$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

קופות החולים ישלמו יותר לבתי החולים ויפוצו ב-42 מיליון שקל

לפי ההסכם בין משרד האוצר והבריאות, כללי ההתחשבנות לשנת 2020 בין קופות החולים לבתי החולים יהיו דומים לאלה של השנים 2017-2019, אך התקרה שממנה יקבלו הקופות הנחות מבתי החולים תועלה; הן ישלמו לבתי החולים 42 מיליון שקל, ויפוצו תקציבית בסכום דומה

אדריאן פילוט 18:2010.12.19
משרדי האוצר והבריאות הגיעו היום (ג') להסכמה סביב שיטת ההתחשבנות ("קאפ") בין בתי החולים לקופות החולים לשנת 2020, כך עולה ממכתב ששיגרו ליאור קוטלר, רפרנטית בריאות במשרד האוצר ונריה שטאובר, תמחירנית ראשית של משרד הבריאות, לראשי המערכת והגיע לידי כלכליסט.

 

 

 

לפי ההסכם, כללי ההתחשבנות לשנת 2020 יהיו זהים לאלו שחלו בין השנים 2017־2019 (הסכם הקאפ האחרון) אך עם שינויים קלים. "התקרה" שממנה יתחילו לקבל קופות החולים הנחות מבתי חולים תעלה "ברוטו" ב־105 מיליון שקל נוספים. מדובר בצעד שהוא לטובת בתי החולים, שיקבלו תשלום גבוה יותר מהקופות. הגדלת התקרה מיועדת לקחת בחשבון את השינוי הדמוגרפי של תוספת מטופלים והזדקנות האוכלוסיה.

 

ארכיון. תוספת תקציב למחלקות הפנימיות ארכיון. תוספת תקציב למחלקות הפנימיות צילום: עודד קרני. למצולמים אין קשר לכתבה

 

המשמעות של צעד זה היא, כי קופות החולים ישלמו עוד 42 מיליון שקל לבתי החולים. אך כדי לא לפגוע ב־4 הקופות אשר משלמות מדי שנה כ־22 מיליארד שקל לבתי החולים השונים בגין ימי אשפוז - הסעיף הגדול ביותר בסל הבריאות - האוצר יעניק להן תוספת תקציבית של 42 מיליון שקל.

 

עוד קובע ההסכם, כי לא תתאפשר חתימת הסכמים נוספים מעבר לשנת 2020. כמו כן, על רקע המשבר של המחלקות הפנימיות ומסקנות ועדת טור כספא שבחנה את הבעיה הוחלט כי המשרדים יקבעו מבחני תמיכה (בקשה לתוספת תקציבית) לאותן מחלקות אך לא נקבעו סכומים. מבחני תמיכה הם הוראות הקובעות קריטריונים אשר על פיהם ניתן להעניק תמיכה מתקציב המדינה למוסדות ציבור.

 

חוקי הקאפ תקפים לשלוש שנים, ונכנסים בתוך חוק ההסדרים. אלא שהשנה אין חוק הסדרים כי אין תקציב בעקבות הקיפאון הפוליטי. יתרה מזו, השנה, על רקע הפלונטר הפוליטי, משרד הבריאות והאוצר טרם הסכימו על תקציב סל הבריאות, סל התרופות ומענקי איזון, כך שחוסר הוודאות במערכת הוא מוחלט.

 

לפני שבוע פורסם ב"כלכליסט" כי הסוגיה מדירה שינה מעיני ראשי מערכת הבריאות שכן לראשונה מאז חוקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי, המערכת היתה אמורה להתחיל להתנהל ללא המנגנון החיוני הזה, דבר שהיה עלול להביא אותה לכאוס מוחלט, בו כל בית חולים יכול לגבות תעריף מלא מכל קופה ולסגור הנחות בהתאם לכוחו במערכת. חמור מכך, המצב איים לפגוע במבוטחים, להאריך את התורים, לפגוע בבתי החולים העצמאיים והחלשים, לעודד את הרפואה פרטית ולפגוע בבתי החולים הציבוריים לטובת בתי החולים הפרטיים.

 

"הסכום הוא מזערי אבל מה שחשוב כאן זו הוודאות שהמכתב הזה נותן לנו", מסר ל"כלכליסט" אחד מבכירי המערכת. במכתב ששיגרו למנכ"ל משרד הבריאות, סגן הממונה על התקציבים, מנהל הרגולציה של משרד הבריאות, היועץ המשפטי של משרדי האוצר והבריאות, כותבות קוטלר ושטאובר כי המהלך נעשה "על מנת להקטין ככל הניתן את רמת האי ודאות במערכת הבריאות בעניין חשוב זה".

x