שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הספין החדש: איפה לשפוט את נתניהו?

גלאי הספינים זיהה לאחרונה תת־קמפיין, כנראה מבית היוצר של הפרקליטות: עדיף לנו שמשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יישמע בבית המשפט המחוזי בתל אביב

משה גורלי 07:5403.12.19

גלאי הספינים זיהה לאחרונה תת־קמפיין, כנראה מבית היוצר של הפרקליטות: עדיף לנו שמשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יישמע בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

 

שם ממוקמת המחלקה הכלכלית ושם ישנם השופטים הכלכליים שייטיבו מאחיהם, שופטי המחוזי בירושלים, להבין את המורכבות הכלכלית־רגולטורית של תיקי נתניהו. וצדו השני של מטבע הספין: נתניהו מעדיף את ירושלים, כי שם יש לו סיכוי טוב יותר.

 

בנימין נתניהו אחרי החלטת מנדלבליט בנימין נתניהו אחרי החלטת מנדלבליט צילום: ynet

 

ההשערות האלה נסמכות בעיקר על שלושת שופטי המחוזי בירושלים שזיכו את אהוד אולמרט בשניים משלושת התיקים שבהם הואשם. לעומת זאת, לשופטי המחוזי בתל אביב יצא מוניטין של מרשיעים מהדהדים.

 

הנה, אולמרט חטף מדוד רוזן שש שנות מאסר (העליון זיכה מאישום השוחד המרכזי וקיצר את העונש לשנה וחצי), ונוחי דנקנר הורשע בידי חאלד כבוב ונידון לשנתיים מאסר (העליון הגדיל לשלוש שנים).

 

הספין הזה נצבע בסינרגיה ובחברותא שבין המחלקה הכלכלית בתל אביב לבין פרקליטות מיסוי וכלכלה, שרואה במחלקה את המגרש הביתי שלה. המחלקה הוקמה ביוזמת רשות ניירות ערך, ותיק 4000 נולד ברשות. אז יש לצפות, לפי הספין, לסוג של הבנה וקבלת הנרטיב של כתב האישום בפרשה.

 

והנה טיעוני הנגד. ראשית, תיקי נתניהו אינם כלכליים. תיק 4000 הוא תיק שוחד. שנית, גם אם מדובר בתיק כלכלי, בירושלים יושבים שופטים כלכליים בתיקי ההגבלים העסקיים, שהמהות הכלכלית שלהם לא נופלת מתיקי רשות ניירות ערך.

 

השופט חאלד כבוב השופט חאלד כבוב צילום: אוראל כהן

 

אין לאף בית משפט מונופול הטיה לכאן או לכאן

 

שלישית, אם סופרים הרשעות וזיכויים, אין לאף בית משפט מונופול הטיה לכאן או לכאן. בירושלים הורשעו בנקאי הוויסות, אלי הורביץ מטבע, אריה דרעי ועוד. בתל אביב זוכו יעקב נאמן, אביגדור קהלני, יעקב וינרוט ועוד.

 

וכמובן שיש דוגמאות הפוכות. ובכל זאת, הספין הוא ספין ואולי תיוולד עוד תרעומת כלפי היועץ שמיהר ובחר בירושלים "המיטיבה".

 

החוק קובע שמשפט ראש ממשלה מכהן יתקיים בפני שלושה שופטים במחוזי בירושלים. ומנדלבליט כנראה חוזה את האפשרות שבבוא היום - אם יגיע - נתניהו יתייצב למשפטו כראש ממשלה.

x