$
בארץ

חברת האוטובוסים אפיקים ניצבת לפני השבתה מיידית

חברת סונול מסרבת לספק לאפיקים דלק בשל חוב של מיליוני שקלים, ובאין סובסידיה מהאוצר שירות ההסעות עשוי להיפסק, כך נודע לכלכליסט

ליאור גוטמן 07:3618.12.19

משבר התשלומים בענף התחבורה הציבורית מאיים להקפיא את שירותי חברת האוטובוסים "אפיקים". ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה כי חברת האנרגיה סונול שלחה אתמול (ג') הודעה לאפיקים שלפיה היא תפסיק לספק לה סולר עבור האוטובוסים בתוך כמה ימים.

 

 

 

"הסכום שהיה אמור להיות משולם לסונול לא מספק", כתב המשנה למנכ"ל אבי מגידו לאפיקים, וסיכם ש"במצב דברים זה וללא צפי לקבלת התשלום, לא נוכל להמשיך ולספק דלק לאוטובוסים לאורך זמן ונאלץ לחסום את האוטובוסים מתדלוק".  

חברת האוטובוסים אפיקים חברת האוטובוסים אפיקים צילום: youtube

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שמדובר בפעימת התשלום רק של החודש הנוכחי, בסכום של כמה מיליוני שקלים, כאשר החשש הוא שבהיעדר דלקים, ובהיעדר יכולת לשלם גם למשווקים אחרים (פז ודלק), פעילות חברת האוטובוסים תיפגע עד כדי שתופסק לאלתר.

 

אפיקים היא אחת החברות הפרטיות הפועלות מאז הפרטת הענף, והיקף הנסיעות היומי שלה הוא כ־200 אלף איש. החברה פועלת במספר אשכולות לרבות אזור השרון, אשדוד, בני ברק, ירושלים, ראש העין ופתח תקווה. בשיחה עם "כלכליסט" אמר היועמ"ש של אפיקים הרצל רביניאן ש"המשבר כולו מוטל לפתחו של החשב הכללי באוצר שעצר לנו תשלומים. אי אפשר להסיע אוטובוסים ללא דלק, והאוצר מעכב לנו כספים על פי דין ומכוח הסכמים ביננו לבין הממשלה - האחריות כולה שלו", אמר.

 

כזכור, בחמישי האחרון הקפיא החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו את התשלומים לחברות האוטובוסים. ההקפאה הגיעה לאחר שהכנסת פוזרה, מה שאומר שכל העברה תקציבית מחייבת נימוקים וליווי משפטי לגבי מהות התשלום. חברות התחבורה הציבוריות טוענות שעל שולחן ועדת הכספים מונחת בקשה להעברה תקציבית של 570 מיליון שקל, מתוכם 280 מיליון שקל סובסידיות לתחבורה ציבורית. החברות שנפגעו ישירות מאי העברת הכספים הן אפיקים, קווים, מטרופולין, סופרבוס, נתיב אקספרס, אגד תעבורה, דן בדרום, דן בצפון ודן באר שבע.

 

השבוע העבירו החברות מכתב לחשב שבו הן מזהירות ש"עצירה של תשלומי הסובסידיה, באופן פתאומי וללא התראה, היא מעשה שלא יעשה שיש בו לגדוע באחת את צינור החמצן שמזין את החברות ומאפשר את קיום פעילותן. אם לא תחודש אספקת החמצן בתוך זמן קצר, והכוונה לימים בודדים לכל היותר, התוצאות יהיו הרות אסון ולחלק מן החברות אף בלתי הפיכות. לפי עדכונים מהחברות הדבר עלול לגרום לכאוס תחבורתי ובהמשך לקריסה מוחלטת של ענף התחבורה הציבורית". אולם לבעיה טרם נמצא פתרון, מה שעלול להוביל, כאמור להשבתת חלק מהקווים עוד החודש.

 

במשרד האוצר מתעקשים ש"על שולחן ועדת הכספים מונחות פניות תקציביות בהיקף של מיליארדי שקלים, עבור פעולות שונות וחיוניות של הממשלה; ובהן, בין היתר, גם תשלום למפעילי התחבורה הציבורית. דיון הוועדה שנקבע במטרה לדון בפניות בוטל, וכרגע לא פורסם מתי, אם בכלל, היא צפויה להתכנס ולדון בהן".

 

 

 

x