$
בארץ

WeWork החדשה? גורמים בקק"ל נגד פרויקט ענק של עטר

יו"ר קק"ל מקדם מיזם של מתחמי עבודה להייטק בהשקעה של 200 מיליון שקל. המתנגדים: הקרן במשבר כספי ועטר לקראת סוף הקדנציה

שחר אילן 07:2101.12.19

יוזמה שמקדם יו"ר קק"ל דני עטר להקים מתחמי עבודה פתוחים לעובדי הייטק בפריפריה בהיקף של 200 מיליון שקל מעוררת ביקורת קשה בקרן. הביקורת נמתחת בין היתר בטענה שקק"ל נמצאת במשבר תקציבי קשה ואין לה הסכומים הדרושים וכן שהייטק אינו חלק מתחומי הפעילות של הקרן.

 

 

 

קק"ל נמצאת במשבר כספי. בתקציבי השנה הנוכחית והשנה הבאה בוצע קיצוץ. הכנסות הקרן משיווק קרקע, שהן מקור ההכנסות העיקרי שלה, נמצאות בירידה מתמדת. העברת 2.2 מיליארד שקל לממשלה בשנים האחרונות הפחיתה מאוד את הרזרבות שלה.

 

דני עטר דני עטר צילום: עמית שעל

 

עטר מקדם בחודשים האחרונים תוכנית יומרנית בשם "ישראל 2040 - רילוקיישן ישראלי" שלפיה קק"ל תוביל תהליך של פיתוח אזורי הייטק בנגב ובגליל במטרה לעודד הגירה של מיליון וחצי תושבים לשם. התוכנית אושרה בדירקטוריון הקרן, אבל התקציבים טעונים אישור פרטני.

 

קושי בקידום מטרות הקרן

ביום שני שעבר דנה ועדת הכספים של הקרן בראשות סגן היו"ר ארנן פלמן מהליכוד בהצעה להקים שבעה חללי עבודה פתוחים לאנשי וחברות הייטק, נוסח WeWork בנגב ובגליל בעלות של 200 מיליון שקל. הוועדה התבקשה לאשר בשלב הראשון 38 מיליון שקל לפיילוט. רוב החברים בראשות פלמן עצמו התנגדו והפיילוט לא אושר. אבל כיוון שלעטר רוב אוטומטי בדירקטוריון, צפוי שהוא יקבל את אישורו בשבוע הבא.

 

בוועדת הכספים עלו שורת טענות נגד הפרויקט. אחת היא שקק"ל נמצאת במשבר כספי, הרזרבות שלה הצטמצמו מאוד ומקורות ההכנסה שלה בירידה. כתוצאה מכך היא מתקשה לקדם גם את מטרותיה העיקריות בתחום פיתוח הקרקע. חבר הוועדה רני טריינין ממרצ למשל טען שקק"ל צריכה למלא תפקיד של שותף בנושא ההייטק בפריפריה ואינה יכולה להרשות לעצמה להיות גורם מוביל. "אין לזה מקורות", טען.

 

ההייטק לא בתחומי קק"ל

כן הועלתה השאלה שלא נענתה בבירור, האם זהו כל התקציב לתוכנית ישראל 2040 או שצפויים פרויקטים נוספים. טענה נוספת היתה שהייטק אינו בתחומי החזון של קק"ל. עלתה גם ההאשמה שלא ראוי שעטר, שנמצא בשנה האחרונה של הקדנציה שלו, ייזום תוכנית ארוכת טווח שאמורה לשעבד את כספי הקרן בקדנציה הבאה.

 

מקק"ל נמסר בתגובה ש"התוכנית להקמת מרכזי חדשנות היא חלק אינטגרלי מהמדיניות שמוביל עטר ונתמכת על ידי דירקטוריון קק"ל, לפיה מטרת העל של קק"ל היא חיזוק הפריפריה בגליל ובנגב, בכדי לייצר חוסן אסטרטגי וכלכלי למדינת ישראל. עטר מוביל מדיניות זו מאז כניסתו לתפקיד, ולא לפני סיום קדנציה".

 

לטענת קק"ל, "פעילויות אחרות שמקדם עטר כגון בתי קק״ל למצוינות כבר הביאו לשינוי דרמטי בקרב הצעירים בפריפריה. גם פעילות זו תתרום לחוסנה ולעתידה של החברה הישראלית ושום גורם אינטרסנטי כזה או אחר לא יצליח לעוות, להכפיש ובוודאי שלא להפסיק את הפעילות המבורכת הזו באמצעות טענות מופרכות ומגוחכות".

 

x