$
בארץ

מכה למשרד הבריאות : בג"ץ מקפיא זמנית את רפורמת הקנאביס

ההחלטה מחייבת את החברות לחזור ולספק קנאביס רפואי במסגרת האסדרה הישנה, וזאת החל מה-15 לדצמבר השנה ועד סוף מרץ 2020. בכך מתבטלים צעדי משרד הבריאות שאילצו מכירה באמצעות בתי המרקחת וגרמו להאמרת מחירים; דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי: "בג"ץ הביע אי אמון ברור ברפורמת השר ליצמן"

צלי גרינברג 20:0505.12.19
מכה למשרד הבריאות: בג"ץ הוציא הערב (ה') צו המחייב את משרד הבריאות וחברות הקנאביס הרפואי לחזור ולמכור קנאביס רפואי לפי האסדרה הישנה ששומרת על מחיר קבוע של 370 שקל לכל כמות המונפקת למטופל, וזאת החל מה-15 לדצמבר ועד ה-31 למרץ 2020 כפי שקבע צו ביניים בעניין. מדובר למעשה בהקפאה זמנית של הרפורמה של משרד הבריאות, שאילצה מכירה דרך בתי המרקחת וגרמה להאמרת מחירים של עד 20 שקל לגרם. 

 

 

בהחלטה נכתב, בין היתר, כי "לנוכח אי הבהירות ששררה עד עתה (על צו הביניים המורה להאריך את האסדרה הישנה עד לסוף הרבעון הראשון של 2020, צ"ג), ניתנת בזאת שהות של 10 ימים לחברות הייצור והאספקה, אשר סברו כי צו הביניים לא חל עליהן – להתאים עצמן להוראות צו הביניים".

 

החלטת בג"ץ למעשה מבטלת את מאמצי משרד הבריאות בשלושת החודשים האחרונים - לאלץ את מגדלות הקנאביס הרפואי לעבור לאסדרה החדשה. במסגרת זאת הוא ביצע תפיסה של מוצריהן, אותם שיחרר לשוק רק באישורו, ולמיקומים עליהם החליט.

 

צילום: גטי אימג'ס

 

בג"ץ גם דרש היום לצרף להליך המשפטי שמנהלת עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי כנגד משרד הבריאות בגין רפורמת הקנאביס, את ועדת המחירים הממשלתית, כדי לקבל תמונת מצב על מחירי הקנאביס הרפואי.

 

החלטת בג"ץ מגיעה לאחר שעמותת מטופלי הקנאביס הרפואי הגישה לאחרונה בקשת ביזיון בית המשפט כנגד משרד הבריאות וחברות הקנאביס הרפואי בגין אי מכירת מוצרים במסגרת האסדרה הישנה, בהתאם לצו ביניים שהוציא בג"ץ בנושא ומחייב את המשרד להמשיך את האסדרה הישנה עד ה-31 למרץ 2020.

 

ההחלטה משפיעה גם על חברות ומגדלות הקנאביס הרפואי החדשות, שייאלצו לדחות את פעילותן המתבססת על הרפורמה עד לסוף הרבעון הראשון של 2020. בנוסף, בתי המרקחת ייאלצו להמתין גם הם עד שיוכלו ליהנות מאחוזי התיווך הקמעונאי הנגבים בגין מכירת מוצרי החברות.

 

דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי שהגעשה את הבג"ץ, מסרה לכלכליסט, כי "בית המשפט בשבתו כבג"ץ הביע אי אמון ברור ברפורמת השר ליצמן ובתפקוד משרד הבריאות בהוצאתה לפועל, והבין שהפגיעה בנו המטופלים כל כך קשה ולא מידתית - שהורה בצורה ברורה על שימור האסדרה הישנה בידי כל הגורמים האחראיים לה, לרבות הספקים. עצם העובדה כי זו הפעם השלישית בה מורה בית המשפט על צירוף גורם נוסף - ממשלתי או מסחרי - להליך מבלי שהעמותה בכלל ביקשה זאת, במקרה זה ועדת המחירים, אומרת דרשני - ומלמדת שגם לדעת בית המשפט לא כל הגורמים שהיו צריכים לתת דעתם על נזקי החלת הרפורמה בכזו גסות עשו כן, וכעת לשמחתנו בית המשפט יחייב אותם בכך".

 

גורם מתחום הקנאביס אמר לכלכליסט לאחר החלטת בג"ץ, כי "אנו כבר לא יודעים מה לעשות. התחלנו את התהליך לפי הדרישה של הרגולטור, השקענו כסף ומשאבים, ועכשיו צריך להשקיע אף יותר כדי לחזור אחורה. נידרש להחזיר את שרות הלקוחות, את קווי האספקה ואת כל אופרציית התפעול הנדרשת, לאחר שכבר שינינו אותה כדי להתאים למה שהרגולטור ביקש מאיתנו. ומי יממן זאת? וגם מחירי האסדרה הישנה הם עצמם בדיחה עצובה, שהרי הם הנמוכים ביותר בעולם, ואנו פשוט לא נוכל לעמוד בהם".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "במשרד קיבלו את החלטת בג״ץ ויפעלו ליישם אותה. למעשה, בית המשפט מדגיש את חשיבות נושא המחירים, דבר שבמשרד פועלים ותומכים בו. ההחלטה היום מקדמת את הנושא ומחייבת את ועדת המחירים להחלטה".

 

 

x