$
בארץ

משרד הבריאות על הפעלת אסדת לווייתן: לא צפויה תוספת סיכון ליישובי החוף

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, כתבה לראש מועצת זיכרון יעקב: "על פי הערכות המשרד להגנ"ס, בשלבים הראשוניים של הרצת האסדה, לא צפויה חריגה מערכי היעד של בנזן ולפיכך לא צפויה תוספת סיכון בריאותי בשלב הנוכחי"

ליאור גוטמן 13:4018.12.19
בעוד מספר שעות יתקיים בביהמ"ש המחוזי בירושלים הדיון הנוסף בעניין הפעלת אסדת הגז של מאגר לווייתן, וממידע שהגיע לידי כלכליסט עולה כי משרד הבריאות הציג אתמול בערב (ג') עמדה לפניה לא נשקף לכאורה חשש מיוחד לחיי התושבים ביישובי החוף.

 

במכתב שנשלח לראש מועצת זיכרון יעקב, זיו דשא, עליו חתומה פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, היא עונה לטענות שעלו מצד מומחים ותושבי המקום על פגיעה אפשרית בבריאותם, גם בשל מדידות לקויות לכאורה שביצעו משרדי הממשלה. זכרון יעקב היא אחת משש המועצות שעתרו נגד המשרד להגנת הסביבה וחברת נובל אנרג'י, המפעילה את האסדה. אתמול הוציא בית המשפט צו זמני נגד פעילותה. 

 

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן צילום: אלבטרוס

 

"על פי הערכות המשרד להגנ"ס, בשלבים הראשוניים של הרצת האסדה, לא צפויה חריגה מערכי היעד של בנזן על פי המדידות המתבצעות כעת בשטח בקו החוף ובתחנות הניטור המשקפות את הריכוזים בישובים", כותבת פרופ' סדצקי, ומחדדת ש"מכיוון שלא צפויה עלייה משמעותית בריכוזי החומר כגון בנזן בישובים בחוף ,לא צפויה תוספת סיכון בריאותי בשלב הנוכחי". הסיכום מבחינת משרד הבריאות הוא אחד: "המשרד עוקב אחר כל עדכון המתפרסם על ידי המשרד להגנת הסביבה בהקשר לפעילות אסדת לווייתן. כל עוד אין שינוי במה שפורט לעיל, אין למשרד הבריאות הנחיות מיוחדות לאוכלוסייה באזור".

 

המכתב שנשלח לדשא מצטרף לשורת הסברים ותכתובות של משרדי הבריאות והגנת הסביבה, שבשלב זה לא ממש מצליחים לשכנע את התושבים. אחת הטענות כנגד חוות הדעת היא שמשרדי הממשלה נשענים על נתוני המשרד להגנת הסביבה, שבעצמו לכאורה מתבסס על נתונים שמעבירה נובל אנרג'י האמריקאית, היא מפעילת האסדה ושותפה בקידוח (כ-40% אחזקות שם, השאר דלק קידוחים עם 45% ורציו עם 15%).

 

אולם בראשית המכתב עונה פרופ' סדצקי לטענות שנשלחו על ידי מומחים שונים שמטילים ספק בכמות הפליטות המיועדת, בהיקף ריכוזי החומרים באוויר ורמת הבנזן שאמורה להירשם שם. לטענות אלו מסבירה פרופ' סדצקי שהמדידה חייבת להיעשות 10 ק"מ בלב הים, שהיא שונה לתפיסתה מזו שתהיה בקו החוף. עוד טוענים במשרד הבריאות שהמודלים הקיימים במשרדי הממשלה, בדגש על משרד הבריאות, כן נותנים מודל לפיו ניתן להעריך את ריכוזי הזיהום בתנאי קיצון בהסתברות סבירה. לסיכום כותבים שם ש"במידה שיחול שינוי בנתונים סביבתיים המשרד יתייחס בהתאם".

x