$
בארץ

מתנת אנגלמן מעניק מתנת פרידה לכחלון: "התגלו ליקויים, לא עבירות"

בצעד חריג חשף מבקר המדינה את מסקנות הדו"ח על טיוח הגירעון, חודשים לפני פרסומו; בדיקת המבקר החלה לאחר שמשרד האוצר הואשם כי כדי למנוע את חשיפת הגירעון לפני בחירות 2019 הראשונות, בוצעו תרגילים חשבונאיים שדחו חלק מהגירעון ל־2019

שחר אילן 12:3809.12.19
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן צפוי לפרסם את הדו"ח הראשון שלו רק בסוף פברואר או תחילת מרץ, כלומר 8 חודשים לאחר שנכנס לתפקידו. מדובר בדו"ח הכלכלי, שיכלול פרקים שהוכנו בתקופת המבקר הקודם יוסף שפירא. המבקר דיווח היום לוועדת הכספים של הכנסת כי יעביר בסוף החודש 25 דו"חות כלכליים וביטחוניים למפקח הכללי על ביקורת המדינה במשרד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

על פי הנוהג, הדו"ח יפורסם עשרה שבועות אחר כך. לוח הזמנים הזה לא עונה על השאלה אם הדו"ח יפורסם לפני או אחרי הבחירות. במשרד המבקר אמרו אתמול ש"השאלה אם יש או אין בחירות היא לא עניין שלנו. מרגע שהעברנו למשרד רוה"מ זה יפורסם תוך עשרה שבועות".

 

 

 

מדובר, בין היתר, בדו"ח על התרגילים שבאמצעותם הסתיר האוצר את הגרעון התקציבי בסוף 2018. אנגלמן אמר בעניין זה ש"במסגרת הדו"ח הייתה התלבטות לגבי סוגיות מסוימות, הצוות אמר כך, ייעוץ משפטי אמר אחרת, ואני הכרעתי בחלק מהסוגיות. עלה שההתנהלות של האגפים במשרד האוצר היו במסגרת החוק בסך הכול, היו ליקויים, והם יצוינו, זה נושא משמעותי וצריך לקחת אותו ברציניות המתאימה".

 

יצוין שהתייחסות של מבקר מראש לתוכן הדו"חות נדירה מאוד. במשרד המבקר אמרו על העיכוב הגדול בפרסום הדו"חות: "המבקר עבר על כל מילה. הוא לא חותמת גומי".

 

מתניהו אנגלמן מתניהו אנגלמן צילום: עמית שאבי

 

ח"כ מיקי לוי מכחול לבן תקף בישיבה בחריפות את המבקר על דחיית פרסום הדו"חות שסיים קודמו יוסף שפירא. "אתה לא עובד אצל הממשלה. אתה עובד אצל הכנסת. יש לנו תחושה שלא סופרים אותנו", אמר. לדבריו, "לדו"ח על הגרעון יש משמעות אדירה לבחירות. אני מבקש שהדו"ח הזה ייצא החוצה". על ביטול משרת היועץ לענייני שחיתות אמר ש"כנראה הגיע המשיח ואין שחיתות".

 

ח"כ אורית פרקש הכהן מכחול לבן אמרה ש"בכל מה שאמרת לא שמעתי שמירה על טוהר המידות". אנגלמן אמר ש"אנחנו פועלים בנושא טוהר המידות על פי החוק כמו בנושאים אחרים. נקיים ביקורות בנושא יעילות ומועילות לצד הקפדה על מנהל תקין וטוהר המידות". ח"כ קרן ברק (הליכוד) אמרה ש"מבקר לא אמור להיות תלין. התפקיד שלו לתקן. הוא אמור למצוא את הבעיות שאפשר לתקן".

 

ועדת הכספים אישרה את תקציב משרד מבקר המדינה בסך 390 מיליון שקל. בניגוד למשרדי הממשלה, משרד המבקר שנהנה מעצמאות תקציבית לא יצטרך לפעול במגבלות של 1/12 מתקציב 2019 אלא יהיה לו תקציב מאושר. התקציב גבוה רק בשני אחוז מתקציב השנה הקודמת שעמד על 382 מיליון. עם זאת הוא גבוה ב-23% מההוצאה למעשה ב-2018 שעמדה על 318 מיליון בלבד. משרד המבקר גם החזיר לאוצר 47 מיליון שקל שבהם לא השתמש ב-2018 מה שמעלה את השאלה האם התקציב אינו מנופח מראש.

x