$
בארץ

מלחמה במאגר תמר: ישראמקו ותמר פטרוליום עתרו לממונה על ההגבלים נגד דלק ונובל

הכוחות שהניעו את התפעול השוטף של מאגר הגז יצאו למאבק זה בזה, לאחר שחלקן פנו לממונה בדרישה שתכפה על דלק קידוחים ונובל אנרג'י לקבל את הצעתם החדשה למכור גז לחברת החשמל. כיום שולטות דלק ונובל ב-47% ממאגר תמר וב-85% ממאגר לוויתן

ליאור גוטמן 15:0120.11.19

הכוחות שהניעו את התפעול השוטף של מאגר הגז תמר החליטו להילחם אחד בשני: שותפות הגז ישראמקו, יחד עם תמר פטרוליום, אלון גז ואוורסט, פנו היום (ד') לממונה על ההגבלים העסקיים בדרישה שתתערב ותכפה על דלק קידוחים ונובל אנרג'י לקבל את הצעתם החדשה למכור גז לחברת החשמל. הפונים מחזיקים ב-53% במאגר.

 

 

לפני כשלושה שבועות נחשפו בכלכליסט האשמות חמורות כלפי דלק קידוחים ונובל אנרג'י, לרבות בכך שנמנעו במכוון מלחתום על חוזה גז חדש וקיטלוג ככאלה ש"נתונות בניגוד עניינים ישיר וחריף ומונעות משיקולים זרים". לתפיסת ישראמקו, תמר פטרוליום ושותפיהן, הפעילות של נובל מהווה לכאורה סיכול ממוקד לתחרות שעוד לא נולדה. 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: יח"צ

 

כזכור, חברת החשמל יכול לרכוש כיום גז משני ספקים - מאגר תמר ומאגר לווייתן. מאחר ומתווה הגז הממשלתי עוד לא התייצב, וכולם מחכים לכניסת ספק גז שלישי ב-2021 (אנרג'יאן היוונית-בריטית), דלק ונובל שולטות למעשה ב-47% ממאגר תמר וב-85% ממאגר לווייתן. הפעילות הכפולה שלהם תסתיים אולי בעוד כשנה (דלק חייבת לצאת מתמר), אבל עד אז - בכל עסקת גז מתחרות דלק ונובל בעצמן. הממונה על ההגבלים מודעת למצב, אולם לתפיסתה מדובר בשלב ביניים זמני שיגמר בתחילת 2021.

 

לפני מספר חודשים פנו ישראמקו, תמר פטרוליום ואחרות לחברת החשמל והציעו לה לרכוש מתמר 4-2 מיליארד מ"ק גז טבעי לתקופה של עד 24 חודשים, בתמחור חדש שמגלם הנחה של 25% על פני המחיר בחוזה הקיים ביניהן: 4.8 דולר ליחידת חום, במקום 6.3 דולר בחוזה המקורי בין הצדדים. דלק קידוחים סרבה לאשר אוטומטית את העסקה, אולם כל המגעים לקידומה נכשלו. בצר להן, פנו כאמור היום ישראמקו ותמר פטרוליום לממונה על ההגבלים תחת ההגדרה ש"כלו כל הקיצים", כאשר אי אישור החוזה החדש יוביל לאבדן אפשרי של כ-250 מיליון שקל לציבור.

 

בדיווח לבורסה שמלווה את המכתב שנשלח למיכל הלפרין מחדדות ישראמקו, תמר פטרוליום,אלון גז ואוורסט כי "במסגרת הפנייה האמורה, התבקשה הממונה, בין היתר, להבהיר, כי בהתאם ללשונם הברורה ותכליתם של החלטת מספר 2006 ומתווה הגז, דלק קידוחים ונובל אינן רשאיות להפעיל זכות וטו (לחוד או יחדיו) ובכך למנוע שיווק משותף של גז מחזקת תמר ללקוח חדש או תיקון להסכם לשיווק משותף של גז מחזקת תמר ללקוח קיים, לרבות התיקון להסכם חברת החשמל, בהינתן שיתר השותפים בפרויקט תמר תומכים בשיווק המשותף או בתיקון להסכם כאמור"

 

מדלק קידוחים נמסר בתגובה: "בימים אלה נשלמות ההכנות לתחילת הפקת הגז מלווייתן, אשר יהפוך את ישראל ליצואנית אזורית של גז טבעי ויאפשר במקביל להוריד את מחיר החשמל לצרכנים בישראל. מעבר לכך, איננו נוהגים להתייחס בתקשורת לתהליכים מסחריים או למשאים ומתנים שעדיין מתנהלים. אנו מחוייבים לכל ההסכמים עליהם חתמנו הן בתמר והן בלווייתן".

 

 

מנובל אנרג'י נמסר: "נובל נמנעת מלהגיב בנושאים מסחריים ונשארת מחוייבת להסכמים שנחתמו עם חברת החשמל בתמר ובלווייתן".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x