$
בארץ

אחרי עיכוב ממושך - אושר תקציב הפקולטה לרפואה באריאל

הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה אישרה תקציב בסך 5 מיליון שקל. הוויכוח על הפקולטה לרפואה באריאל גרם להדחה של חבר בוועדה, להתפטרות חבר נוסף ולאי מינויה של מועמדת בכירה

שחר אילן 14:5827.11.19

הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה אישרה הבוקר את תקציב הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל בסך 5 מיליון שקל. הפקולטה החדשה החלה לפעול השנה ללא תקציב מאושר משום שבות"ת היו רק ארבעה חברים מתוך שבעה והם לא היוו קוורום מספיק לקבלת החלטות.

 

הוויכוח על הקמת הפקולטה לרפואה באריאל הוא אחד הקשים שידעה מערכת ההשכלה הגבוהה בשנים האחרונות. תומכי הפקולטה טענו שהדבר הכרחי בשל המחסור הגדול ברופאים בישראל. המתנגדים האשימו את שר החינוך לשעבר נפתלי בנט בפוליטיזציה של מערכת ההשכלה הגבוהה.

 

יו"ר הות"ת פרופ' יפה זילברשץ יו"ר הות"ת פרופ' יפה זילברשץ צילום: צביקה טישלר

 

באוגוסט השנה החליט שר החינוך הרב רפי פרץ שלא להאריך את כהונתו בוועדה של פרופ' יוסי שיין מאוניברסיטת תל אביב, ממתנגדי הפקולטה לרפואה באריאל. בתגובה התפטר מתנגד נוסף פרופ' ישעיהו טלמון מהטכניון. בכך יצר טלמון מצב שבו בות"ת יש רק ארבעה חברים ואין קוורום לדיונים וקבלת החלטות.

 

היועץ המשפטי לממשלה אפשר לפרץ למנות נציגים חדשים לאוניברסיטאות בוועדה בתקופת ממשלת מעבר, משום שהמינוי נעשה בתאום עם ועד ראשי האוניברסיטאות. אלא שהתהליך התעכב. האוניברסיטאות רצו למנות את נשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר פרופ' רבקה כרמי, אבל פרץ סרב כיוון שהיא התנגדה בעבר להפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה. לפני כשבועיים מונה בהסכמה פרופ' שמגר בן אליהו מאוניברסיטת תל אביב מה שאפשר את כינוס הוועדה היום.

 

התקציב שאושר הוא 70 אלף שקלים כפול 70 סטודנטים כלומר 5 מיליון שקל. מות"ת נמסר ש"ההחלטה התקבלה בהתבסס על דיווחי המוסד והתחייבותו להבטחת איתנותו הפיננסית. היא מהווה יישום של המלצות וועדת הלפרין-מרום לפיה יש להגדיל תוך שלוש שנים את מספר הישראלים הלומדים רפואה מכ-700 כיום לכאלף סטודנטים".

 

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ: אמרה ש"זהו צעד משמעותי להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה. בשל התמריצים להגדיל את מספר הסטודנטים נצליח להוביל את המהפכה ולהכשיר מדי שנה הרבה יותר רופאים איכותיים בישראל". השר פרץ הגדיר את ההחלטה "בשורה נפלאה". לדבריו, "אריאל היא עיר ככל עיר בישראל והאוניברסיטה בעיר צריכה להיות מתוקצבת כמו שאר המוסדות להשכלה הגבוהה בישראל".

x