודיעה לציבור כי תתחיל בנישוב ביום שני בבוקר; ההודעה פורסמה למרות שאין עדיין אישור לבצע את הנישוב ותוך הפרה לכאורה של החובה להודיע לציבור שני ימי עסקים מראש. נובל אנרג'י: "אלה כרגע לוחות הזמנים, אם יהיה שינוי נעדכן"

ענת רואה וליאור גוטמן 14:3320.12.19

חברת נובל אנרג'י נחושה להתחיל לבצע את השלב השלישי של הרצת אסדת לווייתן ביום שני לפנות בוקר, ופרסמה על כך הודעה לציבור, זאת למרות שהיא עדיין לא קיבלה אישור של המשרד להגנת הסביבה כי היא עומדת בתנאים הדרושים לצורך ביצוע התהליך.

 

כך עולה מבדיקת כלכליסט שקיבלה אישוש מהמשרד להגנת הסביבה אשר מסר לנו לפני שעה קלה: "טרם מולאו דרישות המשרד להגנת הסביבה".

 

בנוסף, מבדיקת כלכליסט עולה כי ההודעה של נובל אנרג'י שעלתה אתמול בלילה לאתר האינטרנט שלה לא תואמת לכאורה את ההנחיות שניתנו לה להודיע לציבור "שני ימי עסקים ולא כולל שישי שבת" לפני פתיחת התהליך. זאת מאחר שהציבור יקבל למעשה הודעה של יום עסקים אחד בלבד, יום ראשון הקרוב, כשבלילה שבין ראשון לשני יתחיל הנישוב.

 

בנובל סירבו להשיב לפניית כלכליסט באיזו שעה בדיוק פורסמה הודעתם וכיצד הם עומדים בתנאים של המשרד להגנת הסביבה להודיע לציבור שני ימי עסקים מראש.

 

מדוע נובל מתעקשת לבצע את הנישוב ביום שני במקום לפרסם הודעה מסודרת שלא תהיה שנויה במחלוקת ולבצע את הנישוב למשל ביום שלישי? לטענת גורם הבקיא בדבר הסיבה היא תחזית מזג האוויר הצפויה. לפי הטענה, ביום שלישי ישנה כרגע תחזית לרוחות עזות בסביבה, מה שעלול להשפיע לרעה על פיזור המזהמים. יחד עם זאת לפי התחזית, ביום רביעי הרוחות יחלשו כך שניתן יהיה לערוך את הנישוב ביום זה למשל.

 

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

 

אתמול (יום ה') בשעה 18:00 בערב פנינו לנובל אנרג'י והסבנו את תשומת ליבם לכך שעל פי תנאי ההיתר עליהם לפרסם הודעה לציבור באתר שלהם וכי נכון לאותה שעה אין כל הודעה באתר.

 

לאחר פרסום הכתבה, בשעה שאיננה ידועה במדויק, פרסמה נובל אנרג'י באתר שלה "הודעה מיוחדת" ובה בישרה שהנישוב יתחיל ביום שני בבוקר. גורם מסוים מסר כי בשעה 22:54 בלילה ההודעה כבר היתה בוודאות מוטמעת באתר נובל אנרג'י.

 

האם הודעה שניתנת בשעה 22:54 יכולה להיחשב כמתן הודעה מוקדמת של יום העסקים של אתמול? אם התשובה לכך היא חיובית המשמעות היא שניתן לפרסם הודעה לציבור גם בשעה 23:59 דקה אחת לפני חצות ולטעון שבכך הציבור קיבל הודעה של יום מלא, שכן היום עדיין לא נגמר.

 

ומה בכלל המשמעות של מתן הודעה לציבור לפני שהמשרד הממונה - המשרד להגנת הסביבה - בכלל אישר שהתנאים מולאו וניתן לקיים את תהליך הנישוב?

 

פנינו בנושא זה למשרד להגנת הסביבה בניסיון לקבל תשובות אולם המשרד עורך בדיקות ממושכות ואינו מספק עד כה תשובות. כל שהסכים המשרד למסור הוא שנובל עדיין לא קיבלה את אישור המשרד להגנת הסביבה שהיא עומדת בכל התנאים לביצוע הנישוב.

 

יש לציין כי מאז אתמול בודק המשרד להגנת הסביבה את משך ההודעה המוקדמת שעל נובל אנרג'י לתת לתושבים. כפי שפורסם אתמול בכלכליסט במסמך הנחיות מפורש וברור שפרסם המשרד להגנת הסביבה עצמו הוא כתב שנובל תודיע לציבור שני ימי עסקים לא כולל שישי שבת.

 

מדוע המשרד להגנת הסביבה צריך לשלוח לבדיקה משפטית את המשמעות של הנחיה כל כך פשוטה שהוא עצמו פרסם? גם לשאלה הזו לא הצלחנו לקבל עד כה תשובה.

 

מנובל אנרג'י נמסר בתגובה: "העלנו אתמול באתר את לוחות הזמנים שפרסם משרד האנרגיה. כרגע אלה לוחות הזמנים. אם יהיה שינוי נעדכן".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "טרם מולאו דרישות המשרד להגנת הסביבה. נושא ההתראה המוקדמת בבדיקה".

 

מה זה נישוב?

נובל אנרג'י החלה את תהליך ההרצה של האסדה ב-20 בנובמבר, לאחר שקיבלה את אישורי המשרד להגנת הסביבה. השלב המשמעותי ביותר בהרצה הוא השלב השלישי המכונה "נישוב" ובו תתחיל הזרמת הגז מהאסדה. מרגע פתיחת הבארות תחל זרימת גז בצנרת הימית. כחמש שעות לאחר מכן צפוי להיפלט לאוויר חנקן ובהדרגה חנקן מעורב בגז טבעי, וזאת למשך מספר מצומצם של שעות ובהיקף מוגבל ומפוקח, כך לטענת המשרד להגנת הסביבה וחברת נובל אנרג'י. עם זאת, חלק מתושבי הסביבה מודאגים מכך שהיתר הפליטה מתיר במסגרת הנישוב לפלוט במהלך שעות ספורות כמות מזהמים שמותרת בשגרה במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי, ולכן מתכוונים לפנות במהלך הנישוב את בתיהם.

x