$
בארץ

בנק ישראל שוב רוכש מט"ח - בפעם הרביעית מאז החלטת הריבית האחרונה

זאת לאחר התערבות הבנק בשוק המט"ח בנובמבר, אחרי ההחלטה להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית על 0.25% - כדי למתן את יסוף השקל מול המטבעות העיקריים

אדריאן פילוט 18:3810.12.19

בנק ישראל שוב מתערב בשוק המט"ח בהיקפים משמעותיים ורוכש דולרים. נזכיר כי מיד עם החלטת הריבית האחרונה ב-25 לנובמבר, להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית (0.25%), החל בנק ישראל להתערב בשוק המט"ח כדי למתן את יסוף השקל אל מול המטבעות העיקריים.

 

 

 

מאז, התערב בנק ישראל ב-3 הזדמנויות שונות וזו בעצם הפעם הרביעית שהוא עושה זאת בהיקפים משמעותיים.

 

אתמול (ב') התפרסמו הפרוטוקולים של הדיונים המוניטארים האחרונים ומהם עלה כי ארבעה חברי הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, הצביעו בעד להותיר את הריבית על כנה כאשר חבר אחד הצביע בעד הפחתה לרמה של עשירית האחוז בלבד.

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון צילום: עמית שעל

  

כאשר צוללים אל תוך הפרוטוקלים מגלים כי ישנם שלושה חברים שדוגלים ב"המתנה", אחד נוקט עמדה מאוד "יונית" (בעד המשך ההפחתות) ואחד מאוד "ניצית" (בעד הפסקת ההרחבת הפעילות).

 

"שלושה מאותם חברים (שהצביעו בעד הותרת הריבית על כנה-א.פ) סברו .... ניתן להותיר את הריבית על כנה לעת עתה, ולהשתמש בכלי מדיניות נוספים" נכתב בהודעה.

 

ההמתנה מוצדקת

 

מכאן עולה המסקנה העיקרית של הפרוטקולים: רוב חברי הוועדה מעדיפים בשלב זה להשאיר בצד את כלי הריבית ולשמור אותו לעת חירום או מקרה קיצון ולהתרכז בכלי התערבות בשוק המט"ח, כדי לסייע לצמיחה ובעיקר לחתור להעלאת האינפלציה. נזכיר כי הנגיד ירון שב ואמר כמה וכמה פעמים כי הוא רואה ביסוף השקל את הסיבה המרכזית לכך שהאינפלציה לא מרימה ראש ולא נכנסת אפילו אל תוך תחום יעד יציבות המחירים שקבעה הממשלה (בין 1% ל-3%).

 

שלושת החברים האלו מסבירים כי ההמתנה הזו מוצדקת "לאור העובדה שהמשק ממשיך לצמוח קרוב לקצב הפוטנציאלי, שוק העבודה נותר הדוק, האינפלציה צפויה להתחיל להתכנס אל תוך היעד החל מעוד שנה, ונראה כי ה-Fed וה-ECB הגיעו למיצוי הורדת הריבית בשלב זה".

 

כאמור, אותם שלושת החברים לא פוסלים על סף האפשרות להפחתה נוספת או נקיטת צעדים נוספים במקרה הצורך, לנוכח "סימני שאלה הגדולים סביב הכלכלה הגלובלית בכלל והמקומית בפרט והסיכונים הרבים שמאפיינים כעת את ישראל". הסיכונים לפעילות ולאינפלציה הם משמעותיים, לכן ייתכן שיהיה צורך להגביר את מידת ההרחבה של המדיניות המוניטרית בהמשך", כך כתב בפרוטוקול לגבי אותם שלושת החברים.

 

עם זאת, ניכר כי בנק ישראל ישתמש בכלי ההתערבות ביתר שאת ובאגרסיביות ויותיר את כלי הריבית למקרה קיצון, כך שהתערבויות בשוק המט"ח, כפי שראינו בשבועיים האחרונים, יהפכו לצעד שגור בתקופה הקרובה.

x