$
בארץ

פרסום ראשון

משרד האנרגיה נתן אור ירוק - אבל לא בטוח שהרצת לווייתן תתחיל ביום שני בבוקר

מבדיקת כלכליסט עולה שהמשרד להגנת הסביבה עדיין לא אישר ללווייתן לבצע את הנישוב. בנוסף, מאחר שהחברה חייבת להודיע לתושבים לפחות שתי יממות לפני הנישוב, והימים שישי-שבת לא נחשבים, לכאורה היא תאלץ לדחות את מועד הנישוב המתוכנן ביממה לפחות

ענת רואה וליאור גוטמן 19:0119.12.19

משרד האנרגיה הודיע היום (ה') בצהריים כי השלב השלישי בהרצת אסדת לווייתן ייפתח ביום שני לפנות בוקר, וגרם בכך לתושבי חוף הכרמל והישובים שסמוכים לאסדה להיכנס למערך של תכנונים והכנות, שכן חלק מהם מתכוונים להתפנות מהאזור מחשש שיפלטו גזים רעילים.

 

 

 

 

אולם, מבדיקת כלכליסט עולה כי ההודעה של משרד האנרגיה אינה מחייבת וגם אינה ודאית, מאחר שטרם התקבל אישור של המשרד להגנת הסביבה וגם לא נמסרה לתושבים התראה כנדרש בתנאי ההיתר. ללא האישור וההתראה - לא ניתן לקיים את הנישוב (ראו הרחבה בהמשך אודות התהליך).

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

 

כך, כשפנינו למשרד להגנת הסביבה לקבל את התייחסותם למועד תחילת הנישוב שפרסם משרד האנרגיה נענינו בתשובה הבאה: "המשרד להגנת הסביבה טרם אישר סופית כי מולאו כל התנאים אשר ביקש לקראת הנישוב. אנחנו מבצעים את כל הבדיקות כדי לוודא שהם עומדים בהיתרים". עוד נמסר מהמשרד כי לאחר שינתן האישור תהיה הודעה לציבור בת 48 שעות.

 

אלא שמבדיקת כלכליסט עולה עוד, כי הודעה לציבור של 48 שעות איננה תואמת את ההנחיות שניתנו, אלא מדובר בשני ימי עסקים לא כולל הימים שישי ושבת. הדברים כתובים במפורש במסמך "הנחיות משלימות לתכנית הרצה" שהמשרד להגנת הסביבה חתם עליו ב-8 בדצמבר. באותו מסמך פורט אופן הדיווח לציבור על תחילת וסיום הנישובים העיקריים וכתוב כי הוא צריך להיעשות באתר האינטרנט של נובל אנרג'י "במקום בולט" וזאת "לפחות שני ימי עסקים, לא כולל שישי-שבת, טרם תחילת כל נישוב". המסמך פורסם ע"י הארגון שומרי הבית באתר שלו.

 

 

 

עד לשעה זו לא פורסם דבר באתר של נובל אנרג'י, וזאת כנראה מהסיבה הפשוטה שלווייתן ממתינה לאישור של המשרד להגנת הסביבה ורק לאחר שתקבל אותו היא תוכל לפרסם את ההודעה.

 

הבעיה היא שממועד מתן ההודעה ועד למועד ביצוע הנישוב בפועל צריכה כאמור להינתן לציבור הודעה של "לפחות שני ימי עסקים, לא כולל שישי-שבת".

 

משמעות הדברים לכאורה היא שאפילו אם המשרד להגנת הסביבה יחליט ממש עכשיו לתת לנובל אנרג'י את האישור המבוקש וזו תפרסם הודעה עכשיו באתר האינטרנט שלה, המועד המינימלי שבו ניתן להתחיל בנישוב יהיה ביום שני בערב - ולא בלילה שבין ראשון לשני. זאת מאחר ששישי ושבת לא נספרים במניין ימי ההודעה המוקדמת ונדרשים שני ימי עסקים.

 

כשפנינו למשרד האנרגיה לברר מדוע הודיע על תאריך נישוב שאינו עומד לכאורה בתנאי ההיתר שכוללים הודעה לציבור של יומיים לא כולל שישי שבת, נענינו בתשובה זו: "אנחנו נתנו את אישור ההפעלה ופירטנו את לוחות הזמנים. נובל צריכה להיערך בהתאם למה שקבוע בהיתר הפליטה כמו גם בשאר ההוראות המחייבות בהיתרים השונים".

 

מנובל אנרג'י ושותפות לווייתן לא נמסרה עד כה התייחסות לדברים.

 

מה זה נישוב?

 

נובל אנרג'י החלה את תהליך ההרצה של האסדה ב-20 בנובמבר, לאחר שקיבלה את אישורי המשרד להגנת הסביבה. השלב המשמעותי ביותר בהרצה הוא השלב השלישי המכונה "נישוב" ובו תתחיל הזרמת הגז מהאסדה. מרגע פתיחת הבארות תחל זרימת גז בצנרת הימית. כחמש שעות לאחר מכן צפוי להיפלט לאוויר חנקן ובהדרגה חנקן מעורב בגז טבעי, וזאת למשך מספר מצומצם של שעות ובהיקף מוגבל ומפוקח, כך לטענת המשרד להגנת הסביבה וחברת נובל אנרג'י. עם זאת, חלק מתושבי הסביבה מודאגים מכך שהיתר הפליטה מתיר במסגרת הנישוב לפלוט במהלך שעות ספורות כמות מזהמים שמותרת בשגרה במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי, ולכן מתכוונים לפנות במהלך הנישוב את בתיהם.

x