$
בארץ

החלטה דרמטית: ביהמ"ש הוציא צו זמני נגד המשך ההרצה של אסדת לווייתן

בהחלטתו כתב שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אלי אברבנל, כי המשיבים לעתירה - המשרד להגנת הסביבה ונובל אנרג'י - לא הצליחו בשלב זה להפריך את הטענה שעלול להיגרם נזק בלתי הפיך לבריאות הציבור אלמלא יינתן הצו ותיעצר פעילות ההרצה; את העתירה הגישו שש מועצות מקומיות; מטעם שותפות לווייתן נמסר בתגובה כי הן לומדות את ההחלטה "מתוך כוונה ומוכנות להזרים את הגז מלווייתן בהקדם האפשרי"

ענת רואה וליאור גוטמן 21:0217.12.19

החלטה דרמטית של בית המשפט המחוזי בירושלים: השופט אלי אברבנאל הורה הערב (ג') על צו ארעי שמונע מחברת נובל אנרג'י לקיים באסדת לווייתן "פעילות הכרוכה בפליטת גזים". השופט כתב בהחלטתו כי היתר הפליטה שקיבלה נובל אנרג'י מהמשרד להגנת הסביבה יוקפא, ולפיכך הרצת האסדה לא תימשך לפי שעה. את העתירה הגישו שש מועצות מקומיות.

 

 

 

ההחלטה היא זמנית והשופט קבע כי ביום ראשון הקרוב הוא יקיים דיון בעתירה.

 

מאבק תושבים להרחקת אסדת לווייתן (ארכיון) מאבק תושבים להרחקת אסדת לווייתן (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

בהחלטתו כתב השופט כי המשיבים לעתירה - המשרד להגנת הסביבה ונובל אנרג'י - לא הצליחו בשלב זה להפריך את הטענה שעלול להיגרם נזק בלתי הפיך לבריאות הציבור אלמלא יינתן הצו ותיעצר פעילות ההרצה

 

משמעות ההחלטה היא כי נובל אנרג'י לא תוכל לקיים השבוע את השלב השלישי של הרצת האסדה. בשלב זה, טענו שש המועצות העותרות, אמורים היו להיפלט לאוויר במשך 8 שעות כמות רעלים שמותרת במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי.

 

טענה למהלך לא חוקי 

העותרות הן מועצות הישובים זכרון יעקב, ג'יסר א-זרקא, מגידו, פרדס חנה כרכור ועמק חפר, וכן עמותת איכות הסביבה צלול. הן המיוצגות בידי עורכי הדין רענן הר זהב ויונתן ברמן שהגישו עתירה מינהלית וביקשו שיינתן צו ביניים שיורה על ביטול היתר הפליטה שנתן המשרד להגנת הסביבה לנובל אנרג'י וזאת בטענה שההיתר, מנוגד לחוק.

 

 

האסדה בדרך לישראל האסדה בדרך לישראל צילום: נובל אנרג'י

 

על פי הטענה בעתירה, ההיתר שניתן לא התייחס לתקופת ההרצה אלא זו למעשה אושרה בנפרד. לפי טענת המועצות, זהו מהלך לא חוקי מאחר שהמשרד להגנת הסביבה היה חייב לציין בהיתר הפליטה את כל התנאים והמגבלות לרבות בהתייחס לתקופת ההרצה, בה טענו העותרים שקיים חשש ממשי לבריאות הציבור בשל כמות המזהמים שתיפלט.

 

עוד טענו כי ההיתר הוצא בדרך "פזיזה ורשלנית" ומבלי שהציבור שותף בהליך ההוצאה של ההיתר כנדרש בחוק.

 

נובל אנרג'י המיוצגת בידי עו"ד יונתן קהת הכחישה את הנטען בעתירה וטענה כי הרצת המתקן החלה ב-18 בנובמבר ומשכך מדובר בעתירה לסעד תיאורטי. לטענתה, עיכוב בהרצת האסדה יגרום להפסד כספי של 5 מיליון שקל בכל יום ואף עלול לסכן את יכולתה לעמוד בהסכמים בינלאומיים.

 

לטענת נובל אנרג'י והמשרד להגנת הסביבה, טענותיהן של העותרות בדבר הסכנות לציבור מתקופת ההרצה הן חסרות בסיס, וסיכוי העתירה להתקבל נמוך.

 

השופט אברבנאל כתב בהחלטתו כי דין הבקשה למתן צו ארעי להתקבל. "כתבי התגובה שהגישו המשיבים לבקשה למתן צו ביניים כלליים ובלתי מפורטים. המענה הניתן בהם לטענות המועלות בעתירה חלקי. משכך, יש קושי לקבל את טענתם כי סיכויי העתירה להתקבל נמוכים וכי מאזן הנוחות נוטה לזכותם".

 

לפיכך קבע השופט כי כאמור יתקיים דיון נוסף ביום ראשון, ועד אז ינתן צו ארעי שמונע לקיים באסדה כל פעילות הכרוכה בפליטת גזים.

 

"חלל עצום שהותירו משרדי הממשלה"

זיו דשא, ראש מועצת זכרון יעקב, שהיא העותרת המרכזית, מסר בתגובה כי "ההחלטה הדרמטית של בית המשפט המחוזי בירושלים, שנתן צו למניעת הרצת אסדת לווייתן, מדגישה כי בית המשפט, כמוצא אחרון, ממלא את החלל העצום שהשאירו משרדי הממשלה בעמדתם הנחרצת לצד חברות קידוחי הנפט והגז".

 

עמותת צלול מסרה בתגובה: "פסיקת בית המשפט הינה ניצחון לתושבים שאיבדו אמון ברשויות המדינה שיגנו על בריאותם. מול התושבים עומדים כוחות עצומים של הסתרה וטיוח, בראשם השרים להגנת הסביבה והאנרגיה, שבחרו לעמוד לצד חברות קידוח הנפט והגז במקום לשרת את האינטרס הציבורי. זהו תמרור אדום לפעולות הכוחניות שננקטות כנגד ציבור עצום אשר עלול להיפגע מהרצת אסדת הקידוח ובפעם הראשונה יזכה לדיון אמיתי בפני שופט מחוזי על ההשלכות הבריאותיות של הרצת האסדה. נזכה לדיון בפני שופט במקום ההסתרות שיש עד עכשיו".

 

נובל אנרג'י מחזיקה ב-40% מלווייתן והיא מפעילת הקידוח. שתי שותפותיה הן קבוצת דלק קידוחים (45%) ורציו (15%).

 

מטעם שותפות לווייתן נמסר בתגובה כי "הן קיבלו לידיהן את החלטת בית המשפט הנכבד ולומדות אותה מתוך כוונה ומוכנות להזרים את הגז מלווייתן בהקדם האפשרי".

x