$
בארץ

ממשיך להתערב בשוק: בנק ישראל רוכש מט"ח בהיקף משמעותי

אחרי שהותיר השבוע את הריבית על כנה בניגוד לתחזיות וביצע רכישת מט"ח, גם היום ממשיך הבנק ברכישות כדי לנסות ולהשפיע על שער הדולר

אדריאן פילוט 17:5328.11.19
בנק ישראל ממשיך להתערב בשוק המט"ח, וגם היום (ה') הוא שב לרכוש דולרים בהיקפים משמעותיים. נזכיר כי גם ביום שלישי בבוקר וביום שני בערב, מיד עם פרסום החלטת הוועדה המוניטארית של הבנק להותיר את הריבית על כנה (0.25%), התערב בנק ישראל בשוק כדי לנסות ולהשפיע על שער הדולר.

 

 

 

נזכיר כי 60% מהחזאים ניבאו הפחתת ריבית לרמה של 0.1%, הרמה הנמוכה ביותר אי פעם. ריבית בשיעור הזה אפיינה את כהונתה של הנגידה הקודמת, קרנית פלוג, במהלך כארבע שנים. בתחילת שנת 2019, החליטה נדין טרכטנברג בודו, שמילאה את מקומה של פלוג, ערב כניסתו של ירון, להעלות את הריבית לרמה של 0.25%, הרמה הנוכחית.

 צילום: שאטרסטוק

 

בנק ישראל רצה לשמור את כלי הריבית לעת צרה אך אותת מייד לשוק כי עדין יש בידיו כלים נוספים שהוא מתכוון להשתמש בהם. "הוועדה נוקטת על פי הצורך בצעדים נוספים כדי להרחיב את המדיניות המוניטרית", לשון ההודעה ששוגרה אחרי החלטת הריבית. בניגוד להודעות קודמות, בהן היה כתוב "ינקוט" (לשון עתיד), הפעם הם השתמשו בלשון הווה, תוך רמז עבה כי כלי ההתערבות בשוק המט"ח נמצא בפעולה.

 

מאחורי המדיניות של בנק ישראל סביב התערבות בשוק המט"ח עומד עיקרון ה"חלון דינאמי" של שער חליפין. אין מדובר ב"יעד" של שער חליפין וגם לא על שער חליפין "מינימלי". אלא על טווח שהוא לא קבוע ומשתנה יחד עם ההתפתחויות הכלכליות והפוליטיות, בארץ ובעולם. השבוע החליט ירון כי השער "יצא מאותו חלון" מבחינתו, ולכן התערב בשוק המט"ח.

x