$
בארץ

עתירה: לחייב את מועצת חוף הכרמל להחזיר תרומה של אנרג'יאן מחשש לניגוד עניינים

מדובר בתרומה של 1.7 מיליון שקל מחברת האנרגיה היוונית-בריטית אנרג'יאן שפועלת בשטח המועצה. לטענת עמותת שומרי הבית בפנייה לביהמ"ש המחוזי, "אנרג'יאן היא הבעלים של מאגרי כריש/תנין, שצפויים להתחברה לישראל בעוד כ-16 חודשים. מתקן הקליטה היבשתי של הגז ממוקם בשטחה של מועצת חוף הכרמל"

ליאור גוטמן 10:5728.11.19

עמותת שומרי הבית עתרה שלשום (ג') לביהמ"ש המחוזי בחיפה בדרישה להורות למועצה אזורית חוף הכרמל שלא לקבל תרומה של כ-1.7 מיליון שקל (480 אלף דולר) מחברת האנרגיה היוונית-בריטית אנרג'יאן, בטענה לכאורה של קבלת כספים תחת ניגוד עניינים.

 

 

 

בעתירה, שהגיעה לידי כלכליסט, טוענת עמותת שומרי הבית שמועצת חוף הכרמל, החליטה לקבל תרומה מצד חברת אנרגיה שפועלת בשטחה, ועד למצב שקבלת התרומה הזו עלולה לגרום למועצת חוף הכרמל לחשוב פעמיים לכאורה לפני שהיא מחילה על אנרג'יאן תקנות והוראות בנייה, זיהום אוויר או שמירה על הנוף, כאלה שעלולים לפגוע בציבור.

 

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד מתן גרפינקל, נאמר כי בשנים האחרונות "עבר משק הגז בישראל תהפוכות משמעותיות ביותר. בעקבות גילויים של מאגר גז גדולים בסמוך לחופי ישראל, החלה מדינת ישראל בקידום הליכים סטטוטוריים שיאפשרו פיתוחם של מאגרים אלה, שקבעה את הדרך והאופן בו יפותחו ויופעלו המאגרים שנתגלו".

 

אנרג'יאן, כך מציין גרפינקל, היא הבעלים של מאגרי כריש/תנין, שצפויים להתחברה לישראל בעוד כ-16 חודשים. מתקן הקליטה היבשתי של הגז ממוקם בשטחה של המועצה הנתבעת.

 

 

מאבק תושבים להרחקת אסדת לווייתן לעומק הים (ארכיון) מאבק תושבים להרחקת אסדת לווייתן לעומק הים (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

בעתירה נאמר כי "על רקע זה אישרה המועצה לקבל תרומה מאנרג'יאן בשעה שפיתוחם טרם הושלם וכאשר הפעלתם של המאגרים צפוי להימשך בשנים הקרובות. בנסיבות אלה, עולה תהיה של ממש, בלשון המעטה, מדוע דווקא בעת הזו בוחרת אנרג'יאן העוסקת בפיתוח אחד ממאגרי הגז הגדולים בישראל לתרום סכום כסף ניכר למועצה אזורית אשר עוסקת ופועלת לאסדרתם של מאגרים אלה ואשר תושביה עתידים להיות מושפעים במיוחד מפיתוח שדות הגז בישראל.

 

"בנסיבות אלה קיים חשש כבד שהדבר יעמיד אותה בניגוד עניינים בנוגע להפעלת סמכויותיה ופעילותה שבסבירות כמעט ודאית יידרשו בעתיד על מנת להבטיח את שלום הציבור והסביבה כתוצאה מפיתוח של מאגרי הגז".

 

אסדת קידוח לווייתן אסדת קידוח לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

 

 

הפניה של שומרי הבית אינה הראשונה וכבר לפני מספר חודשים כלכליסט פרסם בקשה של העמותה למועצה לוותר על התרומה, שנענתה בשלילה ועד למצב ש"לא הייתה ברירה" אלא לבקש סעד מביהמ"ש.

 

ממועצת חוף הכרמל נמסר בתגובה: "תמוהה בעיננו כי העמותה בוחרת לבזבז כספי ציבור ולנהל מאבק משפטי מול חוף הכרמל שהובילה את חזית המאבק, זאת בשעה שאסדת לוויתן החלה את תקופת ההרצה. אנו סבורים כי העתירה הוגשה ממניעים זרים ומשיקולים פוליטיים וחבל שכך. התרומה אושרה בהתאם לנוהל התרומות של משרד הפנים, בשקיפות מלאה ולאחר אישור חברי המליאה. תלונה של העותרת בעניין התרומה הוגשה למשרד הפנים ונדחתה. חברת אנרג'יאן תפעל להוצא הגז הטבעי בשיטת FPSO (אסדה צפה) על פי הבאר ובמתכונת שכולם במדינת ישראל יכלו לה, במרחק של כ- 90 ק"מ מהחוף, כאשר הגז שיוזרם לישראל יהיה גז נקי. הקונדנסט שיופק במסגרת התהליך יאוכסן בבטן האסדה ויימכר לשווקים באזור".

 

מאנרג'יאן נמסר בתגובה: "אנו לומדים את הדברים. החברה פועלת בשיתוף פעולה ובשקיפות מלאה עם קהילות מקומיות לטובת יצירת ערך מקומי חברתי וכלכלי, ולקידום הבאת גז טבעי במחירים תחרותיים, תוך הגנה על ערכים סביבתיים. אנו מאמינים במעורבות ובשיתוף פעולה עם קהילות מקומיות ועמותות אזרחיות באופן פתוח - כך אנו פועלים ב-9 מדינות בעולם וכך נמשיך לפעול, לטובת עתיד בר קיימא".

x