$
דעות

דעה

הפטור ההזוי ביותר בישראל

הפטור שמעניק חוק מילצ'ן אינו מצטמצם לתשלום מס - אלא מתרחב גם לדיווח. לאף אחד אין מושג כמה נזק הוא גרם לקופת המדינה, וכיום כל הנוגעים בדבר כבר מבינים כי תיקון החוק הזה הוא פתח ענק להלבנת הון, כזה שזוכה לשימוש רב

אדריאן פילוט 07:5427.11.19

"רוב הטבות המס מגדילות את הנטל על שאר האוכלוסייה, מעוותות את חלוקת הנטל, מסבכות את חוקי המס, מעודדות התחמקות מתשלום מס אמת, פוגעות ברווחת הציבור ומסתירות את ההיקף האמיתי של מעורבות הממשלה במשק". במילים אלו תיאר הכלכלן הראשי במשרד האוצר לשעבר יואל נווה את ההשלכות של הטבות מס - או פטורים ממס - על המשק. בישראל יש הטבות כאלה למכביר. לפי התקציב ל־2019, היקף ההטבות יגיע בסוף השנה לכ־66.7 מיליארד שקל - כ־21% מגביית המסים הצפויה השנה. האומדן הזה זהיר. המספר האמיתי מתקרב ל־79 מיליארד שקל.

  

ארנון מילצ'ן ובנימין נתניהו ארנון מילצ'ן ובנימין נתניהו צילום: אם סי טי, אי פי איי

 

ישנם הרבה פטורים משונים בישראל, אך ההזוי, המסוכן והלא־שוויוני מכולם הוא חוק מילצ'ן, הפוטר עולים חדשים ותושבים חוזרים ממס הכנסה בישראל על הכנסותיהם בחו"ל במשך עשור. הפטור מטיב עם העשירים ביותר בישראל, וכפי שמסתמן גם מעודד ישראלים לרדת מהארץ כדי לחזור כתושבים חוזרים, ופחות מעודד את יהודי הגולה לעלות ארצה. אבל הבעיה העיקרית איתו היא שהוא מנתק לחלוטין את האזרח מרשויות המס.

 

הפטור אינו מצטמצם לתשלום מס - אלא פוטר גם מדיווח. זה מסביר למה אין לאף אחד מושג כמה נזק כספי הוא גרם לקופת המדינה. הכל סימן שאלה ענק - וכיום כל הנוגעים בדבר כבר מבינים כי התיקון הזה הוא פתח ענק להלבנת הון, כזה שזוכה לשימוש רב.

 

החוק גם מסבך את ישראל מול ה־OECD, שמבקש להפוך את מערכות המס לשקופות יותר. זו גם הסיבה שפקידי האוצר ורשות המסים ניסו פעם אחר פעם לבטל את החוק. אחרי שהבינו כי כמה מהפוליטיקאים לא יתנו יד למהלך, הם כרכו את אישור הביטול באישור תקציב המדינה באמצעות הכנסתו לחוק ההסדרים. אלא שגם משם נבחרי הציבור הצליחו להוריד את הגזירה. בהיעדר כנסת וממשלה, נראה כי החרפה הזו תמשיך לככב בספר החוקים של ישראל. נבחרי הציבור שלא רוצים למחות את החרפה הזאת, הם אלה שיצטרכו להסביר בעוד כמה חודשים לציבור למה מעלים לו מסים. כי זה מה שחוק מילצ'ן עושה בסופו של דבר: לוקח מכולנו ונותן לעשירים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x